rozwińzwiń

Dzieje dawnego Izraela

Okładka książki Dzieje dawnego Izraela Michael Grant
Okładka książki Dzieje dawnego Izraela
Michael Grant Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
355 str. 5 godz. 55 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
The History of Ancient Israel
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
355
Czas czytania
5 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
8306021541
Tłumacz:
Jerzy Schwakopf
Tagi:
Izrael historia Izraela Palestyna historia Palestyny historia Żydów archeologia Biblia Stary Testament cywilizacja żydowska hebraistyka historia starożytna starożytność
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
306
209

Na półkach: , , ,

Michael Grant był angielskim popularyzatorem wiedzy o starożytności. Znany jest choćby ze swoich dzieł ,,Neron" czy ,,Miasta Wezuwiusza" cenionych u nas w latach 90. W kręgu zainteresowań Granta znajdowały się także dzieje Żydów co zaowocowało opracowaniem przez niego monografii Heroda Wielkiego czy niniejszej publikacji.

,,Dzieje Dawnego Izraela" to pozycja z zakresu syntez traktująca starożytne dzieje narodu żydowskiego w sposób całościowy począwszy od Abrahama i czasów biblijnych aż po II wiek n.e. i rzymskie rządy cesarskiej dynastii Antoninów.

Większa część dzieła Granta oparta jest na Biblii popartej materiałem archeologicznym i inskrypcjami. Mamy tutaj więc do czynienia ze swoistymi komentarzami do poszczególnych ksiąg Starego Testamentu, które oczywiście stanowią absolutną podstawę źródłową także dla historyków. Autor jednocześnie stara się więc zachować formę opracowania naukowego przy jednoczesnym korzystaniu z bogatej tradycji żydowskiej. Efektem jest całkiem przystępna narracja. I tak większy nacisk kładzie autor na postacie które możemy określić mianem historycznych jak pierwsi królowie Izraela (Dawid, Salomon). Grant przedstawia następnie rozpad królestwa na Izrael i Judeę w 930 roku p.n.e., losy obojga z nich, dalsze dzieje narodu mojżeszowego pod rządami asyryjskimi, babilońskimi, perskimi, ptolemejskimi, seleukidzkimi a w końcu rzymskimi. Jeżeli chodzi o czasy po podboju Judei przez Aleksandra Wielkiego czy szczególnie okres rzymski autor korzysta już z wielu źródeł historycznych by wymienić tu choćby Józefa Flawiusza czy Tacyta. Ta część pracy ma więc najszerszą podstawę źródłową. Wyjątkowo ciekawie aczkolwiek skrótowo przedstawiona została walka Żydów o wolność (powstanie Machabeuszy, wojna żydowska 66-73).

Oprócz historii politycznej autor często odnosi się do zagadnień natury religijnej. Wyjaśnia nam genezę Judaizmu jako wyznania monoteistycznego. Podejmuje opracowanie zagadnień związanych z przenikaniem się wierzeń kananejskich i mojżeszowych przez cały czas trwania i różne stadia wzlotów i upadków Izraela. Opisuje także działalność najważniejszych proroków judzkich w rodzaju Izajasza, Jeremiasza czy Ezechiela korzystając przy tym znowu z ksiąg Starego Testamentu. Czytamy o kształtowaniu się podstawowych zasad Judaizmu, początku budowania Synagog, powstaniu psalmów i ścierających się ze sobą frakcji Saduceuszy oraz Faryzeuszy.

Publikacja Granta daje nam jasny obraz cywilizacji żydowskiej wraz z jej dziejami politycznymi oraz aspektami społeczno-religijnymi. Całość czyta się bardzo dobrze a ilość przypisów nie jest przytłaczająca. Dzieje Dawnego Izraela mimo, że wydane po raz pierwszy w połowie lat 80 (w Polsce w 1991 roku)są nadal rzetelną pozycją popularną odnośnie tego tematu. Jeżeli ktoś szuka czegoś nowszego w sam raz będzie ,,Starożytny Izrael. Od Abrahama do zburzenia Świątyni Jerozolimskiej przez Rzymian" Hershela Shanksa, który stanowi właściwie jedyną sensowną alternatywę dla publikacji pana Granta.

Michael Grant był angielskim popularyzatorem wiedzy o starożytności. Znany jest choćby ze swoich dzieł ,,Neron" czy ,,Miasta Wezuwiusza" cenionych u nas w latach 90. W kręgu zainteresowań Granta znajdowały się także dzieje Żydów co zaowocowało opracowaniem przez niego monografii Heroda Wielkiego czy niniejszej publikacji.

,,Dzieje Dawnego Izraela" to pozycja z zakresu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

"Dzieje dawnego Izraela" Michaela Granta to niezbyt obszerna, a ciekawa książka o starożytnych dziejach narodu wybranego aż do zburzenia Drugiej Świątyni przez Rzymian w roku 70. Można by tę monografię nazwać swego rodzaju komentarzem do Starego Testamentu, ponieważ w dużej Autor omawia zagadnienia w oparciu o jego księgi często konfrontując je ze źródłami archeologicznymi lub pisanymi o proweniencji bliskowschodniej lub klasycznej. Skupia się przede wszystkim na problematyce politycznej i religijnej, w mniejszym stopniu bierze sobie za temat społeczeństwo i gospodarkę. Praca zawiera też trochę informacji z dziedziny krytyki biblijnej i kultury izraelskiej, choć z racji jej bardzo silnego związku z kultem Boga można ją przyporządkować do kategorii religijnej. Grant ma lekkie pióro i jego książki (a trochę ich na język polski przetłumaczono) czyta się przyjemnie. Dotyczy to także "Dziejów dawnego Izraela". Jeśli miałbym wskazać jakiś minus, to jest to stosowanie w polskim przekładzie rzadziej stosowanych wersji imion biblijnych, co wprowadza trochę chaosu w tekst. Istnieje trochę prac bardziej szczegółowych (że wymienię tylko "Żydów w okresie Drugiej Świątyni" Jerzego Ciecieląga),ale książka Granta wciąż stanowi dość dobre ogólne wprowadzenie do tej tematyki.

Tomasz Babnis

"Dzieje dawnego Izraela" Michaela Granta to niezbyt obszerna, a ciekawa książka o starożytnych dziejach narodu wybranego aż do zburzenia Drugiej Świątyni przez Rzymian w roku 70. Można by tę monografię nazwać swego rodzaju komentarzem do Starego Testamentu, ponieważ w dużej Autor omawia zagadnienia w oparciu o jego księgi często konfrontując je ze źródłami archeologicznymi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  112
 • Przeczytane
  34
 • Posiadam
  18
 • Historia
  10
 • Starożytność
  2
 • Judaica
  2
 • Starożytność
  2
 • Ceram
  2
 • Bliski Wschód
  2
 • Cywilizacje
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje dawnego Izraela


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne