Ameryka nie istnieje

Pascal Ameryka nie istnieje Wojciech Orliński 2010
turystyka, mapy, atlasy
978-83-7513-742-2
Pascal Ameryka nie istnieje Wojciech Orliński 2010

Opowieść o Stanach w tle podróży po kontynencie. Historie o kapitalizmie, rasizmie, mafii... i europejskiej fascynacji. Disneyland, Route 66, Nowy Jork, Los Angeles, Las Vegas.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czyta się lekko i przyjemnie.

W tej książce autor relacjonuje swoje wizyty w kilku znanych miejscach najbogatszego kraju na świecie. Przy okazji relacji podróży, umiejętnie wplata odrobinę wiedzy z zakresu historii USA, kultury i muzyki. Z pewnością fakt bycia dziennikarzem umożliwił Orlińskiemu doskonalenie warsztatu pisarstwa - czuć lekkie pióro i wprawę w budowaniu...

Podobało mi się strasznie choć jest to książka specyficzna. Podróż po Ameryce demaskująca jej największe popkulturowe mity. Autorowi trzeba pogratulować erudycji i pozazdrościć wycieczki przez stany...

Ponieważ lubię wszelkiego rodzaju odbrązowianie, to książkę tą przyjąłem z zadowoleniem. Od dawna uważałem, że Ameryka to sztuczny, nadmuchany stwór i nie zawiodłem się lekturą tej książki.

Podróż po Ameryce i próba rozprawienia się z jej mitami znanymi z filmów, książek i piosenek. Książka podróżnicza napisana jak reportaż z prowokacyjną tezą, że Stany Zjednoczone to jeden wielki Disneyland a to co wiemy o Ameryce głównie z telewizji tak naprawdę nie istnieje. Czyta się bardzo dobrze i z pewnością można wracać do niej wielokrotnie.

Fajnie się to czyta, lubię taki styl pisania. Trochę to esej, trochę reportaż. Bardzo wiele dowiedziałem się z tej książki o naszej kulturze, albowiem jak śpiewał Rammstein "We all living in Amerika"

1. Zbiór esejów udowadniających tezy autora
2. Wydaje się trochę naiwna - bo trudno mi uwierzyć, że ktoś wierzył w mity przedstawione w książce.
3. Autor nieodparcie dąży do udowodnienia, że to co widzisz w filmach o USA to nie prawda - a czy ktokolwiek wierzy, że to prawda?
4. Dość męcząca i jeszcze raz podkreślę naiwna.

Kolejna niesamowita książka o Ameryce. Przeczytałam już kilka w podobnym tonie i nie żałuję, a nawet chcę więcej! Polecam!

Takie sobie. Autor przesadza z analizą i jej kontekstem. No cóż ma do tego prawo, ale czyta się to słabo. Jest to bardziej manifest ideologiczny autora niż opis rzeczywistości.

Dla osób niezainteresowanych Ameryką raczej niezbyt interesująca.

Dyskusje

• USA
  • 2011
  • E-booki
  • Podróże
  • Pożyczone
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Ameryka nie istnieje