Kozeta

1982-01-01
1954-01-01
Hanna Szumańska-Grossowa
literatura młodzieżowa literatura francuska

Matka pozostawia dziecko o żony oberżysty, po które ma wrócić za jakiś czas.

Matka pozostawia dziecko o żony oberżysty, po które ma wrócić za jakiś czas.

Czytając "Kozetę", nie miałam pojęcia, iż jest to fragment powieści "Nędznicy". Lektura o losach małej Cosette bardzo mnie wzruszyła. 11 lat później, czytając "Nędzników", perypetie małej dziewczynki i jej życie wzruszyło mnie równie bardzo, co przed laty.

Ciekawie napisana. Taki malutki wstęp do wielkiego 4 tomowego dzieła :)

Ciekawie napisana. Taki malutki wstęp do wielkiego 4 tomowego dzieła :)

Gdy zaczynałam czytać Kozetę nie wiedziałam, że jest częścią „Nędzników”. Zapewne dlatego, że czytałam to osławione dzieło już dawno temu i niestety niewiele pamiętam.

Niemniej jednak opowieść o małej Kozecie bardzo mnie poruszyła i muszę przyznać, że niezależnie, czy czyta ją małe dziecko, czy dorosła osoba, z pewnością poruszy niejedno serce. Dużo emocji i wzruszenia zapewnił nam Wictor Hugo tym opowiadaniem. Po przeczytaniu od razu człowiek widzi świat inaczej, jest bardziej troskliwy i wrażliwy na dziecięcy los. To, w jaki sposób nazywana jest ta mała istota: „mysz służąca u słonia”, czy też „biedny skowronek”, już rusza za serce, a mówimy o kilkuletniej dziewczynce, która zostawiona przez matkę u właścicieli oberży, zostaje potraktowana jako człowiek najniższej kategorii, jako służąca i „dziewczynka do bicia”. Jest to smutna historia, która zmusza do refleksji i której przeczytanie uważam za obowiązek.

Uważam Viktora Hugo za geniusza! "Nędznicy" to utwór numer jeden w mojej biblioteczce. Po latach, kiedy na ekranach kin pojawił sie musical-interpretacja dzieła Hugo, obejrzałam go raczej z ciekawości, niż z potrzeby. Osobiście wolę książkę. Polecam każdemu jeśli nie cąły utwór to choćby jego fragmenty, wydane w postaci opowiadań takich jak "Kozeta" czy "Gavroche".

Czytałam jako dziecko i płakałam, nie wiedziałam, że to wielka literatura i wielki Victor Hugo, a jednak czułam ,że to coś pięknego...

Piękna książka, poważna, wzruszająca. Fragment "Nędzników". Opowiadanie o Cosette (po polsku Kozeta) zaczyna się, gdy dziewczynka ma 3 lata. Książkę kończy porzucenie domu Tenardierów przez tytułową bohaterkę. Dziewczynka odchodzi wraz z tajemniczym opiekunem, który nie chce zdradzić Tenardierom swojej tożsamości.

Z tą książką wiąże się wspomnienie mojej Babci która mi ją czytała i do dziś pamiętam emocje jakie mi wtedy towarzyszyły.

mój faworyt, choć smutna to opowieść polecam aby każdy ją przeczytał!

mój faworyt, choć smutna to opowieść polecam aby każdy ją przeczytał!

Fragment Nędzników...... może to dobry pomysł aby zarówno tą książką, jak i Gavrochem, zachęcić kogoś do przeczytania całej powieści.

Dodaj cytat z książki Kozeta