Syberyjskie przygody Chmurki

Okładka książki Syberyjskie przygody Chmurki Dorota Combrzyńska-Nogala, Maciej Szymanowicz
Okładka książki Syberyjskie przygody Chmurki
Dorota Combrzyńska-NogalaMaciej Szymanowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wojny dorosłych - historie dzieci
Wydawnictwo Literatura
2014-01-01
2014-01-01
wojna Syberia dziecko na Syberii
Inne

Okładka książki Wojna na Pięknym Brzegu Andrzej Marek Grabowski, Joanna Rusinek
Wojna na Piękn... Andrzej Marek Grabo...
Okładka książki Dzień czekolady Emilia Dziubak, Anna Onichimowska
Dzień czekolady Emilia Dziubak, Ann...
Okładka książki O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów. Historia mrożąca krew w żyłach Klara Wincenty, Elżbieta Zubrzycka
O zajączku Fil... Klara Wincenty, Elż...
Okładka książki Dżok. Legenda o psiej wierności Iwona Cała, Barbara Gawryluk
Dżok. Legenda ... Iwona Cała, Barbara...

"Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne! A wiersze, których uczy się w szkole – krasiwe i melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?
Prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie na mroźnej Syberii

Książka bardzo dobrze obrazuje przeżycia niewinnego dziecka, które nie ma doświadczenia życiowego, nie zna wszystkich szczegółów i nie wie co może się jeszcze złego wydarzyć. Pomiędzy smutnymi przeżyciami są też radosne chwile i ciekawość obserwowanego świata. Mimo syberyjskich klimatów jest tu dużo ciepła i dobroci ukazanej w relacjach międzyludzkich.
Ilustracje Macieja Szymanowicza – jak w każdej książce przez niego ilustrowanej są pomysłowe i dobrze oddają klimat historii.

Ilustracje Macieja...

Przejmująca, ciekawa historią, na którą patrzymy przez pryzmat wspomnień Chmurki oraz tego, jak na zsyłkę patrzyły dorosłe kobiety z jej rodziny. Koniecznie do przeczytania z dzieckiem, to ten typ lektury z którym nie powinno zostawiać się dziecka samego, aby dopowiedzieć więcej o historii.

Czytałam i płakałam... Pięknie ilustrowana, pięknie napisana... Tyle w niej emocji... I choć dawno dzieckiem nie jestem, to zachwyciłam się. To pierwsza książka z serii "Wojny dorosłych - historie dzieci", którą przeczytałam. Z wykształcenia (i wielkiej pasji!) jestem rosjoznawcą, więc wybór był oczywisty :)

Cieszę się, że istnieje taka seria. Mądra, piękna, o historii - tak ważnej dla każdego z nas.

I nie dajcie się zmylić. To nie są książki tylko dla dzieci. Są dla wszystkich...

Cieszę się, że istnieje taka seria. Mądra, piękna, o historii -...

Maciej Szymanowicz zostaje moim ulubionym polskim ilustratorem książek dla dzieci. Uwielbiam jego styl oraz to, że z taką szczegółowością oddaje charakter przedstawionych postaci. Jakie on ma umiejętności i jak pięknie potrafi się nimi dzielić z innymi. Naprawdę wielkie brawa!

"Świat pełen tajemnic jest chyba ciekawszy."

Kim (lub czym) jest Katafiej? Co łączy go z główną bohaterką? Skąd wzięło się szklane wielkanocne jajo? Co można zrobić z krowiej kupy?

Historia ukazuje losy Chmurki oraz jej najbliższych, którzy za sprawą sowieckich żołnierzy zostali wysiedleni z Polski i trafili na dziką Syberię. Autorka opisuje, jak wyglądało mieszkanie z rosyjską rodziną a także wpływ surowego klimatu i ciężkiej pracy na życie tamtejszych ludzi. Czytamy o syberyjskich zwyczajach i sposobach na przeżycie podczas złowrogiej purgi. Czy wiecie, że da się złowić ryby na gacie? Czy wiecie, co rosyjskie matki otrzymywały za urodzenie ósmego potomka?

Po raz kolejny oglądamy świat oczami dziecka. Ta historia opiera się na prawdziwych wydarzeniach, których bohaterką była tym razem Anna Szwykowska-Michalska. Dowiadujemy się, jak to jest powoli zapominać o swoim rodzinnym kraju i jak bardzo może być dla kogoś ważna jedyna pamiątka z Polski. Widzimy PRZEDTEM i TERAZ - dwa zupełnie inne życia.

Niestety ta książka nie zachwyciła mnie tak bardzo jak "Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej, pochodzącej z tej samej serii czytelniczej. Odniosłam wrażenie, że to niekoniecznie pozycja dla dzieci. Czy muszą one bowiem wiedzieć, że najmłodsi próbowali potrawki z kota a skóry z psów przeznaczono na futra dla żołnierzy? Mnie to boli a co dopiero osoby dużo młodsze ode mnie. Poza tym zabrakło mi w tej historii rozwinięcia niektórych wątków. To nie była niby zła pozycja, ale jednak nie zrobiła na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia.

"Świat pełen tajemnic jest chyba ciekawszy."

Kim (lub czym) jest Katafiej? Co łączy go z główną...

Książka opowiada o małej dziewczynce o imieniu Chmurka, która po ataku III Rzeszy i ZSRR na Polskę została wywieziona z Wileńszczyzny na daleką Syberię.
Autorka opisuje życie zesłańców oczami dziecka czyli Chmurki. Uzupełnieniem treści są rysunki pana Macieja Szymanowicza.Książka bardzo ciekawa i porusza ważny temat z historii Polski.Polecam

Adam Hajduga

Adam Hajduga

Opowieść o Chmurce oparta jest na autentycznych losach Anny Szwykowskiej-Michalskiej, która wraz z rodziną trafia do syberyjskiej tajgi na zesłanie przez NKWD.
Książka jest wydana przez wydawnictwo "Literatura" i pięknie ilustrowana przez Macieja Szymanowicza.
Autorka przedstawia życie na zesłaniu oczami trzyletniej Chmurki.
Wspomniane wcześniej ilustracje stanowią świetne zobrazowanie treści - książka przemawia do wyobraźni młodego czytelnika. Czytałam ją razem z moim 9-letnim synem.
Polecam,
Anna

Autorka przedstawia życie na zesłaniu oczami trzyletniej Chmurki.
Wspomniane wcześniej ilustracje stanowią...

Książka na podstawie prawdziwych wydarzeń. Spisane wspomnienia małej dziewczynki, nazywanej w domu Chmurką, która razem z babcią, dwiema ciotkami i mamą została zesłana na Syberię. Wbrew pozorom nie są smutne. Ukazują świat widziany oczami dziecka, który dla małego słuchacza jest tajemniczy, a może nawet magiczny, przez swoją odmienność. Opowiadane historie rodzą wiele pytań w głowie małego czytelnika, na które czasami ciężko jest odpowiedzieć. Jedyna rzecz jaka mi odrobinę przeszkadzała, to brak ciągłości wydarzeń. Każdy rozdział to odrębna opowieść i czasami aż proszą się o kontynuację, dopowiedzenie, co było dalej.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Cudowna, poruszająca opowieść. Czytając synowi sama płakałam. Warto!

Cudowna, poruszająca opowieść. Czytając synowi sama płakałam. Warto!

• Dla dzieci
  • Dziecięce