Śnieżyca

Okładka książki Śnieżyca
Neal Stephenson Wydawnictwo: Mag Seria: Czarno-biały Stephenson w Magu fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1999-01-01
Data 1. wydania:
1990-01-01
Wojciech Szypuła

Neal Stephenson, tyle wystarczy o niej powiedzieć.

Neal Stephenson, tyle wystarczy o niej powiedzieć.

Metawersum - to słowo-przynęta, które może przyciągnąć Cię do tej książki. To pułapka.

Świat przedstawiony w "Śnieżycy" jest pełen szalonych i przejaskrawionych wizji przyszłości, będących nietuzinkowym miksem cyberpunkowych szlagierów. To tutaj zostaje pierwszy raz użyte słowo "metawersum", obecnie nabierające szalonej popularności. Jeśli przyjmiemy, że absurd ukazanego świata i wysokie stężenia kiczu są świadomą decyzją światotwórczą autora, to możemy czerpać przyjemność z lektury. Niestety, tylko do czasu, gdyż w pewnym momencie kurtyna opada.

Mniej więcej w połowie książki zostaje zarysowana intryga stojąca za wydarzeniami. Z początku otrzymujemy raczej niegroźny zrzut informacji, tylko lekko zalatujący pseudonauką - wpisuje się to nieco w styl ukazanego świata. Pod koniec "Śnieżycy" nadchodzi jednak kilkurozdziałowy monolog głównego bohatera. Postać ta konstruuje istną metatorię spiskową dziejów ludzkości, snując ją na podstawie jedynie strzępków informacji. Sposób podania tej teorii czytelnikowi jest przytłaczający, a ona sama niewiarygodna nawet jak na fantastykę odbieraną z ogromną dozą dobrej woli.

Treść tej intrygi wytrąca czytelnika z rzekomego luźnego stylu książki. Forma jej ukazania - w rozwlekłej ekspozycji - obnaża natomiast potężne braki warsztatowe autora. Wtedy to do czytelnika zaczyna docierać, że ma do czynienia z grafomanią, a nie celowym kiczem i przejaskrawieniem świata.

Nie dałem rady ukończyć lektury "Śnieżycy" - po raz pierwszy byłem tak blisko zakończenia książki i jednocześnie miałem tak mało chęci na jej doczytanie. Czar prysł i nie da się go przywrócić.

W końcu przeczytałem, a raczej zmęczyłem. Super pomysł z Sumerami, rzadki przykład lingwistycznego scifi - ale niesamowicie męcząca. Nie trudna ani wymagająca, po prostu męcząca. Stephenson umie pisać, tutaj jakby chciał zrobić cyberpunkowego Pratchetta, ale wyszło słabo.

Historia przedstawiona w powieści Stephensona miała początkowo być komiksem i moim zdaniem to czuć. Początkowo miałem mieszane uczucia - jest trochę cyberunkowo, jednak ogólnie powieść się broni - akcja jest wartka i czyta się szybko, humor nie jest suchy. Dla mnie bardzo wciągające były fragmenty o historii Sumerów i ich języka.

To druga książka tego autora, którą przeczytałem. Pierwsza była Peanatema, która sprawiła na mnie duże wrażenie. Tutaj mamy coś z zupełnie innej beczki ale to wcale nie jest zarzut!

To druga książka tego autora, którą...

Fabularna jazda bez trzymanki. Wartka akcja, bogaty świat i zaskakujące wizje przyszłości (z naszej perspektywy to już teraźniejszość). Metawersum ,opisany świat alternatywnej rzeczywistości to niewątpliwie inspiracja dla programistów facebooka i ich projektu Meta. Książka ta to swoisty "Władca Pierścieni" dla programistów.

Dobrze napisana i wciągająca, jednak trochę trąci myszką.Główne postacie budzą sympatię. Akcja rozwija się wartko, sporo dobrej jakości humoru, i nagle JEB. Autor postanawia że już fajrant i pora na CS.

Książka Neala Stephensona "Śnieżyca" w swojej wielowątkowej akcji przenosi nas do futurystycznego świata, którego częścią może już jesteśmy. Autor potrafił tak pokierować bohaterami , że każdy czytelnik znajdzie tu bohatera z którym się utożsami. Polecam tą lekturę wszystkim osobom spragnionym wrażeń.

Stephenson stworzył bardzo ciekawą powieść, którą pomimo swoich niewielkich mankamentów należałoby postawić na półce pomiędzy klasykami tej stylistyki, a powiedziałbym nawet, że dokłada ona bardzo istotną cegiełkę do fundamentu czegoś co roboczo określam jako „post fantastyka naukowa”.
Podstawowy trzon tego dzieła został sporządzony na bazie cyberpunku, który jednak nie determinuje całości dzieła. Innymi bardzo istotnymi składnikami są również elementy dystopijne, w tym koncepcje ewolucji ustrojów politycznych, ekonomii, nowych konfiguracji relacji społecznych oraz oczywiście hard science fiction w zakresie rozwoju techniki. Natomiast całość przenika bardzo interesujący pomysł łączący starożytną religię ze współczesną informatyką tworząc w efekcie stosunkowo nowatorską choć wydaje mi się nie dość wystarczająco rozwiniętą refleksję dotyczącą natury rzeczywistości.
Tak wielopoziomowa futurystka jest niezwykle wymagająca dla spójności i dynamiki fabuły czy struktury wizji co niewątpliwie może nieznacznie wpływać na ich jakość. Jednak w ogólnym ujęciu nie wpływają na wartość czy to intelektualną czy artystyczna tej bez wątpienia niezwykle istotnej dla całego gatunku powieści.

Cyberpunk + wątki religijne + stale aktualna w Ameryce problematyka mniejszości etnicznych i rozwarstwienia społeczeństwa. Akcja zaczyna się właściwie dopiero w 2/3 książki, a i wtedy nie porywa. Bardzo mieszane uczucia.

Książka trochę chaotyczna przez co mam wrażenie powoli mi się ją czytało. Biorąc pod uwagę rok wydania jestem pod wrażeniem tego jak autor trafnie potrafił przewidzieć rozwój technologii (rozwój sprzętu, sieci itd.) Jest tu trochę opisów metod i technik pisania oprogramowania, więc jest to na pewno gratka dla osób zajmujących się tym zawodowo.