Krawiec z Panamy

2010-09-15
Jerzy Kozłowski
powieść

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Afera szpiegowska wyssana z palca. Ułożona na potrzeby wywiadu brytyjskiego. Pendel wymyślał spiski aby otrzymywać pieniądze. Mówił to co chcieli usłyszeć Ci co zbierali informacje. Nic się nie działo więc tworzył sam spiski, zmowy i krętactwa.

Ciekawy, ale niestety zmarnowany pomysł na powieść szpiegowsko-awanturniczą. Brak bohatera, nic nie wnoszące i nikomu niepotrzebne rozterki postaci drugoplanowych i ogólnie jakiś taki brak zainteresowania co się z kim i kiedy wydarzy. Trochę wielkiej polityki ukiszonej w lokalnych rozgrywkach, z sosem wątpliwości i niepowodzeń zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym....

Kapitalna książka! Le Carre w świetnej formie, z inteligentnym poczuciem humoru jakiego ze świecą szukać. Powieści nie czyta się jednak łatwo, bo cały czas trzeba czuwać, kiedy coś dzieje się naprawdę, a kiedy płyniemy z prądem bujnej wyobraźni tytułowego bohatera.

Wywiad brytyjski, szpiedzy, tajne misje, polityka...

John le Carre sam wspomina we wstępie, że tą książką wzorował się na Grahamie Greenie 'Nasz człowiek w Hawanie'. W porównaniu z powyższą książką 'Krawiec z Panamy' jest bardzo przeciętna, rozmyta, z mnóstwem wewnętrznych przemyśleń tytułowego krawca, nie wnoszącymi nic do przedstawionej historii. O ile wcześniej przeczytane przeze mnie 'Szpieg doskonały' oraz 'Uciec z...

Krawiec z Panamy tworzy rzeczywistość jak Sztukmistrz z Lublina. Tworzy ale niestety gubi się w tej nowej rzeczywistości. Dla dramaturgii książki to dobrze, bardzo dobrze. Ciekawe spojrzenie na konflikty międzynarodowe i pracę wywiadowczą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Miejscami powieść potrafi przykuć uwagę czytelnika i zręcznie wydłużyć drogę prowadzącą do finału sceny, co buduje naprawdę ciekawy klimat. Myślę, że dla fanów gatunku jest to pozycja obowiązkowa, co argumentować można chociażby szpiegowską przeszłością autora.

Troszkę się zawiodłam na tej książce strasznie trudno było ją do czytać do końca gdy ją wreszcie skończyłam byłam 100% że do niej nie wrócę. Nie wiem czemu autor tak dużo poświęca pisaniu myśli bohatera zakończenie też takie sobie "ni z gruszki ni z pietruszki"

2074

Ksiazka zaczynala sie bardzo fajnie, przyjemnie sie czytalo, zaskakujaca fabula, ale zblizajac sie pomalu do konca cos sie zepsulo i niestety nie poprawilo... :/ Z mocnej 7 zeszlo na slaba 6... szkoda, ale przeczytac mozna :)

Ciągnie mnie do tego autora, choć jego styl pisania wymaga niezłej koncentracji. Jego nie da sie czytać jeśli coś w pobliżu przeszkadza, rozprasza.

• Sensacja
  • Ekranizacje