rozwiń zwiń

Kolejny sukces „Ksiąg Jakubowych”. Powieść Tokarczuk w finałowej trójce międzynarodowej nagrody

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
27.04.2023

Olga Tokarczuk nie przestaje święcić triumfów na arenie międzynarodowej. „Księgi Jakubowe” w przekładzie Jennifer Croft właśnie znalazły się w finałowej trójce EBRD Literature Prize 2023 – nagrody, która upamiętnia „bogactwo literackie” około 40 krajów w Europie, Azji i Afryce.

Kolejny sukces „Ksiąg Jakubowych”. Powieść Tokarczuk w finałowej trójce międzynarodowej nagrody Łukasz Giza

EBRD Literature Prize 2023 to międzynarodowa nagroda literacka ustanowiona w 2017 roku przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, przyznawana zarówno autorom z krajów, w których działa Bank, jak i anglojęzycznym tłumaczom ich książek.

Nagroda uznaje i promuje różnorodność kulturową oraz bogactwo ekspresji literackiej w krajach od Europy Środkowej i Wschodniej po Azję Środkową, Bałkany Zachodnie oraz południową i wschodnią część Morza Śródziemnego. Świętuje ponadto ważną rolę, jaką tłumacze odgrywają w łączeniu różnych kultur.

„Księgi Jakubowe” w finale EBRD Literature Prize 2023

Tegoroczna trójka finalistów nagrody została wybrana przez niezależną grupę sędziów: Toby’ego Lichtiga (przewodniczącego), Mayę Jaggi, Arkady’ego Ostrovsky’go i Natashę Randall.

W ścisłym finale EBRD Literature Prize 2023 znalazły się „Księgi Jakubowe”, powieść Olgi Tokarczuk w przekładzie Jennifer Croft.

Nominowani do EBRD Literature Prize 2023:

  • „Mister N”, Najwa Barakat, przetłumaczone z arabskiego przez Luke’a Leafgrena. Kraj: Liban
  • „The Lake”, Bianca Bellová, przetłumaczone z czeskiego przez Alexa Zuckera. Kraj: Czechy
  • „The Books of Jacob”, Olga Tokarczuk, przetłumaczone z polskiego przez Jennifer Croft. Kraj: Polska

Warto wspomnieć, że wspomniana powyżej powieść Bianki Bellovej ukazała się w polskim przekładzie. „Jezioro” zostało wydane przez wydawnictwo Afera.

Główna nagroda to 20 tysięcy dolarów, które podzielą między siebie autor i tłumacz nagrodzonego dzieła. Autorzy i tłumacze pozostałych dwóch książek zostaną nagrodzeni 4 tysiącami dolarów do podziału.

Toby Lichtig, wspomniany przewodniczący jury, powiedział: „Moi koledzy jurorzy i ja chcielibyśmy pogratulować finalistom ich wspaniałego wkładu we współczesną literaturę. Chcielibyśmy również podziękować za tak niezwykłe, mocne i niezapomniane wrażenia z czytania. Skrócenie naszej krótkiej listy było trudne, jak zawsze, ale są to trzy naprawdę wybitne powieści, z nakładającymi się tematami – oddaniem i buntem, ponadczasowością i historyczną przypadkowością, wolną wolą i władzą polityczną – i całkowicie odrębnymi tożsamościami. Każdy byłby godnym zwycięzcą na swój sposób”.

O czym opowiadają „Księgi Jakubowe”?

Olga Tokarczuk postanowiła osadzić opowieść w roku 1752, kiedy to do Rohatyna na Podolu przybywa Katarzyna Kossakowska, kasztelanowa, wraz z towarzyszącą jej poetką Elżbietą Drużbacką. Kobiety wita Benedykt Chmielowski, miejscowy proboszcz i autor pierwszej polskiej encyklopedii. Poetka i duchowny szybko odnajdują wspólny język i rozpoczynają rozmowę, która wykroczy poza pierwszą, powitalną kolację i swą kontynuację znajdzie w pisanych listach.

Istotnym momentem „Ksiąg Jakubowych” jest pojawienie się na Podolu młodego, pełnego charyzmy Żyda – Jakuba Lejbowicza Franka z odległej Smyrny. Mężczyzna, przez jednych uznawany za heretyka, przez innych – za zbawcę, zaczyna głosić idee, które dzielą żydowską społeczność, a wywołane przez niego zamieszanie wkrótce może odmienić bieg historii.

W uzasadnieniu decyzji z roku 2019 Akademia Szwedzka pisała o „Księgach Jakubowych”:

Pisarka poświęciła kilka lat na szukanie informacji o bohaterze – charyzmatycznym przywódcy XVIII-wiecznej sekty, uważanym przez współwyznawców za Mesjasza. Był kabalistą, poszukiwaczem wartości duchowych, próbującym zjednoczyć żydów, chrześcijan i muzułmanów. To fascynujące, jak Tokarczuk pozwala czytelnikom zajrzeć w umysły postaci, aby stworzyć portret swojego bohatera, który przedstawiany jest z perspektywy innych postaci. To był człowiek o wielu twarzach: mistyk, buntownik, ale też manipulator. (...) Powieść Tokarczuk przedstawia nie tylko tajemnicze życie Jakuba Franka, ale daje też bogatą panoramę niemal zapomnianego rozdziału historii Europy.

Jednocześnie podkreślono, że Tokarczuk „nie traktuje rzeczywistości jako czegoś raz na zawsze ustalonego” i „konstruuje swoje powieści na linii napięcia pomiędzy naturalnymi opozycjami – naturą i kulturą, rozumem i szaleństwem, męskością i kobiecością, wspólnotą i alienacją”. Zwrócono ponadto uwagę na narracyjną wyobraźnię polskiej pisarki, która z "encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Książki urodzonej w l962 roku w Sulechowie Olgi Tokarczuk przetłumaczono na 37 języków. Na całym świecie ukazało się z kolei przeszło 200 tłumaczeń dzieł polskiej noblistki. Oprócz „Ksiąg Jakubowych” do najsłynniejszych pozycji z dorobku artystki należą m.in. „Bieguni”, „Prawiek i inne czasy” czy „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis 02.05.2023 11:46
Bibliotekarz

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 27.04.2023 18:05
Czytelnik

Jako znany, lewicowy aktywista walczący z wykluczeniem, każdą "fobią" i "izmem", chciałbym jak najenergiczniej zaprotestować przeciwko promocji tej osoby,  a konkretnie tego co ma ona na głowie - jeśli to nie jest tzw. "zawłaszczenie kulturowe", to nie wiem co nim jest.  😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol 28.04.2023 00:32
Czytelnik

Jako (nie wiem czy znany, ale..) prawicowy ekstremista i radykał - jestem ZA!.
Szczególnie jeżeli chodzi o głowę! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Adam 28.04.2023 10:55
Czytelnik

CO?!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol 28.04.2023 10:58
Czytelnik

Co?! Co?!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 02.05.2023 11:32
Bibliotekarz

Jako przebrzydły symetrysta (ale kryptofaszysta i reakcjonista) również popieram. Dredy dla Boba Marleya!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński 27.04.2023 13:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post