Zimny płomień

2008-02-05
2008-02-05
Henryk Lipszyc
Yukio Mishima literatura japońska

Te opowiadania mnie nie przekonują. Nie rozumiem. Nie fascynuje mnie sepuku. Jestem na nie.

Wszystko ma swego yokai.

No nierówny zbiór, co zauważa sama pani Kubiak

Yukio Mishima napisał opowiadanie "Umiłowanie Ojczyzny" na 9 lat przed swoją - równie dobrze wyreżyserowaną teatralnie - samobójczą śmiercią przez seppuku. Czyżby porucznik Shinji Takeyama był alter ego pisarza? Tak samo fanatycznie owładnięty Wielką Sprawą, kroczący bez cienia strachu w objęcia Tanatosa.
Znam to opowiadanie na pamięć. Dziesiątki razy analizowałem je z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

'Zimny płomień' to kompozycja łącznie ośmiu opowiadań, poruszających tematykę śmierci w wielu jej wymiarach. Mishima nie ograniczył się jedynie do śmierci jaką jest koniec ludzkiego żywota, ale poszerzył ją w wielu aspektach. Umrzeć może w końcu nie tylko istota żywa (ten rodzaj śmierci również został nakreślony na wiele różnych sposobów), ale również fascynacja, nasz...

Natrafiłem na ten zbiór opowiadań całkiem przypadkowo. Podoba mi się przenikanie śmierci w świecie żyjących, dylematy bohaterów wzięte z prozy życia oraz forma narracji. Przeczytałem z przyjemnością. Szczególnie polecam:

Miłośc Wielkiego Kapłana świątyni Shiga
Niedziela
Perła

PR

Ciekawe, orientalne opowieści które wciągają, mimo czasami nie pełnego zrozumienia kultury japońskiej, symboliki. Historie są naprawdę warte uwagi i mnie osobiście zachęciły do poszerzenia wiedzy na temat literatury japońskiej.

*swoją drogą polecam również zapoznać się z historią Mishmy, która zwyczajna na pewno nie jest

tytułowe i umiłowanie ojczyzny the best

Ten zbiór opowiadań dzielimy na dwa zbiory: "Umiłowanie ojczyzny" oraz całą resztę.

Generalnie "Umiłowanie ojczyzny" jest opisem samobójstwa - i to nie byle jakiego samobójstwa, lecz samobójstwa rytualnego, dokonywanego przez samuraja i jego żonę, owego słynnego harakiri (gorąco polecam film Masakiego Kobayashiego o tym samym tytule - najlepszy film japoński jaki w życiu...

Potwierdzam, że jeśli miałoby się przeczytać tylko jedno opowiadanie Mishimy, to powinno to być "Umiłowanie Ojczyzny". W nim skupia się jak w soczewce talent autora jak i jego fascynacja śmiercią. Reszta opowiadań warta każdej poświęconej sekundy, choć ciarki miałem tylko przy tym sztandarowym.

• Japonia
  • Literatura japońska