Piórko Finista Jasnego Cud-Sokoła

1983-01-01
47 min.
Maria Dolińska
baśnie rosyjskie baśnie ludowe

„Piórko Finista” trafiło na moją półkę z miejsca dla uwolnionych książek, gdzie ktoś ją, fartownie dla mnie, zostawił. Cztery zawarte w zbiorku klasyczne rosyjskie baśnie mają swój mroczny urok. Liczne powtórzenia fraz i rytm opowieści pozwalają wyobrazić sobie zadymioną chatę, w której dziad, z daleka przybyły, snuje opowieści, a słuchają go brodaci chłopi, rumiane baby, usmarkane dzieciaki i pokasłujący staruszkowie. Bo baśń jest dla wszystkich. Opowieści traktują o stracie, poświęceniu, wytrwałości. Są urocze w zakończeniach oferujących nagrodę i spełnienie.

Nie sposób oddzielić tych tekstów od ilustracji Iwana Bilibina. Jeśli dobrze się przyjrzeć, to na niektórych, obok parafki autora, widnieją daty – od 1899 do 1901, wiek przeminął a rysunek zachwyca. Warsztatowa biegłość i fantazja autora splotły secesję i folklor, a podróżowanie od szerszego planu do detalu i z powrotem oraz emocje, które temu towarzyszą, sprawiają, że „Piórko” pozostaje jedną z moich ulubionych książek z obrazkami.

Cztery klasyczne rosyjskie baśnie z rewelacyjnymi ilustracjami Ivana Bilibina. Warto sięgnąć po tę książkę. Zapewne dziś książka mogłaby być wydana na lepszej jakości papierze, obrazkami w bardziej żywych barwach, jednak jak na swoje czasy prezentuje się rewelacyjnie.

Zbiór zawiera cztery baśnie:
– Piórko Finista Jasnego, Cud-sokoła
– Maria Mariewna
– Wasylisa Pięknolica
– Królewna w żabę przemieniona
Rosyjskie baśnie ludowe, których bohaterami są piękne dziewoje i młodzi junacy, a także Baby Jagi mieszkające w swoich chatkach na kurzej stopce.

Zajrzyj do środka:

Zbiór zawiera cztery baśnie:
– Piórko Finista Jasnego, Cud-sokoła
– Maria Mariewna
– Wasylisa Pięknolica
– Królewna w żabę przemieniona

Zajrzyj do...

Zbiór czterech prastarych rosyjskich baśni ludowych, które przywodzą na myśl oryginalne, nieupiększone na potrzeby najmłodszych, baśnie Andersena czy braci Grimm - dużo w nich przemocy i okrucieństwa.

Spisane gawędziarskim językiem, tak jak zawsze opowiadane były w ciemnych izbach przy nikłym płomyku świecy, świetnie nadają się na mroczne opowieści z dreszczykiem dla nieco starszych dzieci.

Przepiękne wydanie w przekładzie Marii Dolińskiej, z kultowymi już dzisiaj ilustracjami Iwana Bilibina.

Bajki z mojego dzieciństwa. Ostatnio je odkopałam. Stanowiły miły dodatek do zimowej herbaty. Co o nich sądzę po latach?
Po pierwsze tłumaczenie jest dość toporne, więc młodzi czytelnicy mogą mieć problem, by zrozumieć tekst. Do tego odrobinę brutalne. Za to przesiąknięte rosyjskim klimatem, co bardzo mi się podobało.
Czy polecam? Trudno ocenić. Wszystko zależy od tego, czy lubicie cofnąć się w czasie do szczęśliwych chwil. Ja uwielbiam :)

Czy polecam? Trudno ocenić. Wszystko zależy od tego, czy...

Cudowna książka. Teraz moja córka ją czyta.

Cudowna książka. Teraz moja córka ją czyta.

Piękne rosyjskie baśnie dla dzieci.

Piękne rosyjskie baśnie dla dzieci.

Dla mnie zawsze najważniejsze tu były ilustracje. Pamiętam, że jako dziecko zachwycałam się strojami królewien. Jednak, najładniejszą ilustracją dla mnie był i jest obraz nocy:).

Książkę oglądałam i czytałam w dzieciństwie — i celowo piszę o oglądaniu, bo te ilustracje są po prostu odjechane w kosmos, fascynujące, mroczne, przepiękne. Chyba moje ulubione baśnie, a już na pewno w ścisłej czołówce.

Książka mojego dzieciństwa

Książka mojego dzieciństwa