Czemu tata siedzi w garnku?
Przenieść się w czasie i zobaczyć dzieciństwo swoich rodziców? A konkretnie taty? Czemu nie! To mogłaby być fascynująca wyprawa. Tym bardziej że dzieciom trudno jest uwierzyć, że rodzice również kiedyś byli mali. W tej podróży pomoże Paweł Beręsewicz i jego nowa książka „Czemu tata siedzi w garnku”.

Takim wehikułem czasu może być album ze zdjęciami. Oglądany z dziadkiem, świadkiem pamiętnych wydarzeń, który dokładnie przedstawi fakty udokumentowane na fotografii.
No, z tą dokładnością może być różnie, bo jednak czas zaciera to i owo. Ale spróbować warto. Od czego jest wyobraźnia. Paweł Beręsewicz udowadnia, że z pozoru niewinne zdjęcie może kryć w sobie niesamowite historie. No bo „czemu tata siedzi w garnku?” na jednej z fotografii? Wnuki lubią pytać, a dziadkowie odpowiadać, a gdy czynią to z fantazją – zaczyna się najlepsza literatura dla dzieci!
Kolejny raz Paweł Beręsewicz, autor wielu wspaniałych książek dla najmłodszych („A niech to czykolada!”, „Ściśle tajne”, „Czy wojna jest dla dziewczyn”?) i powieści młodzieżowych („Skandal w stolicy nudy”, „Wszystkie lajki Marczuka”, „Na przykład Małgośka”) funduje młodemu czytelnikowi znakomitą opowieść tryskającą inteligentnym humorem, elokwencją i zabawnymi skojarzeniami. Dziadek-bajarz otworzy przed wnukiem fascynujący świat dzieciństwa taty, którego skrzętnie przez rodziców kolekcjonowane zdjęcia skrywają niejedno tajemnicze zdarzenie.
Bo czemu tata zjada piasek lub śpi na stole? Czemu rozmawia z piłką albo zwisa głową w dół? Trudno to wytłumaczyć? Okazuje się, że nie. Dynamiczne dialogi przechodzą w klasyczne bajanie, dziadek w mistrzowski sposób opowie o tych ciekawych historiach, które wydarzyły się „dawno, dawno temu…”. Jak to w bajce – garść prawdy, garść zmyśleń. Czytelniku, przed Tobą nie lada zabawa i zadanie, gdy fikcja miesza się z faktami!
Czytaj między wierszami, a dowiesz się fascynujących rzeczy!
Książka „Czemu tata siedzi w garnku” od pierwszych zdań wciąga jak wir, bawi, śmieszy i zaskakuje. Przednia lektura, która oczaruje i kto wie, czy nie zachęci do odkurzania własnych starych albumów… Utwór jest bowiem bardzo inspirujący i pomysłowy. W zasadzie Paweł Beręsewicz sprzedaje gotowy pomysł na to, jak spędzić czas z dziećmi, wnukami. Ile radości i zabawy może dostarczyć zwykły album i stare fotografie. Potencjał tkwi wszędzie! Zdziwią się i duzi i mali. Rodzinne czytanie bardzo wskazane.
Jest wesoło i mądrze. Spod zabawnych opowieści autor puszcza oko do czytelnika i hojnie częstuje mądrą puentą, ważnymi spostrzeżeniami i sprytnymi uwagami. Ożywia familijne wspomnienia, bo w zasadzie cała rodzina, sztafeta pokoleń, staje się tu głównym bohaterem.
Wierni czytelnicy Pawła Beręsewicza nie będą zawiedzeni. Autor dowodzi ponownie, że jest wyjątkowym kreatorem fabuł dla dzieci. Doskonale wyczuwa oczekiwania młodego czytelnika, potrafi zawładnąć jego wyobraźnią. Czytanie staje się mądrą przygodą, zabawą, odkryciem i ożywczym spojrzeniem na otaczający dziecko świat.
Paweł Beręsewicz – pisarz, poeta, tłumacz, leksykograf. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Neofilologii (anglistykę). Pracował jako nauczyciel języka angielskiego w Liceum im Reytana w Warszawie. Książki dla dzieci wydaje od 2004 roku. Początkowo współpracował z wydawnictwem Skrzat, następnie również z łódzkim wydawnictwem Literatura. Nie tylko pisze dla młodego czytelnika, ale również tłumaczy, m.in.: Marka Twaina („Przygody Tomka Sawyera”), Briana Pattena („Olbrzym z Zamczyska Baśni”), Edith Nesbit („Księga smoków”), Margaret Mahy („Przemiana”). Jest autorem bądź współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich m.in. „Wielkiego słownika PWN-Oxford”.
Przeczytaj fragment książki „Czemu tata siedzi w garnku?”
Czemu tata siedzi w garnku?
Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.
Książka jest już dostępna w sprzedaży.
Artykuł sponsorowany
komentarze [1]
