Święte blizny

Okładka książki Święte blizny Kathleen Duey
Okładka książki Święte blizny
Kathleen Duey Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Wskrzeszenie Magii (tom 2) fantasy, science fiction
Wskrzeszenie Magii (tom 2)
Resurrection of Magic: Sacred Scars
Akapit Press
2009-01-01
2009-01-01
Emilia Kiereś
Somiss magia

Okładka książki Zombies vs. Unicorns Holly Black, Libba Bray, Meg Cabot, Cassandra Clare, Kathleen Duey, Maureen Johnson, Margo Lanagan, Justine Larbalestier, Garth Nix, Naomi Novik, Diana Peterfreund, Carrie Ryan, Scott Westerfeld
Zombies vs. Un... Holly Black, Libba ...

Przeczytałam te dwa tomy głównie ze względu, że ciągnie mnie do fantastyki 2007-2014.
Przecietna,prosty świat, narrator męski do wymienienia, w jego części nic się nie dzieje.
Czesc Safimy spoko ale końcówka nudna i w sumie wątek mniej więcej od połowy książki jest sztampowy.

Dalsza część losów bohaterów "Głodu dotyku".
Miała to być trylogia pełna magii i magia jest, coraz więcej magii... niestety nie będzie już tomu trzeciego.
Autorka cierpi na chorobę zwyrodnieniową mózgu, już nie skończy tej mrocznej opowieści...

Dalsza część losów bohaterów "Głodu dotyku".

Uff, udało się skończyć drugi tom. Nie pamiętam, czy kiedykolwiek czytałam książkę, w której nic ciekawego się nie dzieje (unikam słowa: nudna). Ile razy można pisać: "wstałem, umyłem twarz i odsikałem się". Gdyby zebrać istotne sprawy, to starczyło by ledwie na jeden tom. Nie żałuję, że nie ma trzeciej części.

Atmosfera ksiazki zostaje z czytelnikiem na dlugo po zaprzestaniu czytania. Jest to druga czesc sagi orginalne zaplanowanej na 3 czesci. Niestety 3 czesc nigdy nie powstala bo autorka stwierdzila, ze 2 pierwsze czesci sa slabe. Osobiscie uwazam,ze bardzo sie mylila bo bylam bardzo rozczarowana brakiem kontynuacji ksiazki i wiem, ze setki czytelnikow5prosilo ja o dopisanie ostatniej czesci, niestety autotka pozostala nieugieta.

Świetna i szkoda że nie ma dalszego ciągu
POLECAM

Świetna i szkoda że nie ma dalszego ciągu
POLECAM

Podobał mi się klimat książki. Czytając ją miałam wrażenie jakbym siedziała w jakiejś jaskini w kompletnych ciemnościach.

Wspominałam o tym przy pierwszy tomie, ale na wszelki wypadek powtórzę - Wskrzeszenie magii było planowane jako trylogia, ale trzeci tom się nie ukazał i nie wiadomo, czy się kiedykolwiek pojawi. Więc jeśli dwa pierwsze tomy przypadkiem Ci gdzieś nie zalegają, nie sięgaj po nie. Drugi tom ma swoje zakończenie, nie jest urwany w pół słowa, ale jeśli chodzi o historię jako całość, to pozostaje ona boleśnie niezakończona. Jest to bardzo przykre, bo wydarzenia są opisane w taki sposób, żeby czytelnik mocno zżył się z bohaterami (chociaż bywają oni czasem irytujący) i smutno jest ich tak zostawiać przed końcem ich drogi, kiedy ich losy wciąż są mocno niepewne.
Drugi tom skonstruowany jest tak samo jak pierwszy - mamy naprzemiennie rozdziały Sadimy i Hahpa. Czyta się dalej bardzo przyjemnie, chociaż tym razem wyłapałam trochę literówek, ale też fabularnych nieścisłości. Przede wszystkim godna politowania była scena, w której jedna z postaci się ukrywa, przebrana i pod zmienioną tożsamością, ale kiedy ten, kto jej szuka, zwraca się do niej prawdziwym imieniem, natychmiast się przyznaje, że to ona. To było tak bezsensowne, że aż ręce opadają.
Historie obu postaci trochę się od siebie oddalają. Już czytając pierwszy tom, mocno zastanawiałam się, co się stanie dalej z Sadimą, bo z fabuły jasno wynika, że później jej nie ma, a przynajmniej nie z Franklinem. No niestety, przed połową drugiego tomu się dowiedziałam, i bardzo żałuję. Ta historia zrobiła się jeszcze bardziej brutalna i przykra niż wcześniej. W pierwszym tomie rozdziały Sadimy miały zawsze w sobie chociaż jakąś nutkę optymizmu, zawsze mimo trudów było tam trochę pozytywnych emocji; była to równowaga dla tragicznego położenia Hahpa. Tym razem całość była bardzo, bardzo depresyjna. A że, jak wspominałam, czytając, czujemy się mocno zżyci z bohaterami, to intensywnie przeżyłam wszystkie złe rzeczy, które im się przydarzyły. Na szczęście nie jest tak do końca, potem akcja rozwija się w nieco lepszym kierunku, a dalej jest raz lepiej, raz gorzej, ale przynajmniej nie wszystko, co spotyka bohaterów, jest krzywdzące i smutne.
Nie ma tu już oczywiście ożywczej pomysłowości pierwszego tomu (jak to z drugimi tomami bywa),więc historia była dla mnie mniej porywająca. Pozostała bardzo interesująca i wiele bym dała, żeby się dowiedzieć, jak się skończy, ale to już inne emocje niż te towarzyszące początkom opowieści.

Dobrze napisana, ciekawa :)

Dobrze napisana, ciekawa :)

nie dałam rady doczytać do końca, takie słabe

nie dałam rady doczytać do końca, takie słabe

Całość recenzji pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/swiete-blizny/

Pomysł na fabułę, sam w sobie bardzo dobry i inny niż wszystko dookoła, został konsekwentnie zrealizowany także i w drugiej części. Podobało mi się szczególnie to, że autorka nie powieliła schematów, lecz postarała się o stworzenie odrębnej historii. Być może nie ma potrzeby rozbijania tego cyklu na poszczególne tomy. Jednak taka forma ma swój urok. Dzięki temu mamy czas na rozmyślanie o tym, co przeczytaliśmy, co wydarzy się dalej… Jest to coś, na czym wiele ta książka by straciła, gdyby została wydana w jednym tomie.

Całość recenzji pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/swiete-blizny/

Dodaj cytat z książki Święte blizny