Wyspa mojej siostry

Okładka książki Wyspa mojej siostry
Katarzyna Ryrych Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Z parasolem literatura dziecięca
literatura dziecięca
Z parasolem
Wydawnictwo Literatura
2017-01-01
2011-01-01

Szkoda, że nie ma tej książki w kanonie lektur. Mądra, życiowa, wzruszająca.

„Wyspa mojej siostry”. To dość odważna opowieść o chorobie, o byciu innym, o tym jak my, społeczeństwo postrzegamy chore osoby i czy potrafimy je zaakceptować w swoim środowisku, nie mówiąc już o przyjaźni i wspólnej koegzystencji. Jak reagujemy w konfrontacji z upośledzonym człowiekiem, i czy potrafimy tak naprawdę w godny sposób zachować się wobec drugiego człowieka,...

Świetna książka dla dzieci. Uczy tolerancji, pokazuje, że ludzie są różni i każdą inność powinno się akceptować. Ukazuje siostrzaną miłość. Bardzo mądra pozycja, oby powstawało takich więcej.

Jestem szczerze wzruszona tą książką. Przeczytałam ją w godzinkę, godzina ta była tak pełna emocji, zadziwienia. Opowieść warta przeczytania i większej uwagi. Piękna i napisana tak normalnym, codziennym i prostym językiem, który tylko dodaje autentyczności.

"Wyspa mojej siostry" Katarzyna Ryrych od @wydawnictwoliteratura to książka dla dzieci pokazująca, że każdy z nas jest inny i że ta inność nie jest zła.

Główną bohaterką i narratorem jest Mysia - Marysia, która ma starszą-młodszą siostrę o imieniu Pipi. Pipi jest inna niż wszyscy, lubi kolor niebieski, nie lubi zmian i przytulania, jest duża i otyła, a w głowie ma...

Książka porusza temat obecności w rodzinie dziecka "innego", w tym wypadki - jak sugeruje autorka - z zespołem Downa.
Akcja rozgrywa się we współczesnym mieście. Dwie siostry - Marysia i Pippi mieszkają razem z tatą. Mama zmarła.
Pippi jest starsza metrykalnie od Marysi, ale młodsza emocjonalnie. Pippi jest duża i otyła, nie znosi zmian, połyka głoski, gdy je wymawia i...

Katarzyna Ryrych zrobiła coś niesamowitego. Napisała książkę w narracji pierwszoosobowej, ale główna bohaterka nie robi tego, by opowiadać o sobie, ale o swojej siostrze. Innej, odstającej od reszty, dryfującej gdzieś na swojej wyspie - niezbadanej, tajemniczej, samotnej.
Ta książka uczy tolerancji, akceptacji dla inności. Pokazuje niezwykłą siostrzaną miłość i odpowiada...

Marysia jest małą dziewczynką, ma starszą siostrę Pipi, która uwielbia kolor niebieski, nie lubi zmian w swoim otoczeniu, reaguje na nie złością, nie umie pisać i czytać za to ma fenomenalną pamięć, ale ludzie jej nie akceptują. Jak na pewno się zorientowaliśmy Pipi jest chora, jest inna, jest nieakceptowana przez „zdrowych”.
Cudowna opowieść opisana z punktu widzenia...

1926

Rewelacyjna opowieść o życiu u boku osoby chorej na zespół Downa.
Narratorką jest młodsza siostra Myśka, która straszliwie kocha swoją młodszą - starszą siostrę, Pipi.
Pełna ciepła, ale i dramatycznego realizmu historia, z radościami i smutkami w tle. Z akceptacją, miłością, zrozumieniem.

POLECAM BARDZO, głównie przez wzgląd na świetny styl narracji.

Treść książki mnie urzekła. Nie można przejść wobec niej obojętnie.
Otwiera oczy, wzrusza, ale przede wszystkim zmusza do wielu refleksji.

• Dla dzieci
  • 2020