Texel 1673

Maciej FranzAnna Pastorek Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
Bellona
bitwy morskie Texel
historia
Historyczne Bitwy
bitwy morskie Texel

"Texel 1673" to książka przedstawiająca III wojnę angielsko-holenderską z lat 1672-1674, czyli temat w Polsce raczej egzotyczny i nieskupiający zbytniej uwagi historyków, dlatego dobrze, że taka praca ukazała się w popularnonaukowej serii. Na pewno na spore wyróżnienie zasługuje Anna Pastorek, która spędziła trochę czasu w holenderskich archiwach i zna tamtejszą literaturę,...

Książka może i nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak "Zatoka Świeża" albo "Oliwa" z marynistycznych habeków, niemniej jest to pozycja bardzo solidna i porusza mało znany na naszym rynku wydawniczym konflikt.

Nie jest to złe opracowanie bitwy i istotnych kontekstowo wojen - chciałbym dać więcej gwiazdek, ale nie mogę. W książce brakuje map omawianych akwenów, a fragmentami zdania są dość dziwnie składane. Pomimo przyznania się autorów, że wiedzą iż tematyka bitew morskich jest po polsku mało poruszana, zabrakło bardzo ważnych elementów: nie ma wyjaśnień klas statków, a cytowane...

Dobry język, ciekawa forma, mało znany temat. To zalety. Niezbyt solidna redakcja (np. różne formy zapisu odmiany nazwisk angielskich, francuskich i holenderskich), słabe podsumowania. To wady. Całość stanowi niezłe wprowadzenie w pewien ważny fragment wojen morskich w Europie.

Dyskusje

• Historyczne Bitwy