Alonuszka: rosyjskie baśnie ludowe

Okładka książki Alonuszka: rosyjskie baśnie ludowe autor nieznany
Okładka książki Alonuszka: rosyjskie baśnie ludowe
autor nieznany Wydawnictwo: ALFA, Raduga literatura dziecięca
1989-01-01
Stanisław Czaja
bajki baśnie dla dzieci

Okładka książki Kuchnia pelna cudów Ewa Salamon, Maria Terlikowska
Kuchnia pelna ... Ewa Salamon, Maria ...
Okładka książki Baśnie polskie Tomasz Jodełka-Burzecki, praca zbiorowa
Baśnie polskie Tomasz Jodełka-Burz...
Okładka książki Baśnie narodów Związku Radzieckiego Wanda Markowska, Anna Milska
Baśnie narodów... Wanda Markowska, An...
Okładka książki Baśnie narodów Azji Środkowej i Kazachstanu Robert Babłojan, Mirlena Szumska, praca zbiorowa
Baśnie narodów... Robert Babłojan, Mi...

85/180/2022
Wyzwanie LC czerwiec 2022 - Książka dla dzieci
Ach, jak miło wrócić do tych baśni. Roztropni carowie, ubogie acz piękne dziewice, biedni acz odważni chłopi, zło przegrywa, dobro zwycięża. Wystarczy słuchać rad mądrzejszych, pomagać innym i przyjmować wsparcie, być wdzięcznym za okazaną pomoc, szanować starszych i już. I żyli długo i szczęśliwie.
A jak się jest sierotą i ma się złą siostrę i jeszcze gorszą macochę, to na końcu zawsze wychodzi się za mąż za możnego kawalera. Albo i cara.
Nie piszę tego złośliwie, może te weselne zakończenia już się mocno zestarzały, ale cała reszta jest wciąż aktualna. A jakie ilustracje piękne, takie... rosyjskie. Rzadko jest okazja na coś takiego natrafić.

85/180/2022
Wyzwanie LC czerwiec 2022 - Książka dla dzieci
A jak się jest...

Przeglądając szafę natknąłem się na tę starą książkę.
Rosyjskie Baśnie Ludowe? A czemu by nie?
Czytanie zajęło mi mniej niż godzinkę a i nie żałuję. Pełno tam podobnych historii, nieco wyidealizowanych wyobrażeń społeczeństwa rosyjskiego. Każda młoda dama chciałaby zostać żoną cara co w tych baśniach jest powszechne. Ukazane jest tam także skąpstwo rodziców i niewinność dzieci w najlepszym wydaniu. Gotowi poświęcić swoje dzieci dla kosztowności rodzice i dzieci posłusznie wykonujące wolę swych rodziców, nie mające wręcz własnego zdania.
Polecam wszystkim, gdyż jest to swoista podróż w czasie w wyobrażenia dawnej Rosji, a zamieszczone tam pragnienia i wyobrażenia ludzi oddają mentalność ówczesnego społeczeństwa.
Zachęcam,
Adrian Jeżak

Przeglądając szafę natknąłem się na tę starą książkę.
Rosyjskie Baśnie Ludowe? A czemu by nie?

Cudownie napisane baśnie, przepiękne ilustracje a całość nieco mroczna - dobrze mieć ją w domu.

Przepiękne baśnie rosyjskie, warto przeczytać.

Przepiękne baśnie rosyjskie, warto przeczytać.

Jak byłam trochę mniejsza lubiłam czytać te baśnie. Zawsze pozostawało z nich coś w mojej wyobraźni i naprawdę polecam :)

• Literatura rosyjska
  • Baśnie
  • Słowiańszczyzna
  • Bajki i Baśnie
  • Rosja

Dodaj cytat z książki Alonuszka: rosyjskie baśnie ludowe