Prawiek i inne czasy

literatura piękna
83-91286-58-4
nike '97
Inne

Moja 3 przegoda z naszą Noblistka, uważam ją za bardzo udaną! Powieści o codziennym zyciu mieszkańców, rozterkach, problemach. O przemijaniu, relacjach rodzinnych. Niby prosta ale nie banalna. Polecam początkującym przygodę z Olgą!

Niestety, nie dla mnie. Realistyczny opis porodu nieszczęśliwej dziewczyny gdzieś tam na początku skutecznie mnie wypłoszył. Wypada się wprawdzie zachwycić, no bo to Noblistka, ale "Boże, ratuj, jak to mnie zachwyca, kiedy mnie nie zachwyca? " Nie dobrnąłem nawet do połowy powieści, co rzadko mi się zdarza.

Póki co to najlepsza książka Tokarczuk, jaką było mi dane przeczytać. Autorka opisuje tu dzieje mieszkańców pewnej polskiej wsi – ich codzienność, przemijalność, następujące po sobie pokolenia. Daje jej to pole do snucia swoich refleksji, czego tak bardzo brakowało chociażby w „Podróży ludzi księgi”.

Tokarczuk wydaje się najlepiej czuć wówczas, gdy nie ogranicza jej...

To moja pierwsza pozycja pani Tokarczuk. Prosta i głęboka zarazem. Cały Prawiek, jego mieszkańcy i przybysze to symbole. Ja nie odkryłam znaczenia ich wszystkich, więc chętnie kiedyś wrócę do tej książki.

Prawiek.. pierwsza przeczytana przeze mnie książka naszej noblistki. Zrobiłam to bardziej z obowiązku ale szybko odkryłam, że na tej pozycji nie skończę mojej przygody z literaturą pani Olgi. Urzekła mnie fabuła osadzona w wektorze czasu a nade wszystko przepiękna polszczyzna. Polecam wszystkim miłośnikom niebanalnej literatury.

Piękna, poetycka książka. Jedna z moich książek życia. Polecam wysłuchanie jej na audiobooku. Interpretacja Pani Mai Ostaszewskiej jest absolutnie mistrzowska. Słucham jej w samochodzie. Niedawno skończyłem i zaczynam na nowo.

Genialna, z resztą jak wszystko Olgi Tokarczuk.

Doskonale spędzony czas. Z pozoru zupełnie banalna historia losów wioski i jej mieszkańców, gdzieś na Kielecczyźnie. W rękach Olgi Tokarczuk nabiera rozpędu i ewoluuje.

No niestety, dla Pani noblistki - to zobowiązuje, a w zasadzie wyjaśnia.

Po każdej książce pani Olgi mam takie: WOW, jakie ona ma niesamowite pióro. Jestem niezmiennie zachwycona tym, w jaki sposób operuje językiem polskim wykorzystując cały jego kunszt wybierając tak proste słowa, a jednocześnie przepięknie przelewając emocje i uczucia na papier, tak że są aż namacalne dla czytelnika. Nie inaczej jest w przypadku “Prawieku”, książki która...

10 400
    4 352