Książka

- Data wydania:
- 2011-03-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-03-01
- Liczba stron:
- 180
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308045879
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Tagi:
- literatura polska rodzina postmodernizm
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2011-03-01
- Liczba stron:
- 180
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308045879
- Tagi:
- literatura polska rodzina postmodernizm
- Inne
Nowa książka jednego z najbardziej cenionych polskich pisarzy młodego pokolenia!
Po kilku latach milczenia Mikołaj Łoziński napisał książkę inspirowaną historią swojej rodziny. Odsłania tajemnice i losy trzech pokoleń: od drugiej wojny światowej przez stan wojenny aż do czasów współczesnych. Czułość i empatia dla najbliższych nie wykluczają bezwzględności widzenia. Dzięki temu postaci są tak prawdziwe i nam bliskie. Powstała przejmująca opowieść o skomplikowanych, naznaczonych przez zakręty historii, ludzkich związkach i uczuciach.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Prostota Książki
Zwykłe przedmioty. Okulary. Fifka. Telefon. Klucze. Maszynka do włosów. Szuflada. Książka… Ile mogłyby o nas powiedzieć te rzeczy? Co pamiętałyby? O czym nie pozwalają nam zapomnieć?
Naszemu życiu wciąż towarzyszą rekwizyty – te same od wielu pokoleń lub nowe, choć także podobne do jakiś poprzednich. Z przedmiotami wiążemy nasze wspomnienia. Przedmiot pamięta. Przedmiot przywołuje w naszych myślach minione chwile. Z każdą rzeczą łączy się jakaś historia, która w szerszym kontekście układa się w historię danej osoby, historię całej rodziny. „Próbowałem w delikatny sposób wpisać małą historię rodziny w dużo większą” – przyznaje Mikołaj Łoziński. Historia ta jest poszatkowana, nie w pełni widzimy jej całe spektrum. Jednak obrazy, których dostarczają nam przedmioty, łączą się ze sobą w większą całość i przybliżają nam bohaterów. Przybliżają również fakty z życiorysu samego autora, choć te musimy raczej czytać między wierszami, jako poboczne informacje.
Mikołaj Łoziński to pisarz młodego pokolenia, który kilka lat temu zadebiutował świetną książką „Reisefieber”. Opowieść o Astrid i jej synu, Danielu była tak dojrzałą, że niezwykle ciekawiła mnie kolejna pozycja tego autora. Trudno jednak porównywać obie książki. W przypadku debiutu mieliśmy do czynienia z przeplataną narracją dwóch bohaterów, ale całość była jednak zwartą powieścią. „Książka” to zupełnie innego typu projekt Jej głównym walorem jest pomysł i przede wszystkim prostota. Z pozoru to zapis zwykłych pamiętnikowych tekstów, wspomnień rodzinnych. W rzeczywistości jest to powieść o głębokiej treści, równie świetnie napisana, co debiut autora.
Podział książki na rozdziały dotyczące przedmiotów jest dość nietypowym pomysłem, a poprzedzające je karty dialogów z członkami rodziny autora są zabawnymi przerywnikami. Łoziński pisze o wszystkim, często zdradzając wstydliwe historie, lub nawet poruszając rodzinne tajemnice. Losy jego rodziny są dość pogmatwane. Przeważają nieudane małżeństwa, zdrady, problemy w relacjach z dziećmi. Lecz to wszystko jest także podszyte humorem i satyrą. Historie rodzinne, choć trudne, opowiadane są przez Łozińskiego jak zwykłe wydarzenia. Po prostu takie jest życie.
Sam tytuł również bardzo wiele mówi o powieści, oddaje jej klimat i charakter. To książka, zwykła, przedmiotowa, powszechna. Przedmiot, który zawiera w sobie historię, dzięki któremu poznajemy czyjąś opowieść. Poniekąd jest to jednak taki sam przedmiot jak okulary, telefon czy klucze. Z tą różnicą, że opowieść zapisana jest trwale na papierze i otwarta dla wszystkich, którzy pragną poznać jej tajemnicę.
Monika Samitowska-Adamczyk
Popieram [ 10 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
- Teraz ważne, żebyś jeszcze nauczył się liczyć [...] Nauczył się też liczyć na siebie.
Każdy dzień to wrażenia, emocje, nadzieje.
- Można być tylko w czasie. Nawet tobie, kochanie, nie uda się go wyprzedzić. [...] Czas zawsze będzie pierwszy.
Opinie [48]
Prozę Mikołaja Łozińskiego poznałam pod koniec ubiegłego roku, kiedy to zapoznałam się z jego „Stramerem”, którego oceniłam bardzo wysoko i który do tej pory jest w moich myślach. Gdybym robiła ranking najlepszych książek, jakie przeczytałam w 2020 roku to ta powieść bezapelacyjnie na takiej topce by się znalazła. „Książka” to młodsza o kilka lat od „Stramera” opowieść,...
więcejprzeczytałem pierwszy raz szybko w kilka godzin - od razu drugi w dwa dni - i teraz od razy zaczynam trzeci, będę czytał powoli kilka dni - a nobla dostaje jakieś TO
Pokaż mimo toPieknie napisana, zwiezlym, oszczednym jezykiem zawierajacym jednak tyle tresci.. Anegdotki rodzinne, oparte na przedmiotach, ktore sluza jako pretest by je przywolac, sa krotkie, ale wystarczajace, pelne pojedynczych zdan, za ktorymi kryje sie prawda o zyciu i rodzinie, jakze realistyczna, uniwersalna i chyba bliska nam wszystkim. Bez wybielania, oceniania, ale i...
więcejUsłyszałem o autorze u redaktora Nogasia w momencie opowiadania o jego kolejnym tytule. Stwierdziłem, że dlaczego by nie sięgnąć po Książkę, skoro Stremer zapowiada się tak dobrze. Czytało się bardzo dobrze choć ciężko stwierdzić o czym to :) Fajnie, że z historii rodzinnych da się złożyć taką wciągającą całość. Wydaje się, że każdy by tak mógł a udaje się tak niewielu.
Pokaż mimo toNa „Książkę” trafiłem zupełnie przypadkiem na Legimi. A że czytałem „Stramera” Łozińskiego i bardzo mi się podobała ta powieść to z ogromną przyjemnością i ciekawością zabrałem się za „Książkę”. Nie zachwyciła mnie jak „Stramer” ale i tak ogromnie mi się spodobała.
więcejSkromnych rozmiarów powieść ale pełna emocji i uczuć. A przede wszystkim pełna wspomnień, na których to...
„Książka” – jakże intrygujący tytuł… Z drugiej strony czy to niebanalne, nadać książce właśnie taki „znak szczególny”? Biorąc pod uwagę formę ujęcia tematu, jaki powziął w swej krótkiej prozie Mikołaj Łoziński tytuł ten ma ogromne i bardzo wymowne znaczenie.
więcejNapisana przez Łozińskiego publikacja stanowi niekonwencjonalną opowieść zainspirowaną historią jego własnej...
Saga rodzinna w minimalistycznej formie -dla mnie prawdziwie ujmująca lektura.
Pokaż mimo toTego się nie spodziewałem.
więcejSięgając po „Książkę” Macieja Łozińskiego nie wiedziałem właściwie co mnie czeka. Zrobiłem to z bardzo dużym opóźnieniem, ale było warto. Nawet więcej niż warto. To fragmentaryczna opowieść o losach rodziny autora. Głównie skupia się na rodzicach i dziadkach. Podzieliłbym opis tej pozycji na dwie części: formalną i ekstremalną.
Formalnie nie...
Bardzo podobała mi się pierwsza, bardzo kameralna książka Łozińskiego pod tytułem Reisefieber (w czasie debiutu miał coś koło dwudziestu pięciu lat!). Bajki dla Idy też przeczytałam, zresztą z dużą przyjemnością. Książka to naturalna kolej rzeczy, po prostu musiałam ją poznać.
więcejTym razem Łoziński opowiada historię swojej rodziny. Dobiera przedmioty, które kojarzą mu się z...
Trochę śmieszą te wysokie oceny dla książki, która w ogóle nie ma pazura. Parę ciekawych figur - metakomentarze na początku rozdziałów, gra z czytelnikiem w "przemilczanym" zakończeniu i tyle. Słabizna na każdej innej płaszczyźnie - typowa, rozciągnięta jak guma od gaci, literatura współczesna. Ambicja przyzerowa - nudny, przedmiotowy rejestr przeszłości. Co ta...
więcej