Filozofia jako ćwiczenie duchowe

filozofia, etyka
83-89372-08-8
Piotr Domański
filozofia ćwiczenie duchowe

Czy można filozofię potraktować jako lekarstwo? Nie tylko można ale nawet trzeba. Jej podstawowe pytania i przedmiot pozwalają osiągnąć taki stan umysłu, który gwarantuje spokój i pełne odprężenie, zbliżamy się bowiem wtedy do tajemnicy Bytu. Musimy jednak na filozofię spojrzeć z półki wyżej.
W ramach refleksji metafilozoficznej (metafilozofia – to rozważania filozoficzne o...

Myślę, że dzięki książce P. Hadot'a czytelnicy mogą odczuć, o co naprawdę chodzi w filozofii. Wciąż spotykam wiele osób, które studia filozoficzne traktują z ironicznym uśmieszkiem a wartość edukacji mierzą jedynie według kryterium szans na przyszłą karierę. No cóż, wartość tej nauki nie ogranicza się wyłącznie do przyswojenia z grubsza zawartości 3 tomów Tatarkiewicza:)....

Znakomita pozycja, sprawnie rozprawiająca się z mitem o filozofii jako działalności teoretycznej. Przyda się również każdemu, kto został intelektualnie skrzywdzony przez idiotyczne wykłady akademickie, które przedstawiają poglądy filozofów greckich jako stek bzdur i bajek. Bo w istocie zupełnie nie o bajki im chodziło.

Obowiązkowa dla zainteresowanych filozofią, ale również dla osób, które zostały zrażone do starożytnej tradycji jakimś nudnym wykładem kursowym na studiach o Talesie, który myślał, że wszystko jest z wody (widocznie nigdy nie jadł sucharków!) i o Heraklicie, który prawił: "wszystko płynie", aż w końcu sam się rozpłynął w jakimś błocie lecząc puchlinę... To wszystko nie tak!...

Nie przeczytalam całej. Nie mój klimat, a posiadam ją w zasadzie przez przypadek :]

Książka bardzo ciekawa i napisana w bardzo dobrym stylu - polecam ją zarówno wtajemniczonym w filozofię jak i tym, którzy dopiero wyruszają w głąb niej :)

• Filozofia
  • 2020
  • Filozofia i etyka
  • 1. 13. Kanon
  • Filologia polska (dziennikarstwo i komunikacja kulturowa; edytorstwo i redakcja tekstu)
  • 1. 8. Filozofia i etyka

Dodaj cytat z książki Filozofia jako ćwiczenie duchowe