Poza galaktykę

Okładka książki Poza galaktykę Timothy Zahn
Okładka książki Poza galaktykę
Timothy Zahn Wydawnictwo: Amber Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Star Wars: Gwiezdne wojny
Outbound flight
Amber
2007-04-01
2007-04-01
Aleksandra Jagiełowicz
Poza galaktykę

Całkiem przyjemna pozycja dla fanów starego kanonu Star Wars. Na plus na pewno zaliczyłbym liczne nawiązania do Expanded Universe w tym oczywiście do trylogii Thrawna i Nowej Ery Jedi. Co do samego przyszłego Wielkiego Admirała to z wielką ciekawością śledziłem jego wątek, zwłaszcza momenty, kiedy za pomocą swojego geniuszu militarnego pokonywał wielokrotnie silniejszego wroga (choć czasem bezradność jego przeciwników i łatwość ich pokonania były ciut przesadzone).

Spodobała mi się również postać mistrza jedi Jorusa C'baotha, jakże odmienna od innych przedstawicieli zakonu. Był on bezkompromisowy i przekonany o swojej potędze i nieomylności, wielokrotnie kwestionował przestarzałe zasady jedi i wyrażał przekonanie że zwykli ludzie nie są wstanie o siebie zadbać, powinni zatem dla swojego dobra oddać pełnię przedstawicielom zakonu.

Niestety mam do powieści kilka uwag. Fabuła pierwszej 1/3 książki była nieszczególnie interesująca. Na szczęście po starcie Lotu Pozagalaktycznego historia mnie mocniej zaangażowała. Ponadto udział w historii Obi-wana i Anakna wydawał mi się zbędny, nie wniósł on zbyt wiele. Zamiast czytania o ich niespecjalnie ciekawych perypetiach wolałbym chyba, aby autor więcej czasu poświęcił samej ekspedycji, np. udzielił więcej informacji jak wyglądało życie na statku i jaki był dokładny cel projektu po dotarciu na miejsce.

Podsumowując, na tle dziesiątków innych pozycji z uniwersum Star Wars Poza Galaktykę to pozycja całkiem interesująca, zwłaszcza jeśli stęskniliście się za Wielkim Admirałem Thrawnem. Ode mnie 6,5/10.

Zahn trochę z innej strony. Nie ma tyle pędzącej na złamanie karku akcji co w Trylogii Thrawna, ba, nawet powiedziałbym, że ta jest najsłabszym elementem książki. Jej największą zaletą są postacie i relacje między nimi. Dosyć specyficzna, ale naprawdę dużo wnosząca do uniwersum, łatająca wiele dziur i wprowadzająca masę wątków. Mnie bardzo się podobała, dla fanów legend pozycja obowiązkowa.

Zahn to jednak umie, jak chce. Bardzo dobra historia, zupełnie inna niż większość typowych książek w tej serii, fajnie pokazany konflikt miedzy Jedi i tego, jak rycerz może się stoczyć.

Musze przyznać, że sam początek ogólnie rzecz biorąc w ogóle ciezko mi wchodził i tak naprawdę akcja zaczęła się dla mnie w ostatnich 50-40 stronach, które po prostu "wchłonęłam".

Książka ani nie rozczarowuje ani zbytnio nie powala. Ot przyjemne czytadło rozbudowujące uniwersum Gwiezdnych Wojen sygnalizujące, że istnieje coś jeszcze poza Galaktyką, w której rządzi Republika. Fabuła dość przewidywalna, zwłaszcza jeśli chodzi o osobę mistrza C'baotha i wydarzenia zachodzące pod koniec utworu.

Mogłobyć znacznie lepiej, koniec rozczarowujący a to z racji wątków proszących się o kontynuację.

Zahn bardzo płynnie połączył czasy Starej Republiki z Nową Erą Jedi i za to największy plus. Pojawiają się Yuuzhanie, pojawia się Thrawn, jest i C`baoth. Książka może jakoś specjalnie nie powala, ale napisana poprawnie i zdecydowanie ma potencjał :)
7/10

7/10

Jak na razie najgorsza książka z serii "Gwiezdnych Wojen", którą przeczytałam. Przez większość powieści mam wrażenie, że nic się nie dzieje, brakuje mi akcji, więcej gadania niż wojny. No i brakuje mi Jedi, a ci, którzy już się pojawiają, nie wzbudzają mojej sympatii (z wyjątkiem Kenobiego i Skywalkera, ale ich tutaj nie ma zbyt dużo). W książce więcej jest paplaniny, niż rzeczywistej akcji.

dzięki postaci Mitth'raw'nuruodo książka jest bardzo atrakcyjna

dzięki postaci Mitth'raw'nuruodo książka jest bardzo atrakcyjna

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warta przeczytania książka. Bardzo dobrze przedstawiona jest postać C'boath'a oraz to w jaki sposób kształtuje się jego osobowość. Nie ukrywam, że z chęcią przeczytałbym książkę, która jest w większym stopniu skupiona na aspekcie walki Jedi z Ciemną Stroną.

• Gwiezdne Wojny

Timothy Zahn Poza galaktykę Zobacz więcej