Śnieżyca

Snow Crash
fantastyka, fantasy, science fiction
2020-03-27
Wojciech Szypuła

Spodobała mi się. Fabularnie to trochę taka rockandrollowa jazda bez trzymanki. Niezbyt logicznie, niezbyt spójnie, warsztatowo dosyć surowo, ale fajnie i "z jajem". Taki sposób narracji i przerysowania bohaterów to celowy zabieg, albo się komuś spodoba, albo go odrzuci. Tło to pewna, niezbyt odległa i niezbyt miła, przyszłość, gdzie korporacje wygrywają z Państwami, dobra...

Na półkach: , , , ,

Kilku czytelników LC bardzo narzeka na tą książkę. I próbuje zastąpić tak autorytatywne instytucje jak cenzura, dyktując Stephensonowi, co mu wolno a czego nie wolno pisać. Mam dla tych czytelników tylko jedno do powiedzenia: Autorowi NIKT nie ma prawa dyktować, jak ma wyglądać jego dzieło. Albo książka się podoba - albo nie. Ale wara od licentia poetica!

"Zamieć",...

Jestem w jednej trzeciej , dałem jej szansę Ale nie da się tego czytać. Istny chaos. Kasuję, do widzenia.

Świetna książka w klimatach cyberpunkowych. Niewiele jest książek cyberpunkowych a ta jest już pozycją kultową. Autor przedstawia ciekawą wizję wirtualnego świata, tak odmiennego od tego w Neuromacerze Gibsona. Łączenie się, bohaterów, z cyfrowym światem, jest moim zdaniem trochę niedopracowane. Porównując je do tego ze świata Gibsona, ale szybko się o tym zapomina i...

Kwintesencja cyberpunku. Społeczeństwo zdewastowane turbokapitalizmem, brud, korpokracja i cyberrzeczywistość. Opisy świata przedstawionego eksplodują w wyobraźni kalejdoskopem szczegółowych obrazów. Gdybym miał oceniać sam setting, dałbym dyszkę. Ponadto na pochwałę zasługuje podjęcie tematu neurolignwistyki i wmieszanie w niego mitologii sumeryjskiej. Pyszna fantastyczna...

Ogromne rozczarowanie. Sam zamysł oryginalny (choć mocno naciągany nawet jak na fantastykę) - wirus komputerowy zarażający ludzi. Akcja wartka, ale zagmatwana na do granic możliwości i w podobnym stopniu napakowana nic nie wnoszącymi epizodami, w gruncie rzeczy dość bezsensowna. A po niesamowitym świecie "Diamentowego wieku" - bolesny upadek z niebios do rynsztoku.

doskonała

Pulsująca energią, rock and rollem i ostrym dowcipem cyber punkowa historia. Neuromancer w lżejszej, dużo bardziej strawnej wersji okraszony galerią wykręconych postaci i kapitalnymi pomysłami. Warto, warto, warto!

Pokręcona! Ciekawie się rozwija, na początku nie mogłam do końca zrozumieć, z czym mam do czynienia. Polecam.

Mimo, że początek zapowiada się bardzo dobrze do po przekroczeniu 3/4 wieje nudą.

• Fantastyka
  • Cyberpunk