Szczęśliwe dni

2009-01-01
2009-01-01
Jacek Giszczak

więcej Więcej

"Szczęśliwe dni" to książka o życiu, śmierci, młodości, starości. Poważne tematy przeplata komizm, umiejętnie wprowadzony przez autora.

Antoine w wieku osiemnastu lat wykupuje miejsce na cmentarzu, następnie dokonuje formalności w zakładzie pogrzebowym. Wiedzie spokojne, zwyczajnie życie. Po ukończeniu trzydziestu pięciu lat uznaje, że resztę życia spędzi w domu spokojnej...

To jedna z tych książek, która stanowi pewien bodziec do dłuższego zastanowienia się nad ziemską tułaczką.

Objętość tej pozycji pozwala przeczytać ją w jeden wieczór, chociaż jej zwięzłość i szybkość, z jaką się ją czyta, może też oznaczać ulotność naszego życia.

Według mnie na plus dla „Szczęśliwych dni” liczy się nietypowa historia.
Jednak po przeczytaniu pozostaje...

Takie maleństwo, takie niewielkie objętościowo coś, a potrafiło otworzyć kolejne drzwi w mojej nieświadomości. Uchyliło i wpuściło jedną myśl.
Otacza mnie terror śmierci i kult starości w jej oczekiwaniu.
Tak mniej więcej do trzydziestki jej macki mnie nie dosięgały, byłam bezpieczna, ale po jej przekroczeniu zaczęło się. Tego czynić już nie wypada, tamtego robić nie wolno,...

KRAŃCOWE DNI, KRAŃCOWA PROZA

Od czasu spotkania z prozą Alaina Mabanckou biorę w ciemno wszystko, co przełożył Jacek Giszczak. Jedną z takich pozycji jest dzieło nieznanego mi dotychczas francuskiego pisarza Laurenta Graffa (ur. 1968), o którym dowiadujemy się z informacji na okładce, że jest samotnikiem i outsiderem, „podobnie jak bohaterowie jego książek”.

Mikropowieść...

"Staję się jej ostatnim powiernikiem, osobistym sekretarzem spisującym jej wspomnienia i żale. JEST NA TYM ETAPIE, W KTÓRYM ŻYCIE PRZEJAWIA SIĘ W SWYCH OGÓLNYCH ZARYSACH, OKRASZONE TU I ÓWDZIE MAŁYMI DETALAMI O PRZYTŁACZAJĄCEJ WYMOWIE. Zrobiła co mogła. Tak czy owak, teraz jest już za późno."

Przepiękne opisanie starości.
Książka magiczna, napisana po stoicku. Skłania do...

Książka dosyć specyficzna...
Przede wszystkim smutna, aczkolwiek piękna. Może dlatego piękna, że smutna.

Nasze życie jest tylko i wyłącznie naszym życiem. To my decydujemy, jak ono wygląda i do nas należy decyzja, którą drogą podążyć, gdy znajdziemy się na ich rozstajach.

* Przez całe moje życie powoli umierałem *

Cudo. Przeczytałam ją już dawno, ale co jakiś czas do niej wracam. Mała książeczka a wielka nauka o tym, ze nawet starość nie musi być bierna, nijaka, że można mieć marzenia albo pomóc spełnić czyjeś pragnienie, choćby tak drobne jak to, by zobaczyć morze...

Temat eutanazji wraca jak bumerang u francuskich pisarzy, których sobie wybieram. Coś jest na rzeczy?

A taka sobie czytanka :) można przeczytać dla zabicia nudy. Śmierć śmiercią, nie należy zapominać o tym, że czaka na każdego z nas, ale moim zdaniem nie warto z jej powodu wpadać w paranoje.

• 2014
  • 2013