Asiunia

Okładka książki Asiunia
Joanna PapuzińskaMaciej Szymanowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Wojny dorosłych - historie dzieci
Wydawnictwo Literatura
2011-01-01
2011-01-01
48 min.
9788376721927
II wojna światowa powieść dziecięca polska powieść biograficzna
Inne

więcej Więcej

Książka, która otwiera oczy. Zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Niezwykle wzruszająca i zachęcająca do rozmów o historii rodziny, okolicy itp. Trafia w serce czytelnika tym bardziej, że o wojnie opowiada 5-latka, która już na pierwszej stronie mówi o tym, że straciła rodziców i swój dom...

To wspaniale, że znajduje się w kanonie lektur (jedna z niewielu, które na 100%...

Przeczytana szesciolatce do poduszki wywołała lawinę pytań. Zachwyca nie tylko to, jak z dziecięcą prostotą można opisać wojnę, ale i ilustracje, które bardzo podobają się dzieciom. Córka chce wracać do tej książeczki, a ja czuję się zachęcona do przeczytania całej serii

Książka przeczytana z córką w ramach kanonu lektur dla klasy trzeciej SP.
Historia malej Asiuni, zawiera w bardzo przystępny sposób opisany czas wojny, składnia do refleksji (rodzica) oraz zadawania pytań (przez dziecko).
Podobało mi się, że wszystko opisywane jest z perspektywy dziecka, gdzie zawarte są jej odczucia i przemyślenia.
Dodatkowo zachwycają ilustracje.

Nie jest to książka dla każdego dziecka. Nie nadaje się dla dzieci o wysokiej wrażliwości, nie powinno się dziecka z taką lekturą zostawiać samego. Niedopowiedzenia zaburzają obraz wojny oraz wprowadzają młodych czytelników w błąd.
Jest to książka trudna (jak dla trzecioklasisty) choć pisana językiem przystępnym. Pisana z perspektywy pięciolatki, jednak wiąże się to z...

Asiunia jest lekturą w klasie trzeciej i właśnie takich życzyłabym sobie więcej. W tak lekki, emocjonalny i przede wszystkim prosty sposób mówi o okrucieństwie wojny. W sposób który zmusi 9-latka do zastanowienia się, a dorosłego poruszy. Ja się oczywiście na ostatniej stronie popłakałam. Także - jest dobrze!

Na półkach: , , , ,

Córce spodobała się książka. Najbardziej zapadła jej w pamięć historia bombardowania i ratowania klusek przez babcię.
Lektura bardzo pouczająca.

Lektura dla klas trzecich wciągnęła mnie bardziej niż głównego zainteresowanego. Niestety lektura nie pociągnęła za sobą dalszych pytań ze strony syna. Mnie bardzo urzekła prostota opisu, bez drastycznych scen. Skłoniła mnie do zastanowienia i chwili ciszy.

1966

Nie jestem zaskoczona, że opowiadanie zdobyło Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. Jest też częścią Listy Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. To piękna, wzruszająca, przepełniona emocjami historia Joanny Papuzińskiej, która przeżyła II wojnę światową jako przedszkolak. Lektura klasy III SP zawiera cudowne, malarskie ilustracje Macieja Szymanowicza, absolutnie zachwycające,...

Przeczytałem córce, zapytała po co są wojny? Dobrze, że zapytała. Dziś czytamy drugi raz.

Czytane z dziecmi

• 2019