Kozeta

literatura piękna
1982-01-01
Hanna Szumańska-Grossowa
literatura młodzieżowa literatura francuska

Matka pozostawia dziecko o żony oberżysty, po które ma wrócić za jakiś czas.

Czytając "Kozetę", nie miałam pojęcia, iż jest to fragment powieści "Nędznicy". Lektura o losach małej Cosette bardzo mnie wzruszyła. 11 lat później, czytając "Nędzników", perypetie małej dziewczynki i jej życie wzruszyło mnie równie bardzo, co przed laty.

Ciekawie napisana. Taki malutki wstęp do wielkiego 4 tomowego dzieła :)

Gdy zaczynałam czytać Kozetę nie wiedziałam, że jest częścią „Nędzników”. Zapewne dlatego, że czytałam to osławione dzieło już dawno temu i niestety niewiele pamiętam.

Niemniej jednak opowieść o małej Kozecie bardzo mnie poruszyła i muszę przyznać, że niezależnie, czy czyta ją małe dziecko, czy dorosła osoba, z pewnością poruszy niejedno serce. Dużo emocji i wzruszenia...

Uważam Viktora Hugo za geniusza! "Nędznicy" to utwór numer jeden w mojej biblioteczce. Po latach, kiedy na ekranach kin pojawił sie musical-interpretacja dzieła Hugo, obejrzałam go raczej z ciekawości, niż z potrzeby. Osobiście wolę książkę. Polecam każdemu jeśli nie cąły utwór to choćby jego fragmenty, wydane w postaci opowiadań takich jak "Kozeta" czy...

Czytałam jako dziecko i płakałam, nie wiedziałam, że to wielka literatura i wielki Victor Hugo, a jednak czułam ,że to coś pięknego...

Piękna książka, poważna, wzruszająca. Fragment "Nędzników". Opowiadanie o Cosette (po polsku Kozeta) zaczyna się, gdy dziewczynka ma 3 lata. Książkę kończy porzucenie domu Tenardierów przez tytułową bohaterkę. Dziewczynka odchodzi wraz z tajemniczym opiekunem, który nie chce zdradzić Tenardierom swojej tożsamości.

Z tą książką wiąże się wspomnienie mojej Babci która mi ją czytała i do dziś pamiętam emocje jakie mi wtedy towarzyszyły.

mój faworyt, choć smutna to opowieść polecam aby każdy ją przeczytał!

Fragment Nędzników...... może to dobry pomysł aby zarówno tą książką, jak i Gavrochem, zachęcić kogoś do przeczytania całej powieści.

• Literatura francuska
  • Klasyka