Wiatr Przeznaczenia

Okładka książki Wiatr Przeznaczenia Mercedes Lackey
Okładka książki Wiatr Przeznaczenia
Mercedes Lackey Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Trylogia Magicznych Wichrów (tom 1) fantasy, science fiction
Trylogia Magicznych Wichrów (tom 1)
Winds of Fate
Zysk i S-ka
1996-01-01
1996-01-01
Joanna Wołyńska
Trylogia magicznych wichrów Valdemar

Okładka książki Srebrzysty Gryf Larry Dixon, Mercedes Lackey
Srebrzysty Gryf Larry Dixon, Merced...
Okładka książki Sokola magia Sasha Miller, Andre Norton
Sokola magia Sasha Miller, Andre...
Okładka książki Belgarath Czarodziej David Eddings, Leigh Eddings
Belgarath Czar... David Eddings, Leig...

Mam trudność z oceną tej książki. Dałem 7 (bardzo dobra),ale to trochę na wyrost. Może moja opinia jest wynikiem tego, że czytałem ją wiele lat temu i zostawiła w mojej pamięci lepsze wrażenie? A może dlatego, że pamiętałem co nieco i akcja nie wydawała się tak bardzo interesująca?

Zacznę od tego, co mi się nie podobało. Przez co najmniej połowę książki akcja wlecze się niemiłosiernie - przynajmniej w rozdziałach poświęconych Elspeth, a niektóre jej wewnętrzne przemyślenia mnie nużą. Nie przepadam też za takim podziałem akcji, gdzie co drugi rozdział skupia się na innym bohaterze. Ten zabieg wcześniej zastosowała Andre Norton w cyklu "Kryształowy Gryf" i tam też to mnie irytowało. Całe szczęście w pewnym momencie ten podział się kończy.

Od mniej więcej połowy akcja znacznie przyśpiesza i ostatnie rozdziały są naprawdę dobre. Poza tym te rozdziały, które są poświęcone Mrocznemu Wiatrowi są nieco bardziej dynamiczne i zajmujące. Tak więc ostatecznie książka nie jest taka zła.

Reasumując: jeśli ktoś czytał wcześniej trylogię "Strzały Królowej" oraz "Prawo Miecza", to seria "Magicznych Wiatrów" jest obowiązkowa. Książka ogólnie jest dobra i ostatecznie warta polecenia. Pamiętam, że jak czytałem ją po raz pierwszy byłem dużo bardziej nią zachwycony ;-)

Ta książka jest dobra, ale nie tak, żeby przewyższyć Trylogię Ostatniego Maga Heroldów. Tak tęskniłam za poprzednimi bohaterami, że ten tom trochę męczyłam... O ile Mroczny Wiatr polubiłam, tak Espeth działa mi tak bardzo na nerwy, że miałam ochotę czytać tylko to, co dotyczy Mrocznego Wiatru. A najgorsze, że to ona odgrywa w tym wszystkim największą rolę i, tak sądzę, zostanie następczynią Vanyela.

Uwielbiam fantasy i zwykle jestem bardzo wyrozumiała, jeśli chodzi o książki z tego gatunku, z tą jednak wyjątkowo się męczyłam. Przedstawiony w niej świat sprawiał wrażenie chaotycznego, bohaterowie - niespójnych i przerysowanych, a rozwój akcji pozbawiony napięcia.

Być może to pozycja dla młodszego, mniej wymagającego czytelnika.

Cała opinia: http://nanikowy.blogspot.com/2016/02/wiatr-przeznaczenia-mercedes-lackey.html

Być może to pozycja dla młodszego, mniej wymagającego czytelnika.

Cała opinia:...

To była jedna z tych książek, które chciałam jak najszybciej przeczytać, ale równocześnie nie chciałam skończyć. Żal mi było pozbawić się tak szybko przyjemności czytania :)
W "Wietrze przeznaczenia" autorka udowodniła, jak bardzo przemyślana i spójna jest cała seria o Valdemarze. Pozornie mało znaczące wzmianki z poprzednich tomów, nabrały ogromnego znaczenia, co szalenie mi się podobało. Pojawili się też bohaterowie znani z początków całej serii (gryfy!). Tym razem nie było też dłużyzn ani tematyki nawiązującej stricte do najemników, więc książkę czytało się mi się bardzo szybko. Akcja, gnająca do przodu przez cały czas, nie pozwalała ani na chwilę odetchnąć, a kolejne zagadki nie dawały spokoju, póki nie zostały do końca wyjaśnione.
Polecać będę panią Lackey wszem i wobec, ale naprawdę najlepiej czytać jej powieści w kolejności chronologicznej dziejów Valdemaru (jest ona przedstawiona w większości książek z tej serii).

Świetny klimat, naprawdę magiczna powieść. Ze wszystkich książek bardziej o ludziach (co wyklucza wojny magów) najlepiej poprowadzone trzy części, najciekawsza i najbardziej wartka akcja, najmniej przesłodzenia. Poza tym z czystym sumieniem mogę polecić te części cyklu ewentualnym czytelnikom płci męskiej, którzy mają problem z niestandardowymi związkami - nie zawierają bezpośrednich napomknień na ten temat.

Rewelacyjna. Jestem może zauroczona w powieściach autorki, ale na pewno są tego warte!

Swietna książka. Jeda z najlepszych fantasy jakie czytałam :)

Swietna książka. Jeda z najlepszych fantasy jakie czytałam :)

Świetna, oryginalna książka, ciekawi, niebanalni bohaterowie, bez durnych błędów, dobry system magii i dobrze skonstruowany świat ze złożoną historią. Więcej:

Pozdrawiam

Pozdrawiam