Rzeka Bogów

Okładka książki Rzeka Bogów Ian McDonald
Okładka książki Rzeka Bogów
Ian McDonald Wydawnictwo: Mag Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
Uczta Wyobraźni
River of Gods
Mag
2010-01-15
2010-01-15
Wojciech Próchniewicz
technologia Indie science fiction

Wciągająca opowieść z wieloma watkami, które się ostatecznie luźno wiążą. Ciekawie przedstawione Indie w przyszłości, świat awatarów i rozwoju. Bardzo mi się podobało, aczkolwiek polskie tłumaczenie jest wyjątkowo słabe aż ciężko się połapać na początku o co chodzi. Jeśli jest możliwość lepiej czytać w oryginale.

Do "Rzeki Bogów" Iana McDonald'a podchodziłem kilka razy, na jej szczęście "grało" to, że gdy brałem inną książkę do czytania jeszcze szybciej odkładałem niż "Rzekę". A potem coś przeskoczyło i wciągnęło mnie na amen. Faktem jest duża ilość słów hinduskich, które mogą zniechęcać czytelnika (ale pomocnym okazał się słownik na końcu książki, bo dla niektórych słów nawet Wikipedia się poddawała),mocno rozbudowa fabuła wielowątkowa wraz z dużą ilością nietuzinkowych i fantastycznych (w pełnym tego słowa znaczeniu) postaci przewijających się w książce. Książka jest z roku 2004 a to co opisał w niej Ian to można już rzecz: że dzieje się na naszych oczach. Majstersztyk cyberpunkowy z niesamowitym dobrym "piórem", a do tego opakowane super realistyczną scenografią ukazującą Indie (Bharat) przyszłości, może przyszłości całkiem bliskiej. Jeżeli chodzi o warstwę typowo fantastyczną, to autorowi trzeba przyznać mistrzostwo w zakresie pomysłów, co niektóre już się realizują w realu. Dla mnie to arcydzieło, ale wymagające trochę cierpliwości by to stwierdzić. Pełna dycha na ocenę.

Po przeczytaniu tej książki Indię i Nepal do których ostatnio zaglądam często nie będą już takie same, świat bogów, świat średniowiecza z dostępem do internetu, świat trzeci i pierwszy mieszający się na tej samej ulicy, tutaj najnowszy iphone a tuż obok dziecko siedzące w na kupie śmieci w której grzebie wynędzniała krowa, świat cybarpunka w realiach Azji, pomieszanie czasu i przestrzeni, czyli prawdziwa uczta wyobraźni

Ta książka to spojrzenie na przyszłość Indii, a także świata. Jest w niej wszystko - nauka, religia, socjologia, historia, kultura czy wojna klimatyczna. Trudna w odbiorze i bogata w skojarzenia. Przypomina trochę twórczość Williama Gibsona, jednakże mnie nie przekonała.

Imponująca. Warstwa fantastyki naukowej spleciona z egzotyką kultury Indii dała mi 500 stron nieustannego szoku poznawczego. I było to przyjemne, tak stać, rozglądać się, a nic wokół nie wydawało się znajome.
Ekranizacja byłaby spektakularna.

Ekranizacja byłaby spektakularna.

Feeria barw, zapachów, smaków i - wyobraźni.

Zasadniczo niezbyt lubię literaturę s-f, jeśli nie stoi za nią głębia filozoficzna, ponadczasowe przesłanie (większość literatury s-f ze względu na "techniczną" stronę opisów starzeje się błyskawicznie) i błyskotliwy, bogaty język.

W "Rzece bogów" spotykamy oryginalną scenografię (rzecz dzieje się w Indiach),wiele lokalnych kolorytów i ciekawe, czasami zabawne, pomysły autora, które można wyinterpretować na zupełnie poważny sposób.

To bagactwo tropów, słów, figur i barw, a także - sytuacji i postaci, sprawia, że akurat tę powieść Iana Mcdonalda trzeba czytać jak literaturę piękną: powoli, smakując sceny i słowa, zapamiętując postaci. Inaczej można się zgubić w tym iście karawałowym marszu.

Feeria barw, zapachów, smaków i - wyobraźni.

Kolejna pozycja z "Uczty wyobraźni" przy której odpadłam niestety w połowie. Bardzo się starałam, bardzo chciałam dotrwać do końca, ale nie dałam rady. Za dużo postaci, za dużo obco brzmiących nazw i pojęć, ogólnie świat zbyt obcy mojemu pojmowaniu. Żałuję, bo spodziewam się, że rozwiązanie fabuły musi być fantastyczne, a język miejscami zachwyca plastycznością, ale jednak po kilku tygodniach męczenia się postanowiłam odpuścić.

Napisane z rozmachem s-f bliskiego zasięgu. Styl, bohaterowie, wizja przyszłości, pieczołowicie nakreślony setting, pomysł na kolejne przeplatające się ze sobą sekwencje i wątki - ukłony dla McDonalda, wszystko jest tutaj na najwyższym poziomie. Jedna z najmocniejszych pozycji w UW.

Świetna !

Świetna !

No nie, za dużo tego wszystkiego , przerost formy nad treścią. Z początku, o rozdział to nowy bohater, ciężko to ogarnąć. Ale i sama treść nie porywa. Nie polecam

• Uczta Wyobraźni
  • Uczta wyobraźni
  • Science Fiction

Dodaj cytat z książki Rzeka Bogów