Od Astrid do Lindgren. Powieść biograficzna

Okładka książki Od Astrid do Lindgren. Powieść biograficzna
Kurt Peter LarsenVladimir Oravsky Wydawnictwo: Czarne Seria: Lilith biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
2009-11-05
Bogumiła Ratajczak
powieść biograficzna astrid lindgren

więcej Więcej

„Od Astrid do Lindgren” Vladimira Oravsky’ego, Kurta Petera Larsena i autora anonimowego to super-wciągająca książka, wydana przez wydawnictwo Czarne w serii Lilith. Historię wielkiej bajarki, autorki m.in. „Pippi Langstrumpf” i „Dzieci z Bullerbyn”, zabrałam w podróż autobusem. Przegapiłam przystanek i „obudziłam się” dopiero na pętli. To się nazywa lektura...

Napisana w zabawny sposób historia o Astrid Lindgren (która właściwie jeszcze nie jest Lindgren)z czasów, gdy nie miała w planach pisania książek, tylko pracę i moc problemów, które nie raz zmuszały ją do snucia ciekawych opowieści w celu ułatwienia sobie życia.

W wieku 16 lat przyszła pisarka zaczęła zdobywać swoje pierwsze szlify redaktorskie w Gazecie Vimmerby, gdzie pisała także krótkie notki i reportaże o codziennych wydarzeniach. Z językiem szwedzkim radziła sobie w szkole bez problemu, a końcowy egzamin gimnazjalny zdała z oceną celującą. Jednak jej wejście w dorosłość okazało się trudniejsze, niż mogła przypuszczać. W wieku...

Zaskoczyła mnie ta książka pozytywnie. Bardziej przypomina powieść jak biografię. Napisana ciekawie - wciąga niesamowicie. Mam nadzieję, że autorzy dokończą dzieło i opiszą w ten sposób całe życie tej cudownej kobiety.

Dziwna (ale przyjemna) książeczka.
Spodziewałam się pełnej biografii. Ma przyjemny sposób prowadzenia "fabuły", ale pozostawia naprawdę duży niedosyt wiedzy na temat życia Astrid.

Ta książka jest powiedzeniem tego, że warto poznać życiorys pisarza, zanim sięgnie się po jego książki.
A więc:
- wiem, dlaczego w Bullerbyn rosło Sowie Drzewo
- wiem, dlaczego jednym z głównych bohaterów tej książki jest Lasse.
- wiem, dlaczego Emil mieszkał w Smalandii.
- wiem, dlaczego Britt-Marie starała się o pracę stenotypistki. Kate też była stenotypistką.
- wiem,...

Mała książeczka o wielkiej pisarce autorstwa trzech (!) osób, w tym jednej anonimowej. Niestety przedstawia ona jedynie niewielki wycinek z życia Astrid Lindgren.

Astrid poznajemy w trudnym dla niej okresie, młoda niezamężna kobieta spodziewa się dziecka. W małej miejscowości, jaką było Vimmerby, był to prawdziwy skandal. W tajemnicy przed ojcem, Astrid planuje wraz z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1980

Parę słów ostrzeżenia, by zmniejszyć rozczarowanie osób, które podobnie jak ja uwielbiają książki pani Lindgren i niemal z okrzykiem zachwytu na ustach rzuciłyby się na jej biografię - tej nie polecam, jeśli oczekujecie czegoś więcej niż opis krótkiego zaledwie fragmentu jej życia napisanego na dodatek dziwnie nienaturalnym, przeładowanym znakami interpunkcyjnymi językiem...

• 2013
  • Biografie