Umierałem sto razy

"Umierałem sto razy" Zdzisław Korczak
Ta książka jest prawdziwą historią, pisaną w drodze na dno i już na samym dnie. To opowieść człowieka, który przez ponad 30 lat pił. Mimo, że napisana dawno temu, to nadal aktualna.
Brutalna, mętna, gęsta, momentami odrażająca, wywołująca odruchy wymiotne, powodująca złość. Prawdziwa na wskroś. Sztampowa? Nie tym razem.

"Umierałem sto razy" Zdzisław Korczak

Z początku styl pisania bardzo mnie zniechęcał, nie jestem przyzwyczajona do książek pisanych w takim starym stylu.
Sama książka w sobie jest bardzo ważna lektura dla każdego, jest w niej poruszony bardzo delikatny temat.

Każdy powinien ją przeczytać, zostawia cos po sobie w głowie.

Każdy powinien ją przeczytać, zostawia cos po sobie w głowie.

Mocna lektura. Tak wyglądało i wygląda życie niejednego alkoholika i tak wyglądało i wygląda życie niejednej rodziny alkoholika. Pomimo tego, że książka została napisana ładnych parę lat temu, to jest cały czas aktualna, chociaż mam wrażenie, że dzisiaj częściej obserwuje się ukryty alkoholizm. Problem istnieje, ale lepiej wszytko zamieść pod dywan. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał. Książka otwiera oczy, uświadamia, że niewinne picie może przekształcić się w długoletnie, bolesne cierpienie - przede wszystkim bliskich alkoholika.

Kocham tę książkę

Kocham tę książkę

Poruszyła mnie ta książka. Z osobistych powodów.

Poruszyła mnie ta książka. Z osobistych powodów.

"Umierałem sto razy" to historia człowieka, który sięgnął dna. Prawdziwa opowieść o tym, jak alkohol potrafi zniszczyć rodzinę, życie i samego człowieka. Historia Zdzisława Korczaka jest brutalna i do bólu szczera, w niektórych momentach wręcz odrzucająca i obrzydliwa. To nie jest książka, którą czytałam jednym tchem, to jest książka, którą czytałam fragmentami, czasami bardzo krótkimi. Musiałam je potem długo trawić. Uderzyło mnie to, jak bardzo straszna to jest choroba. Bo tak, alkoholizm to choroba. I chociaż wcześniej znałam problem, nie tylko ze studiów, praktyk, ale przede wszystkim z życia, to dopiero ta lektura pozwoliła mi głębiej wejść w temat. Pozostaje mi tylko cieszyć się, że taka tragedia nie dotyczy mnie ani bliskich mojemu sercu i ... polecać tę książkę w ramach przestrogi.
A ku pamięci zapisuję cytat znaleziony na kartach lektury.
"Tragedią młodego człowieka w początkach alkoholizmu jest to, że wie o nim tak mało. Tragedią starego człowieka w nałogu jest to, że wie o nim tak dużo i tak późno..." (str. 88)

Czytałam dawno temu, wstrząsnęła mną dogłębnie.

Czytałam dawno temu, wstrząsnęła mną dogłębnie.

Książka silnie poruszająca.

Książka silnie poruszająca.

Rewelacyjna a zarazem wstrząsająca książka.

Rewelacyjna a zarazem wstrząsająca książka.

Książka pomaga wejrzeć w psychikę osoby dotkniętej tak okropną chorobą jaką jest alkoholizm. Pokazuje od środka tragedię nie tylko chorego, ale też jego najbliższego otoczenia. Może właśnie dlatego ta książka, a nie inne publikacje, które wcześniej czytałam na temat alkoholizmu pomogła mi zrozumieć istotę problemu osób dotkniętych tą chorobą, oraz ich rodzin. Książka naprawdę warta przeczytania ;)

• Psyche

Zdzisław Korczak Umierałem sto razy Zobacz więcej