Prawiek i inne czasy

Prawiek realizm magiczny prowincja opowiadania
literatura piękna
Prawiek realizm magiczny prowincja opowiadania
Inne

Kolejne udane spotkanie z twórczością naszej najnowszej noblistki. Z góry piszę, że nie jest to książka dla każdego, bo nie każdy lubi i nie każdy doceni ten klimat. Nieco bardziej podobał mi się klimat innej powieści Tokarczuk, "Prowadź swój pług przez kości umarłych", ale ta książka też ma coś w sobie.
Jest to historia kilku pokoleń i kilku rodzin, rozciągnięta od czasu...

Świetna książka, utrzymana w klimacie realizmu magicznego opowieść o życiu ludzi, miejsca w czasie. Bardzo dobrze się ją czyta, odstresowywuje, relaksuje, działa na wyobraźnię. Warto jednak pamiętać, że to specyficzny gatunek i nie każdemu się spodoba, nie każdy gustuje w tym typie opowieści.

Wielowarstwowa książka, która skłania do myślenia. Lubię, kiedy książka robi zamieszanie w mojej głowie, a ta historia na pewno taka jest. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki naszej noblistki, które zamierzam jak najszybciej nadrobić.

Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron byłem zdecydowany, że wystawię ocenę i że nie będzie zbyt wysoka. Miałem napisać, że gdybym nie czytał "Stu lat samotności" Marquez'a lub gdybym sądził że pani Tokarczuk nie czytała to mielibyśmy małe arcydzieło, a mamy coś pomiędzy mocną inspiracją, a plagiatem.

Kiedy skończyłem czytać nie byłem już taki pewny. To uczucie smutku i...

Niezwykła opowieść o zwykłych sprawach. Malownicza. Nieco poetycka. Momentami bajkowa. Czasem jednak wstrząsająco realistyczna. Przepiękna gawęda.

Jakie to było rozmemłane.
Bezsensowna mieszanina pseudo filozofii, wojennych realiów i czegoś dziwnego w rodzaju christian fantasy. Pani Tokarczuk próbuje zabłysnąć nietypowymi poglądami, jednak wychodzi z tego jedynie śmiechu warta gadanina. Co do stylu pisania - nie mam zastrzeżeń, nie jest jakiś wybitny, ale nie jest też zły. Jest dobry, po prostu.
Osobiście żałuję...

Niesamowity jest ten niepokój związany z przemiajaniem z którym pozostawia czytelnika.

Z książek Tokarczuk, które przeczytałam Prawiek spodobał mi się najbardziej. Mądra, sensowna, klimatyczna opowieść o życiu, śmierci, uczuciach i o
takiej zwykłej codzienności, ktora zostala ujęta tu w wyjatkowo piękny sposób. Wartościowa literatura, rzeczywiscie godna nagrody Nobla.

"Prawiek…" to uniwersalna opowieść o czasie, ludzkim przemijaniu i nieuchronnościach losu.

Akcja powieści rozgrywa się w wieku XX. To moment w historii świata z mnóstwem burzliwych lat. W tych trudnych realiach autorka osadziła losy pokoleń kilku rodzin zamieszkujących tytułowy Prawiek, wieś położoną gdzieś na kielecczyźnie. Główną bohaterką utworu jest niejaka Misia. Jej...

Pierwsze spotkanie z Tokarczuk bardzo udane. Język, atmosfera i mistycyzm sprawiły, że momentami nie mogłam oderwać się od lektury. Sądzę też, że jest to taka książką, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Dyskusje

9 396