Urwany ślad

Okładka książki Urwany ślad Margit Sandemo
Okładka książki Urwany ślad
Margit Sandemo Wydawnictwo: Pol-Nordica Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 38) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 38)
Små män kastar långa skuggor
Pol-Nordica
2005-01-01
2005-01-01
Iwona Zimnicka
obóz gwałt koszmar

"Urwany ślad" zabiera nas w podróż za Tengelem Złym. Pierwsze ważniejsze spotkanie odbywa się niedaleko Berlina, gdzie Tengel odkrywa potencjał w Reinhardzie Heydrichu na to, by realizować wizję zła. Niestety Wędrowiec od tego czasu nie może go namierzyć.

Jonathan Volden zamierza przeciwstawić się złu i wstępuje do ruchu oporu, niestety wpada w tarapaty, a dokładniej do niewoli niemieckiej. Gdy odmawia udziału w hitlerowskim eksperymencie Lebensborn, trafia do obozu, gdzie Tengel Zły ujawnia się przed Wędrowcem i resztą, dzięki czemu Wędrowiec kolejny raz może odesłać go do snu. Niestety przy tym zostaje zniszczony flet flecisty z Hammeln, tak, że następnym razem nie da się Tengela uśpić.
Poznajemy kolejnego z potomków Lucyfera - Ganda, który pomaga uciec z obozu Jonathanowi.

Niestety przeżywamy również ciężki los sióstr Jonathana Karine, oraz Mari, które zostają brutalnie wykorzystane przez facetów, każda w inny sposób.

Krystalizuje się również drużyna, która ma rzucić wyzwanie Tengelowi.

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

Kolejne pokolenie Ludzi Lodu, rodzeństwo Voldenów zmaga się z rzeczywistością i własnymi koszmarami. Własne przeżycia z dzieciństwa i obecna sytuacja - II Wojna Światowa nie ułatwiają wejścia w dorosłe życie. Nie wszystkie koszmary z dzieciństwa da się zapomnieć.
Życie pod okupacją niemiecką nie ułatwia wchodzenia w dorosłe życie.
Polecam

Życie pod okupacją niemiecką nie ułatwia wchodzenia w dorosłe życie.
Polecam

Na tle ostatnich tomów ten zdecydowanie się wyróżnia. Autorka skupiła się na wątkach związanych z II Wojną Światową i Tengelem Złym. Pod koniec byłam nawet zaintrygowana tym jak potoczą się losy głównych bohaterów, a od kilku części wstecz nie uświadczyłam takich emocji. Liczę, że w kolejnych romans zostanie zepchnięty do minimum tak jak w tym przypadku i seria pozostawi po sobie niekoniecznie złe wrażenie.

Szczerze mówiąc nieco obawiałam się tego tomu. Historia rodu dociera bowiem do czasów II wojny światowej. Martwiło mnie, czy okoliczności wojenne nie zdominują i nie przesłonią nadal nieco baśniowego, mistycznego klimatu.

Na szczęście autorka i tym razem nie zawiodła. Oczywiście pryzmat działań szczególnie nazistowskich, trudy wojny, obozy pracy i wszechobecne okrucieństwo odcisnęło swoje piętno. Autorka doskonale oddała realia tych czasów. W tym wszystkim jednak nie zabrakło ducha Ludzi Lodu, ich mistycyzmu, magicznego ducha i własnych dążeń. Nawet Tengel został logicznie wpleciony w historię, jako "podsycacz" napięć i dodatkowy prowodyr okrucieństw - Sandemo zachowała przy tym pełnię szacunku dla ofiar i wyczucie w fantazjowaniu.

Historia Karine z kolei była tak bolesna, tragiczna i przejmująca, że z trudem czytało się o kolejnych ciosach, jakie zadał jej los. Jedna z najmocniej złamanych z Ludzi Lodu - i to przez działania człowieka, a nie sił nadprzyrodzonych. Mocne, trudne i napisane z pełnią emocji, a w dodatku zwrócenia uwagi na problem ofiar podobnych zbrodni.

Polecam!

Kolejna mocna część. Akcja toczy się w czasach II wojny światowej i atmosfera robi się coraz gęstsza. Główna bohaterka, Karin, doznała na własnej skórze tylu złych rzezy, że czytanie o tym wszystkim mnie autentycznie wymęczyło.

Pozycja tylko dla fanów Sagi. Jestem jej wiernym fanem, ale ten tom nie należy do najprzyjemniejszych. Banalna forma trochę odstrasza, ale czasy opisane w tej części nie należą do przyjemnych. Okupacja niemiecka dotknęła nie tylko nasze tereny ale te norweskie również. Opisy cierpienia ludzkiego w obozach koncentracyjnych nie oddają realnej skali, ale nie o to tu chodziło i nie wpisałoby się to w strukturę Sagi.
Przeżycia poszczególnych bohaterów powodują, że jest to psychicznie męcząca opowieść, jednakże nadaje historii dramatyzmu i prawdziwości mimo, że jest to opowieść z dziedziny fantastyki.

Kawał historii z II wś w tle. Trochę magii. Całkiem przyzwoita lekcja wrażliwości, no i kilka kawałków z mojej branży. Swoją drogą intryguje mnie to, jak często Margit Sandemo sięgała do wątków nadużyć seksualnych, traum i pedofilii.

Czasy drugiej światowej, z jednej strony ciekawa część ale przez współczesność jakoś mniej mi pasuje do całości, nie czuć już tego klimatu.
Bardzo uroczy i zabawny wątek z psem, przypadł mi do gustu lektor z punktu widzenia psa.

Ogólnie to mimo że nie przepadam za wątkami wojennymi to ten tom czytało mi się w miarę dobrze, co prawda było dużo drastycznych i mocnych scen. Myślę, że w jakimś stopniu przeżywałam tragedię bohaterów razem z nimi. Bo to co się przydarzyło głównym postaciom tego tomu, uważam za jedne z najbardziej przykrych przeżyć, jakie mogą spotkać kogokolwiek. Jeden z końcowych wątków bardzo mnie zaintrygował i aktualnie kieruje mną ciekawość jak to wszystko się zakończy bo jednak zostało jeszcze trochę tomów a "koniec" już blisko.

• Saga o Ludziach Lodu
  • Margit Sandemo