Czy wojna jest dla dziewczyn?

Okładka książki Czy wojna jest dla dziewczyn? Paweł Beręsewicz, Olga Reszelska
Okładka książki Czy wojna jest dla dziewczyn?
Paweł BeręsewiczOlga Reszelska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci literatura dziecięca
48 str. 48 min.
2010-10-01
48 min.
9788376720661
Powstanie Warszawskie II wojna światowa powieść dziecięca polska

Okładka książki O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów. Historia mrożąca krew w żyłach Klara Wincenty, Elżbieta Zubrzycka
O zajączku Fil... Klara Wincenty, Elż...
Okładka książki Asiunia Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz
Asiunia Joanna Papuzińska,&...
Okładka książki Syberyjskie przygody Chmurki Dorota Combrzyńska-Nogala, Maciej Szymanowicz
Syberyjskie pr... Dorota Combrzyńska-...

Bardzo piękna pozycja. Smutna i bardzo pouczająca.

Bardzo piękna pozycja. Smutna i bardzo pouczająca.

Książka, pomimo tego, że skierowana jest do młodszych czytelników ,to porusza temat poważny jakim jest wojna.Uświdamia ona młodszych czytelników, że wojna dotyka każdego, a nie tylko żołnierzy walczących za ojczyznę.
Jest to świetna, łapiąca za serce oraz edukująca książka ,
którą polecam każdemu.

Jest to świetna, łapiąca za serce oraz edukująca książka ,
którą polecam każdemu.

Jeśli miałabym dziecko w wieku wczesnoszkolnym na pewno chciałabym zapoznać je z tą książką, niezależnie od płci. Bo właśnie o tym ona jest – wojna nie dotyczy tylko mężnych mężczyzn, niestety.

Na okładce przeczytamy, że jest ona bezpieczna dla dzieci, dostosowana do ich rozwoju emocjonalnego. I całkowicie się z tym zgadzam. W sposób łagodny traktuje o tak poważnym i bestialskim temacie, tłumacząc dziecku co to jest wojna i z czym się ona wiąże.

Historia małej, dzielnej Eli jest inspirowana wspomnieniami Eli Łaniewskiej, pseudonim „Czarna Elka”. Klimatyczne ilustracje do książki wykonała Olga Reszelska.

Całość zaczyna się od sprzeczki dwóch przyjaciół – Antka i Eli. Oboje są jeszcze dziećmi, choć chłopiec psychicznie deklaruje się jako dorosły i gotowy do walki. Dokucza swojej małej przyjaciółce, zarzucając dziecinność i niezrozumienie tematu, bowiem w jego oczach są to sprawy typowo chłopięce. Do czasu, aż spotykają sie w szpitalu polowym, gdzie Ela pomaga przy rannych. Już wtedy rozumie, że się mylił.

Czy wojna jest dla chłopców, czy również dla dziewczynek? Jak słusznie zauważył ojciec naszej bohaterki – w ogóle nie jest dla dzieci. Ale jak sami wiemy z historii, i dzieci nie oszczędza.

Bardzo mądra, edukacyjna i z przesłaniem, choć podanym bardzo delikatnie, tak że dziecko na pewno nie poczuje, że jest pouczane. Nie odczuje również przygniecenia ciężkim tematem, ponieważ wpleciona zostaje również miłość, dojrzałe rodzicielstwo i przyjaźń. Oczywiście po przeczytaniu należy otoczyć dziecko troską, samemu tłumacząc treść i przekaz.

Ela na plaży obserwuje kolegę, który robi pompki i sprawdza swoje bicepsy. Antek szykuje pociski z piasku. Ela myśli że to pączki chce się bawić z kolegą. Niestety słyszy "Wojna nie jest dla dziewczyn!"
W rozmowie z tatą słyszy, że wojna nie jest dla dzieci. Wtedy jest zadowolona dodatkowo miłość taty i jego siła uspakajają dziewczynkę.
Po kilku miesiącach rzeczywistość jest już zgoła inna. Taty nie ma w domu, mama całymi dniami pracuje w szpitalu, a na Elę spada przeogromna tajemnica.
Ponowne spotkanie dzieci w czasie Powstania Warszawskiego jest dość zaskakujące dla obojga.
II wojna światowa ukazana w taki sposób, że dzieci zadają pytania i proszą o dalsze losy bohaterów. Polecam.

Po kilku miesiącach rzeczywistość...

To w ogóle nie jest książka dla dzieci. Nie polecam, myślę że o wojnie da się napisać tak, żeby nie straumatyzować dziecka. Ja podczas czytania musiałam na żywo omijać pewne zdania, bo w mojej ocenie były zbyt brutalne.

Teoretycznie narratorką jest mała dziewczynka, ale sposób formułowania myśli kompletnie do tego nie przystaje. O wiele lepiej wypadają kwestie dorosłych. Idea zacna, natomiast wykonanie średnie. Ilustracje typowe dla dzisiejszej maniery, nie wyróżniają się ani na plus, ani na minus.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Fajna książka. Szybko się czyta.

07.2022

07.2022

Bardzo wzruszająca książka tym bardziej że napisana z punktu widzenia dziecka.

Bardzo wzruszająca książka tym bardziej że napisana z punktu widzenia dziecka.

Trzymam w ręku książkę Pawła Beręsewicza i dziwię się, że chociaż to już V wydanie, to nigdy o tym nie słyszałam. Bardzo interesująca lektura - dla dziewczynek, o wojnie. Pisałam tu już o "Syberyjskich przygodach Chmurki" i o "Arce czasu", znam też "Fajną ferajnę" - wszystkie te książki opowiadają o wojnie z punktu widzenia dziecka. Do tego cyklu należy także "Czy wojna jest dla dziewczyn?". Bohaterka utworu odpowiada: Ta wojna nie była tylko dla chłopaków. Niestety.
Paweł Beręsewicz prezentuje nam krótką, zbeletryzowaną historię Eli Łaniewskiej, pseudonim "Czarna Elka". Pani Elżbieta, obecnie Łukaszczyk, mieszka i pracuje jako lekarz w Zakopanem.
W chwili wybuchu wojny mała Ela miała 9 lat. Opowiada nam o ostatnich, przedwojennych wakacjach, o Antku, który nie chciał się z nią bawić; o zabawie z tatą w Głupią Odpowiedź na Głupie Pytanie; o rannych ludziach na ulicach, o mamie-lekarce; o dziwnych panach wypytujących o ojca; o wyprawie do lasu "na grzyby", których nie było; o tym, kto znany z dzieciństwa przeżył, a kto nie.
Proste słowa,perspektywa dziecka, ogrom refleksji po lekturze tych kilkunastu stron. Ciekawe ilustracje Olgi Reszelskiej: nowoczesna kreska, nieco komiksowe ujęcia.

• Dla dzieci
  • Biblioteka