Ameryka nie istnieje

Wojciech Orliński turystyka, mapy, atlasy 288 str.
978-83-7513-742-2

Pascal
turystyka, mapy, atlasy
Pascal Ameryka nie istnieje Wojciech Orliński 2010

Kup książkę

Czyta się lekko i przyjemnie.

W tej książce autor relacjonuje swoje wizyty w kilku znanych miejscach najbogatszego kraju na świecie. Przy okazji relacji podróży, umiejętnie wplata odrobinę wiedzy z zakresu historii USA, kultury i muzyki. Z pewnością fakt bycia dziennikarzem umożliwił Orlińskiemu doskonalenie warsztatu pisarstwa - czuć lekkie pióro i wprawę w budowaniu...

Podobało mi się strasznie choć jest to książka specyficzna. Podróż po Ameryce demaskująca jej największe popkulturowe mity. Autorowi trzeba pogratulować erudycji i pozazdrościć wycieczki przez stany...

Ponieważ lubię wszelkiego rodzaju odbrązowianie, to książkę tą przyjąłem z zadowoleniem. Od dawna uważałem, że Ameryka to sztuczny, nadmuchany stwór i nie zawiodłem się lekturą tej książki.

Podróż po Ameryce i próba rozprawienia się z jej mitami znanymi z filmów, książek i piosenek. Książka podróżnicza napisana jak reportaż z prowokacyjną tezą, że Stany Zjednoczone to jeden wielki Disneyland a to co wiemy o Ameryce głównie z telewizji tak naprawdę nie istnieje. Czyta się bardzo dobrze i z pewnością można wracać do niej wielokrotnie.

Fajnie się to czyta, lubię taki styl pisania. Trochę to esej, trochę reportaż. Bardzo wiele dowiedziałem się z tej książki o naszej kulturze, albowiem jak śpiewał Rammstein "We all living in Amerika"

1. Zbiór esejów udowadniających tezy autora
2. Wydaje się trochę naiwna - bo trudno mi uwierzyć, że ktoś wierzył w mity przedstawione w książce.
3. Autor nieodparcie dąży do udowodnienia, że to co widzisz w filmach o USA to nie prawda - a czy ktokolwiek wierzy, że to prawda?
4. Dość męcząca i jeszcze raz podkreślę naiwna.

Kolejna niesamowita książka o Ameryce. Przeczytałam już kilka w podobnym tonie i nie żałuję, a nawet chcę więcej! Polecam!

Takie sobie. Autor przesadza z analizą i jej kontekstem. No cóż ma do tego prawo, ale czyta się to słabo. Jest to bardziej manifest ideologiczny autora niż opis rzeczywistości.

Dla osób niezainteresowanych Ameryką raczej niezbyt interesująca.

Bardzo przystępnie opisana historia kolonizacji Ameryki Północnej, rodzenia się i umierania drogi 66, Las Vegas z jego kasynami i Los Angeles którego nazwy nie ma. Zanim wybierzesz się tam w podróż, warto tu sprawdzić czy jest sens wydawać tyle kasy na piasek i marne widoki.

Dyskusje

• USA
  • 2011
  • E-booki
  • Reportaż
  • E-book

Dodaj cytat z książki Ameryka nie istnieje