Michael Jackson 1958-2009. "I love You, Poland"

Okładka książki Michael Jackson 1958-2009.
Okładka książki Michael Jackson 1958-2009.
Czesław Czapliński Wydawnictwo: New Media Concept albumy
albumy
New Media Concept
2009-01-01
2009-01-01
Michael Jackson

Nie mogłam nie sięgnąć po książkę polskiego fotografa, który miał to szczęście przebywać wiele godzin z Michaelem Jacksonem sam na sam.

Jest to książka pełna wywiadów, zdjęć i wspomnień z pobytu Michaela w Polsce. Idealna gratka dla fanów choć zdecydowanie zbyt krótka!

Obniżona ocena za użycie w książce wyrażenia 'Jacko'.

Obniżona ocena za użycie w książce wyrażenia 'Jacko'.

Książka dla mnie o tyle cenna, że przybliża historię, której zbytnio nie znałem. Jest rok 1997, a Michael Jackson w głośnym i PRowo wciąż dobrym okresie swojej kariery przybywa do Polski w związku ze swoimi planami wzniesienia tu parku rozrywki.

Czesława Czaplińskiego, autora zdjęć, dopuszczono bardzo blisko Michaela i był on wyłącznym fotografem Króla Popu podczas tej wizyty - to widać. Nie wiem, czy jego zdjęcia "pokazują ludziom okruchy prawdy o Jacksonie", jak to ujął sam Czapliński (może to trochę górnolotne stwierdzenie),ale podobają mi się. Moim faworytem jest chyba to, na którym Michael jeszcze na lotnisku, w swoim kapeluszu i okularach, posyła uśmiech komitetowi powitalnemu. Jako że fotograf uchwycił to z profilu, widać za ciemnymi okularami roześmiane oczy Króla Popu.

Lekki niesmak pozostawia użycie przez Czaplińskiego określenia "Jacko", tak nieznoszonego przez Michaela. Jeszcze większą drobnostką, do której mógłbym się przyczepić, jest przekręcenie tytułu piosenki, no chyba że na Bemowie Michael grał jakąś nową kompozycję, o której nigdy nie słyszałem - "Don't Care About Us", bez "They" na początku. Oczywiście pomyłki mogą zdarzyć się każdemu i ta konkretna w żaden sposób nie wpływa negatywnie na odbiór albumu, ale jeśli puszcza się coś do druku, fajnie jak ma miejsce jakaś weryfikacja.

Bardzo pozytywnie ogólnie. Album nie tylko ze zdjęciami, jest też relacja samego Czaplińskiego i rozmowy z ludźmi, którzy w Polsce mieli okazję porozmawiać z MJem. Wydane to estetycznie, rozkład zdjęć i tekstu na stronie jest przejrzysty. Polecam fanom Michaela.

Jedyną wadą tej książki jest to, że jest taka krótka! Wielka szkoda, że obejmuje jedynie wizytę Michaela w Polsce w 1997, a o wizycie związanej z koncertem z 1996 roku jest jedynie mała wzmianka na końcu książki. Jednak mimo wszystko książka jest świetna! Po prostu nasza – niezwykle miło jest zobaczyć Michaela trzymającego w rękach książkę napisaną po polsku lub zobaczyć go zwiedzającego Łazienki i Wilanów.

Najcenniejszym elementem książki są jednak wywiady z osobami, które podczas jego dwudniowej wizyty nie odstępowały go na krok – to wypowiedzi fotografa Czesława Czaplińskiego, profesora Marka Kwiatkowskiego oraz Waldemara Dąbrowskiego. To właśnie ich wypowiedzi pokazują jak wszyscy niewiele wiemy o mega gwieździe Michaelu Jacksonie. Prasa i media zawsze skupiały się na tym, co było najbardziej kontrowersyjne w jego życiu, niewiele uwagi poświęcając wszystkiemu, co było dobre. To oni na własne oczy widzieli jaką miłością Michael otaczał dzieci, które odwiedził w domu dziecka i w szpitalu na onkologii. Dostrzegli jego artystyczną duszę i wrażliwość, gdy podziwiał barokowe zabytki w Warszawie. Przede wszystkim jednak zobaczyli jego miłość do świata, którą okazał płacząc po obejrzeniu filmu o bombardowaniu Warszawy. Wszystkim wydawało się, że robi to na pokaz, ale to naoczni świadkowie wiedzą, jak było naprawdę. Czytając tę książkę przekonacie się jak czarujący był Michael, który swoją osobą potrafił przekonać nawet negatywnie nastawionych do niego ludzi, w końcu często sam Jackson mówił, że ludzie go nie rozumieją i oceniają, wcale go nie znając.

Ogromnie żałuję, że nie doszły do skutku plany budowy parku rozrywki w Warszawie – teraz dałabym wszystko, aby móc się w nim znaleźć. Wielka szkoda, że byłam małym brzdącem, gdy Jackson odwiedził Polskę – z przyjemnością pojechałabym nawet na koniec świata, aby zobaczyć go na żywo!

Bardzo fajny album, szczegółowo opisujący wizytę Michaela Jacksona w Polsce. Polecam! :)

Książką bym tego nie nazwała - przypomina to bardziej album. Mimo wszystko dla fanów artysty będzie to gratka. Dużo nowych informacji,zdjęć, wywiadów z osobami które miały okazję poznać króla popu jako nieśmiałego i szczerego człowieka.
Fajne jest to, że Jackson polubił nasz kraj, mimo że Polska dopiero się zaczęła rozwijać. Wielka szkoda, że pójście na jego koncert jest już niemożliwe.

Strasznie mi się spodobała, jeśli jesteś fanem Jacksona musisz ją przeczytać!

Strasznie mi się spodobała, jeśli jesteś fanem Jacksona musisz ją przeczytać!

Od razu powiem:Jeśli interesuje Cię postać Michaela Jacksona to ta książka jest dla ciebie.Co prawda możesz wiedzieć o nim wszystko i znać go z najlepszej strony a ta książka i tak pozwoli Ci go poznać z jeszcze lepszej.Opisuje ona drugi przyjazd Michaela do Polski.Pokazuje go od strony poważnej jak i na swój sposób dziecięcej.Taki był Michael.Był wspaniałym człowiekiem

ładnie wydany album.Zdjęcia zostały zrobione przez Czesław Czaplickiego podczas wizyty Michaela JACKSONA W POLSCE W 1997 ROKU.Książka jest gratką dla fanów Michaela Jacksona i stanowi pamiątkę z wizyty Króla Popu w Polsce.

Książka bardzo mi się spodobała zwłaszcza że nigdy nie miałam okazji (i już pewnie nie będę) zobaczyć wielkiego króla popu na żywo i żałuję że nie zobaczyłam go w Polsce ponieważ byłam wtedy małą dziewczynką a teraz jestem jego fanką mimo tego że nie żyje :)

• Muzyka
  • Michael Jackson
  • Autobiografie i biograficzne- Michael Jackson
  • Czytane wielokrotnie
  • Auto/biograficzne

Dodaj cytat z książki Michael Jackson 1958-2009. "I love You, Poland"