Drag Queen. Wyzwolony z ograniczeń płci

Okładka książki Drag Queen. Wyzwolony z ograniczeń płci Josh Kilmer-Purcell
Okładka książki Drag Queen. Wyzwolony z ograniczeń płci
Josh Kilmer-Purcell Wydawnictwo: Capricorn Seria: Żywoty nieświętych literatura piękna
Żywoty nieświętych
I am not myself these days
Capricorn
2007-01-25
2007-01-25
Jerzy J. Malinowski
drag queen narkotyki alkohol prostytucja homoseksualizm lgbt

Na półkach: , , , , , ,

Książka opisująca kilka miesięcy z życia Josha, który prowadzi podwójne, choć jawne życie - w ciągu dnia pracuje w agencji reklamowej w Nowym Jorku, wieczorami natomiast staje się drag queen, dając występy i zabawiając gości nocnych klubów Mannhattanu. Podczas jednego z takich wieczorów poznaje przystojnego Jacka, jak się później okazuje pracownika luksusowej agencji towarzyskiej, z którym nawiązuje burzliwy romans. Po przeczytaniu opisu wydawcy spodziewałam się bardziej zabawnej historii z życia drag queen, w stylu filmu "Ślicznotki" z Patrickiem Swayze, a otrzymałam dramat, psychologiczne wywody i imprezy narkotykowe itp.
Niestety to nie do końca to czego się spodziewałam i nie mój typ literatury. Przeczytałam do końca, ale czegoś mi tu brakowało co tłumaczyłoby sens powstania w ogóle tej książki, która jest rodzajem pamiętnika autora.

Bardzo nierówna książka. Josh wciąż pijany albo na kacu, osobowość niemająca większych przemyśleń, planów ani sensu egzystencji. Chyba że chodzi o zdobycie wódki.
Jack najpierw przedstawiany jako ideał, rozważny, zdystansowany do pracy, spokojny... Nagle ni z gruchy ni z pietruchy uzależnia się tak bardzo od koksu, że już sam nie wie czy Josha kocha czy nienawidzi. Aż w końcu tak mu w krótkim czasie crack zubożył mózg, że postanawia pozbyć się Josha. A Josh zamiast pokazać choć raz, że potrafi o kogoś zawalczyć, ze mu na czymś albo na kimś zależy kwituje to krotko: Musze się wyprowadzić, tylko gdzie? Na końcu książki popełnia samobójstwo ot tak...
Nie lubię szukać sensu w książce która go nie ma. Nie chodzi mi tutaj o dodawanie do tego "dzieła" głębokich przemyśleń, nadmiaru emocji bohaterów czy kilkunastu stron filozoficznych rozważań Josha i Jacka na temat sensu/bezsensu ich życia.
Dla mnie ta książka to tylko wódka i lateksowe stroje narcystycznego alkoholika oraz narkotyczna schizofrenia pasywno-agresywnej męskiej prostytutki.
Plus za okładkę.

Kupiłam tę książkę pod wpływem chwili. Okładka nie zachęcała, ale tytuł już tak, myślę, że do tego przyczyniła się też cena całe 3 zł. Nie zdziwiłam się, ponieważ mało kto sięga po książki o takiej tematyce. Nie wymagałam od niej wiele, traktowałam to jako "informator" o drag queen, ale dostałam ciekawą historię napisaną w całkiem niezły sposób. Podobał mi się sposób w jaki zostało to przedstawione - zwykłe szare życie. Dzień za dniem, rutyna, a w to wplecione problemy z jakimi borykają się główni bohaterowie. Ta książka pokazuje, że z pozoru szczęśliwe pełne przygód życie, nie zawsze takie musi być.

Świat gejów i transseksualistów od zawsze był dla mnie pewnego rodzaju zagadką. Chętnie poznawałam ludzi należących do tych grup, przyjemnością było poznawanie ich świata, który znacznie różnił się od mojego. Nigdy jednak nie poznałam drag queen.
Jak podaje Wikipedia DRAG QUEEN to:
"określenie postaci scenicznej stwarzanej przez artystów najczęściej płci męskiej, rzadziej płci żeńskiej, przedstawiających karykaturalnie postacie kobiece przy użyciu efektownych ubrań i mocnego makijażu".
Wpadając zupełnie przypadkiem na tę książkę w olsztyńskiej księgarni Tak Czytam, ani chwili nie wahałam się nad jej zakupem. Chęć poznania zachowań "nowej" dla mnie grupy społecznej była znacznie silniejsza.

Historia przedstawiona w książce prawdopodobnie jest prawdziwa i stanowi pewien etap życia autora. Długo szukałam informacji na ten temat, czy faktycznie książka jest zbiorem wyznań autora, natomiast w żadnym z wiarygodnych źródeł nie znalazłam informacji na ten temat.

Na początku też informuję, że nie jest to pozycja przeznaczona dla osób z uprzedzeniami do którejś z wyżej już wspomnianych grup społecznych. Jednocześnie pozycja zawiera opisy sytuacji intymnych i "bulwersujące wyznania", które niejedną wrażliwszą osobę mogłyby przyprawić o mdłości.
"Salę ogarnia powszechna wesołość, (...) kiedy rozpoczynam retusz makijażu za pomocą cienia do powiek, pudru, kredki do ust, cały czas oczywiście ciągnąc druta".
Głównym bohaterem książki jest Josh (w jednym z późniejszych rozdziałów wspomniane zostało również jego nazwisko- Josh Kilmer- Purcell- przez co śmiem twierdzić, że pozycja zawiera informacje prawdziwe). Jego życie nie jest łatwe. Od niedawna mieszka w Nowym Jorku, aby utrzymać się pracuje zarówno w nocy- jako drag queen, jak i w ciągu dnia- jako menedżer w jednej z agencji reklamowych. Jak się okazuje, fundusze ledwo wystarczają na pokrycie podstawowych wydatków (niektóre z rachunków, czynsz..) i wyżywienie- stanowiące głównie alkohol.
"To transseksualiści czują, że są uwięzieni w ciele kogoś innego czy coś w tym guście. Ja jestem drag queen. Jestem gwiazdą uwięzioną w ciele zwykłej osoby".
W jego życiu pojawia się przystojny mężczyzna, który pracuje jako "dziwka" w luksusowej agencji towarzyskiej. Romans nawiązany między nimi opiera się głównie na ogromnych ilościach alkoholu i narkotyków, które jak się okazuje, nie są dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Pojawiają się problemy, z którymi obaj nie potrafią sobie poradzić.
"Jack zawsze mówił mi, jakiego użył "dopalacza". Koka. Crack. Amfa. Klient nalega, by chłopcy też wzięli. W końcu to on rządzi. Ale męskie dziwki nie chcą brać tego, co same dostarczają".
Z pozoru życie głównego bohatera wydaje się być bajką w wersji dla dorosłych, porządnie zakrapianą alkoholem i urozmaicaną różnego rodzaju narkotykami. Praktycznie żadnych zmartwień, jedynie wieczny kac. Praca w agencji reklamowej wydaje się być jedynie urozmaiceniem w życiu Josha, stanowiącym źródło dodatkowego dochodu. Jego życie zdecydowanie obracało się w okół występów jako drag queen.
"Moje stroje są bardzo skąpe: stringi, plastikowe mini-spódniczki, winylowe buty, obcisły gorset i top z wyciętymi dwoma otworami w miejscu, gdzie powinny znajdować się piersi. W te otwory włożone są dwa przezroczyste plastikowe pojemniki".
Nie spodziewałam się, że faktycznie można w taki sposób prowadzić życie. Z jednej strony trochę zazdroszczę bohaterowi tej obojętności i umiejętności lekceważenia świata zewnętrznego, natomiast też współczuję tego ciągłego kaca i ciągle piętrzących się problemów. Mimo, że wcześniej zdawałam sobie sprawę, że alkohol i wszelkiego rodzaju inne używki nie stanowią dobrego rozwiązania problemów, ta pozycja mnie jeszcze bardziej utwierdziła w tym przekonaniu.
"Problem z pozbyciem się strachu jest taki, że zawsze znajdzie się ktoś, kto ośmieszy twoje osiągnięcia".
Książka o niewielkim formacie, małej liczbie stron i dość dużych literach na każdej z nich sprawia, że przeczytanie książki zajmuje niewiele czasu.
Nie żałuję czasu spędzonego nad książką, a nawet cieszę się, że weszłam w jej posiadanie i przeczytałam ją. Myślę, że książka stanowi świetny przykład dlaczego alkohol i używki nie stanowią dobrego rozwiązania życiowych problemów, jednocześnie książka też nie będzie odpowiednia dla wszystkich- tak jak już wcześniej wspomniałam- osoby z uprzedzeniami nie mają czego w niej szukać.

Jak podaje Wikipedia DRAG QUEEN...

Bardzo zabawna książka, oparta na faktach autentycznych.
Zawiera też bardzo romantyczne elementy- jak dla mnie opisy prawdziwej miłości, oraz opisy świadczące o tym, co z człowieka mogą zrobić narkotyki.

Tytuł trochę nietrafiony- gł bohater jest jak najbardziej Drag Queen, ale "wyzwolenie z ograniczeń płci"? Drag queen to osobowość sceniczna, bohater nie ma problemów z własną płcią jak to sugeruje tytuł i recenzja z tyłu książki, zapewne żeby było bardziej skandalicznie.

Bardzo zabawna książka, oparta na faktach autentycznych.

Najbardziej podobał mi się epilog, który był istnym odzwierciedleniem niektórych części mojego życia, które odeszły bezpowrotnie tak jak Aqua i za którymi czasem cholernie tęsknię, ale wiem, że ich utrata była nieunikniona.

Rewelacyjna historia.

Rewelacyjna historia.

Wziąłem te książkę z półki zupełnym przypadkiem. Nie żałuje. Interesująca historia i wcale bym się nie zdziwił, jakby była z życia wzięta.

Książka może lekko szokująca, ale dobra. Historia bardzo wciąga choć momentami wydaje się być absurdalna, dla niektórych może zbyt wulgarna. Ja osobiście polecam.

Dlaczego w polskim wydaniu na okładce nie ma złotej rybki (jak w oryginale) albo chociaż zdjęcia Aquy? :( Kim Lee jest fantastyczna, ale Aquadyzjak wyglądała zupełnie inaczej...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• LGBT
  • Queerowe