Zodiac: thriller ekologiczny

Zysk i S-ka
2001-01-01
2001-01-01
Tomasz S. Gałązka

Nie sądziłem, że tak proekologiczna opowieść będzie mnie w stanie tak zainteresować. Jest tu wszystko czego można wymagać od książki: miłość, nauka, narkotyki, heavy metal, złe korporacje, pościgi na motorówkach, sataniści i oczywiście freony.

"Zodiac" ma ponad trzydzieści lat, a czyta się go jakby został napisany wczoraj, a i przesłanie wciąż brzmi tak samo. Będę na pewno polecał ludziom.

Inteligentnie i z humorem napisana powieść sensacyjna o walce młodego aktywisty ekologicznego ze Złowrogą Korporacją zanieczyszczającą Zatokę Bostońską. Tylko on może ocalić mieszkańców przed Chlorowym Armagedonem.

faina lusnaa posysja polesana pszes axl rose i mnie

faina lusnaa posysja polesana pszes axl rose i mnie

Nawet nieźle się czytało. Trochę chaotyczne, ale ciekawe. Dobra dynamika. Podtytuł brzmi "Thriller ekologiczny", ale myślę, że podpada to pod kategorię technothrillerów - wiecie, współczesne zagrożenie, ciut ciut sf, ale właściwie to spokojnie mogłoby się wydarzyć tu i teraz.

Myślę, że mógłby być z tego niezły film.

Myślę, że mógłby być z tego niezły film.

Druga książka Neala, ale całkiem dobra.
Opisuje walkę grupy ekologów o port w Bostonie wolny od trucizn. Ponieważ napisano ją, kiedy ekologów dało się jeszcze lubić, podobało mi się. A kilka fragmentów jest genialne i sygnaturkowe :)

Druga książka Neala, ale całkiem dobra.

wszystko to, co lubimy u Neala.

wszystko to, co lubimy u Neala.

Wielkie korporacje vs. Megainteligentny nonkonformista w tle ekologia i śmierdzący ściekami Boston. To byłby chyba najkrótszy opis całej powieści Neala Stephensona, aczkolwiek byłaby to obraza dla talentu tego świetnego pisarza, którzy w „Zodiacu” dostarcza czytelnikowi naprawdę znakomitej rozrywki. Powieść wciąga, kolejne strony czyta się z zainteresowaniem, między innymi dzięki wartkiej akcji i humorystycznym wstawkom narratora. Nie ma się co spodziewać szczególnie ambitnej literatury, to po prostu ciekawa powieść. Jedyne co nie dawało mi spokoju to jeden zupełnie bez pomysłu pociągnięty wątek (SPOJLER!a propos zamachu aż się prosi żeby w Pleshy został zarażony wirusem), wydaje mi się, że autor mógł go pociągnąć nieco bardziej i zakończyć w znacznie ciekawszy sposób.

Przyjemnie i lekko się czytało, ale nic ponad to.

Przyjemnie i lekko się czytało, ale nic ponad to.

Zodiac to druga z kolei powieść Stephensona (pierwsza, The Big U, nie ukazała się w Polsce), wydana w 2001 roku przez Zysk i S-ka.

Tytułowy Zodiac to marka pontonów, które w powieści używane są przez organizację GEE - Grupę Ekologiczych Ekstremistów, przeważnie do poruszania się po bostońskim porcie. Głównym bohaterem jest Sangamon Taylor, przez przyjaciół nazywany S.T. Z wykształcenia jest chemikiem, zajmuje się przede wszystkim zanieszczyszczaniem środowiska ściekami i organizowaniem akcji przeciw firmom, które dopuszczają się łamania prawa w zakresie ochrony środowiska m.in. w taki sposób, by jak najbardziej ośmieszyć je w mediach.

Gdy odkrywa duże stężenia freonów w porcie i rozpoczyna śledztwo w tej sprawie naraża się bardziej niż zwykle - tym razem nie tylko firmie podejrzewanej o odpowiedzialność za zanieczyszczenia, ale także grupie satanistów, a z czasem i FBI, które zaczyna uważać ST za terrorystę.

Zodiac pisany jest w narracji pierwszoosobowej - u Stephensona jak dotychczas z taką formą narracji spotkałam się wyłącznie w Peanatemie (chociaż nie czytałam jeszcze Cryptonomiconu). Książki Stephensona, które czytałam do tej pory łączył pewien wspólny styl pisarski, mimo tego, że należą do różnych gatunków i widząc fragmenty tamtych dzieł w sieci przed przeczytaniem odgadłabym autora. W przypadku Zodiacu nie mogę tego napisać - zapominałam w trakcie czytania, kto napisał tę książkę, czego nie dało się zrobić przy innych utworach Stephensona. Przyznaję jednak, że można odnaleźć tu zapowiedzi późniejszego stylu pisarza w kilku dialogach - najbardziej podobne są do tych, jakie odnaleźć można w Cyklu Barokowym. Chwilami z lekką ironią ten twórca potrafi wytknąć wady ludzi bądź rzeczywistości.

Zodiac to przede wszystkim wartka akcja, jak na porządny thriller przystało. Nie zabraknie tu przemocy, broni czy pościgów, a także nieco polityki - czy ktoś będzie zdziwiony, gdy napiszę, że w afery ekologiczne bywają zamieszani kandydaci na kandydatów na prezydenta?

Ogólnie książkę przeczytałam z zainteresowaniem, bez znużenia. Widać przepaść między późniejszymi, świetnymi utworami Stephensona a omawianą przeze mnie pozycją, jednak nie jest to wielka otchłań, a raczej coś w rodzaju fosy, rozdzielającej różne rzeczywistości. Od początku Stephensonowi udaje się unikać potknięć fabularnych, wszystko jest ładnie skomponowane i prowadzące do zamierzonych celów, a kilka zagadnień z chemii i biologii wyłożonych jest zrozumiale.

Sama ochrona środowiska jest tu... środowiskiem, w którym dzieje się akcja. Stephenson nie zanudza i nie usiłuje nikogo umoralniać w tym względzie, a jednak... Na jakiś czas odeszła mnie ochota na pływanie w czymkolwiek innym, niż w basenie z odpowiednio często dezynfekowaną wodą.

Nie obyło się bez zgrzytów, choć nie z winy autora. Zabolało mnie dwukrotnie użycie formy ze w miejscu, gdzie powinno być z (ze grubo ciosanych pali?), nie wiem, czy z winy tłumacza, czy korekty, czy jeszcze kogoś innego po drodze. Drugą sprawą było GLH użyte w opisie samochodu i oznaczające Goes Like Hell. Przetłumaczono to jako Zasuwa Jak Cholera - a czyż nie lepsze byłoby jednak w tym miejscu trzymanie się bliżej pierwotnych skojarzeń i napisanie Zasuwa Jak Szatan?

Tyle zgrzytów, właściwie są niewielkie, ale mnie osobiście wytrąciły na pewien czas z zatopienia się bez pamięci w lekturze.

Opublikowane na: http://przykubkuherbaty.blogspot.com/2011/05/zodiac-thriller-ekologiczny.html

Lekka, łatwa i przyjemna. To jedna z mniejszych pozycji Stephensona - do poduszki.

Neal Stephenson Zodiac: thriller ekologiczny Zobacz więcej