Pornografia

Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
2011-01-01
978-83-08-04758-3

Fascynacja Gombrowicza młodością w jescze lepszej oprawie niż przedstawiona w "Ferdydurce". Na pierwszy rzut oka wyolbrzymiona, ostatecznie wcale tak nie odbiega od świata dorosłych, którzy wciąż zarzucają młodych tekstami "za Tobą to się pewnie wszystkie oglądają" czy "dlaczego dziewczyna taka jak Ty wciąż nie ma kawalera?". Tworzenie przez dorosłych wyobrażeń o życiu...

wybitna, jak sam autor

gombrowicz jedynyu w swoim rodzaju, warto przeczytac chociazby dla "obejrzenia" tego stylu pisania i prowadzenia fabyuły

"Pornografia" to książka zachwycająca w każdej swej niewłaściwości, albowiem wszystko, czym można się w niej zachwycić jest niewłaściwe. Ujęta pięknymi słowami historia urzeka i inspiruje, wzbogaca i wypełnia, zostaje. I choć wątki poboczne nie są tak piękne jak ten główny, to jednak są bardzo potrzebne.

Opowieść wariata - lubieżna i groteskowa, absurdalna. Zdarzają się wątki niesmaczne, zdarzają się wątki przegadane i puste, ale są też porywające. Trudno przejść obok tej książki obojętnie, kołuje w głowie. Mocno naciągane 7.

Piszę tę recenzję nie bazując na żadnej interpretacji Gombrowicza, używam tu jedynie znajomości pozostałych książek naszego Witka.
Nie mam bladego pojęcia na czym polegało paraboliczne znaczenie fabuły (samą fabułę zresztą też jak przez mgłę...) ale to mi wcale nie przeszkadza i zresztą łatwo można się zrazić oczekując tu logiki i typowej narracji.
Czytając Gombrowicza...

Jezu. Doceniam zabawę słowem, kunszt pisarski i całego Gombra, jasne, ale dla mnie to bardziej przerost formy nad treścią. Męczące doświadczenie.

Moja ocena oscyluje między 6 a 8. Z jednej strony jest to książka męcząca, niekiedy wywołująca wywracanie oczami. Jest bardzo jednostajna – składa się głównie z „leniwych” scen (jazda pociągiem, jazda powozem, msza w kościele, wspólne posiłki), które odzierane są ze swojego zwykłego, bezrefleksyjnego znaczenia na rzecz metafizycznych przemyśleń. Niekiedy pojawia się...

Nie polecam zamawiać tej książki podając sam tytuł

Gombrowicz... Nie wiem czego sie spodziewałam po tej lekturze, moja ocena jest poprostu "wystawiona na wyrost" i taka jest szczera prawda ja książki poprostu nie zrozumiałam. Jednym język Gombrowicza się podoba a ja po prostu do niego nie dojżałam :( ciężko mi było wyłapać niestety sens tej historii...

Dyskusje

3 113