Okładka książki Czym jest życie? : fizyczne aspekty żywej komórki ; Umysł i materia ; Szkice autobiograficzne Erwin Schrödinger
Erwin Schrödinger Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasycy Nauki popularnonaukowa
popularnonaukowa
Klasycy Nauki
What is life? : the physical aspect of the living cell with Mind and matter & Autobiographical skettches
Prószyński i S-ka
1998-01-01
1998-01-01
1992-05-01
Stefan Amsterdamski
biofizyka materia umysl

10/10

10/10

Stanowczo brakuje nam dziś tak wszechstronnych, multidyscyplinarnych mędrców. W szczególności takich, którzy łączyliby biegłość w naukach ścisłych z jakimś zacięciem filozoficznym. Zdecydowanie częściej zdarza się to w drugą stronę, kiedy humaniści próbują legitymizować swoje elukubracje podpierając się wątpliwej jakości podbudowami fizycznymi lub matematycznymi. Brakuje nam nawet, w dobie ścisłej specjalizacji, tęgich głów którym chciałoby się jak Autorowi zapuszczać na tereny nie aż tak bardzo odległe od swoich mateczników i konfrontować powiedzmy fizykę z biologią, próbując zadawać na ich pograniczach pytania o charakterze fundamentalnym. Sprzyja to niestety pewnej, nie bójmy się tego słowa ciasnocie horyzontów dzisiejszych naukowców i popularności wśród nich światopoglądów hipermaterialistycznych. Opartych o traktowany bez jakiejkolwiek pokory i dystansu aksjomat całkowitej poznawalności praw rządzących Naturą.

I na to wszystko pojawia się ze swoją niewielką książeczką Pan Schrodinger, który nie tylko bezwstydnie i bezczelnie, z ogromną dezynwolturą używa pojęć z obcych sobie dziedzin.
Ba! Zapuszcza się wręcz, zupełnie nieodpowiedzialnie na obszary zarezerwowane dotychczas dla nauk o charakterze reakcyjnym wyciągając z tego pokrytego kurzem strychu duszę ludzką.
Sieje defetyzm w zakresie granic poznania wyznaczanych ułomnościami ludzkiej percepcji, wzbudzając w nas wątpliwość, czy aby na pewno jest koniecznym aby najpierw wyjść z domu by potem do niego wrócić i czy kot musi być tylko albo żywy albo martwy.

Plus na deser urzekająca swoją zwięzłością i prostotą nota biograficzna.

I bardzo dobrze. Trzeba nam takiej odwagi i takich książeczek.
Duża satysfakcja.

Świetnie napisana i działająca na wyobraźnię książka popularnonaukowa napisana przez jednego z największych geniuszy w historii.

W jasny sposób Schrödinger omawia problem zdefiniowania życia na gruncie fizyki. Przyjemna lektura, może autor trochę mniej biegle porusza się w temacie biologii i te fragmenty czytałem z mniejszą fascynacją. Jednak finalnie biofizyczna koncepcja negatywnej entropii jako opisu procesów życiowych jest satysfakcjonująca. Epilog w którym poruszane są zagadnienia już bliższe filozofii okazał się dla mnie zaskakujący - nie spodziewałem się po Erwinie fascynacji Upaniszadami, ani po tej książce zajmowania się takimi tematami jak krytyka mistyki zachodu. Króciutka obrona idei Deus factus sum pozostawia niedosyt i mimo, że temat jest nieco bardziej przybliżony w dodatku "Umysł i materia", chętnie przeczytałbym co więcej ma w tym temacie do powiedzenia wybitny noblista.

Wielki uczony Erwin Schrödinger jawi się w tej książce jako ktoś bardzo bliski i zrozumiały bez względu na to, jakie wykształcenie posiada czytelnik. Wiadomo, odrobinę łatwiej czyta się mając pewne podstawy, ale mimo tego wiedza tu zawarta i tak trafia do każdej komórki ciała.
Wyciągnięte na pierwszy plan filozofie i sposób, w jaki Erwin Schrödinger je omawia zaspokoją najbardziej ciekawskich i dociekliwych obserwatorów świata. Ponadto rozwiną wyobraźnię i poszerzą (nie tylko) naukowe horyzonty.

Jestem pod wrażeniem spektrum zainteresowań autora i przemyśleń do jakich dochodzi: od materialnej podstawy życia do świadomości. Polecam!

Książka godna polecenie. W niektórych momentach wymaga od czytelnika zgłębienia fachowej wiedzy, szczególnie z zakresu biologii.

Niesamowita książka, nadal niezwykle aktualna. Może stanowić inspirację zarówno dla osób posiadających ścisłe wykształcenie jak i pozostałych - zainteresowanych tematem.

• Popularnonaukowe
  • Nauka