Ameryka nie istnieje

turystyka, mapy, atlasy
Pascal
2011-01-01
2011-01-01

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara

Rzetelna.

Rzetelna.

Opowieść o Stanach w tle podróży po kontynencie. Historie o kapitalizmie, rasizmie, mafii... i europejskiej fascynacji. Disneyland, Route 66, Nowy Jork, Los Angeles, Las Vegas.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czyta się lekko i przyjemnie.

W tej książce autor relacjonuje swoje wizyty w kilku znanych miejscach najbogatszego kraju na świecie. Przy okazji relacji podróży, umiejętnie wplata odrobinę wiedzy z zakresu historii USA, kultury i muzyki. Z pewnością fakt bycia dziennikarzem umożliwił Orlińskiemu doskonalenie warsztatu pisarstwa - czuć lekkie pióro i wprawę w budowaniu wypowiedzi pisemnej.

Dzięki tej książce dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy, np:
- dlaczego Los Angeles de facto nie może być traktowane jako jedno miasto;
- jak to się stało, że u początków hazardowego Las Vegas stoi mafia;
- dlaczego wielki teren USA stanowi dużo lepsze miejsce do wzrostu teorii spiskowych niż Europa;
- dlaczego Disneyland przedstawia pewną ogólną kontrowersję w Stanach "symulacja vs rzeczywistość";
- i wiele innych.

Jeśli chciałbyś miło spędzić kilka wieczorów i przy okazji wzbogadzić swój zasób wiedzy na temat tego potężnego kraju - przeczytaj!

Czyta się lekko i przyjemnie.

Podobało mi się strasznie choć jest to książka specyficzna. Podróż po Ameryce demaskująca jej największe popkulturowe mity. Autorowi trzeba pogratulować erudycji i pozazdrościć wycieczki przez stany...

Ponieważ lubię wszelkiego rodzaju odbrązowianie, to książkę tą przyjąłem z zadowoleniem. Od dawna uważałem, że Ameryka to sztuczny, nadmuchany stwór i nie zawiodłem się lekturą tej książki.

Podróż po Ameryce i próba rozprawienia się z jej mitami znanymi z filmów, książek i piosenek. Książka podróżnicza napisana jak reportaż z prowokacyjną tezą, że Stany Zjednoczone to jeden wielki Disneyland a to co wiemy o Ameryce głównie z telewizji tak naprawdę nie istnieje. Czyta się bardzo dobrze i z pewnością można wracać do niej wielokrotnie.

Fajnie się to czyta, lubię taki styl pisania. Trochę to esej, trochę reportaż. Bardzo wiele dowiedziałem się z tej książki o naszej kulturze, albowiem jak śpiewał Rammstein "We all living in Amerika"

1. Zbiór esejów udowadniających tezy autora
2. Wydaje się trochę naiwna - bo trudno mi uwierzyć, że ktoś wierzył w mity przedstawione w książce.
3. Autor nieodparcie dąży do udowodnienia, że to co widzisz w filmach o USA to nie prawda - a czy ktokolwiek wierzy, że to prawda?
4. Dość męcząca i jeszcze raz podkreślę naiwna.

1. Zbiór esejów udowadniających tezy autora
4. Dość męcząca i jeszcze raz podkreślę naiwna.

Takie sobie. Autor przesadza z analizą i jej kontekstem. No cóż ma do tego prawo, ale czyta się to słabo. Jest to bardziej manifest ideologiczny autora niż opis rzeczywistości.

Dla osób niezainteresowanych Ameryką raczej niezbyt interesująca.

Dla osób niezainteresowanych Ameryką raczej niezbyt interesująca.

• USA
  • Podróżnicze
  • E-booki
  • 2011
  • Podróże

Dodaj cytat z książki Ameryka nie istnieje