Na wspak

Joris-Karl Huysmans Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej literatura piękna
À rebours
2003-01-01
Julian Rogoziński
Arcydzieła Literatury Światowej
huysmans na wspak powieść

Szybkie streszczenie dla chcących przeczytać:
Książka zasadniczo nie zawiera fabuły, jedynie szczegółówe opisy różnych zajawek diuka Jana (literatura, malarstwo, jedzonko, alkohole, rośliny oraz, oczywiście, dekoracja wnętrz)
Porada:
Miejcie odpaloną przeglądarkę, by wyszukiwać choćby obrazy, które kontempluje des Esseintes.
Life goal:
Zrozumieć wszystkie...

Zdegenerowany dekadent jest jak balsam na serce każdego żyjącego literaturą czytelnika.

W odpowiedzi na banał i pospolitość powstało to dzieło. W swej nienawiści do bezbarwności eksplodowało słowotwórczą ekstrawagancją i pozwoliło unurzać się czytelnikom we wszystkim co subtelne i elokwentne. Przypomniało trochę wydestylowany z szarości świata skarb, który tchnąc erudycją, zajmuje się muzyką, malarstwem i literaturą. Wydawało się cichą przystanią literackiej...

Miało być dekadencko, zrobiło się nudno. Prowokacyjnie długie opisy i wymienianie kolejnych gatunków roślin, kompozytorów, pisarzy, księży zdradza wymasturbowane roztopienie pisarza w sztukach wszelkich i dużą wiedzę ogólną. Tam gdzie jest prowokacyjnie zaczyna być nośnie, jednak im dalej w las tym bardziej grzęźniemy w kronice tudzież katalogu zamiast w dekadencji, której...

Opis znudzenia życiem diuka Jana wywiera na czytelniku jeszcze większe znudzenie. Huysmans należy do tak zwanych autorów ambitnych, niestety ja "Na wspak" nie podołałam i zasnęłam przy kilkustronicowym opisie wzrastającej podniety jaka ogarniała diuka gdy do swojej mieszanki perfum dodawał kolejne składniki.

Ku przestrodze?
Oto do czego może doprowadzić mizantropia, no tak.. wyrafinowanie, swoboda intelektualna, nuda, brak konieczności itd.
Osławione studium dekadencji, z którym radzę się oswajać stopniowo czytając, nieco zaszczepić na opary, które zieją z tego dzieła, słowem ostrożnie dawkować, jeśli ma się wrażliwość godną diuka Jana des Esseintes.

Ale przeczytać (może...

Ekscentryczny diuk Jan des Esseintes, znudzony dotychczasowym życiem wśród ludzi, przenosi się do zakupionej pod Paryżem rezydencji, którą urządza wedle własnych, niezwykle wymyślnych upodobań. W swojej samotni oddaje się kontemplowaniu dzieł sztuki, literatury i muzyki oraz twórczym zajęciom, takim jak mieszanie perfum w celu uzyskania unikalnych zapachów, tworzenie...

Książka określana mianem „biblii dekadentyzmu”. Rzeczywiście jest to specyficzna powieść, której istotą jest opis znudzenia życiem głównego bohatera. Obraz postępującej degeneracji moralnej i duchowej młodego, cherlawego fircyka.

Książce towarzyszy pesymistyczny nastrój spod znaku Baudelaire i Edgara Allana Poe, którym to pisarzom Huysmans stawia swoisty hołd w swoim...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

cielesność, nieczuła od wielu miesięcy, drgnęła najsampierw, podminowana denerwacją wynikłą z nabożnych lektur, po czym zbudziła się, wśród ataku neurozy zerwała się na równe nogi, wskrzeszając dawne bodźce zmysłowe i tak pan des Esseintes roztapiał się we wspomnieniach swoich zastarzałych kloak -- wstał i melancholijnie otworzył puzderko z wieczkiem wysadzanym awanturynami

Recenzja zamieszczona w Ulvhelu X

"Spirytualistyczny naturalizm? Cokolwiek. Kolejny kawałek introwertycznej męskiej prozy. Prozy pierwszej klasy, ale nie dającej żadnych odpowiedzi. Wszystko to mniej lub bardziej wykastrowany uduchowiony nihilizm, flegmatycznie rozciągnięty na kilkaset stron.

Powieść Huysmansa ma śladową zawartość fabuły. Pierwszoosobowym narratorem jest...

Dyskusje

• Chcę w prezencie