Fratelli. Prawdziwa włoska rodzina

Znak Koncept
2024-03-28
2024-03-28
Justyna Kukian

Ten kto spodziewa się że będzie to biografia Gianniego Versace lub całego rodu Versace będzie rozczarowany, jest to bowiem jedynie wspomnienie Santo Versace o swoim młodszym bracie, który został zamordowany w 1997 roku. Oczywiście w książce znajduje się krótka historia życia braci, tego jak stworzono imperium Versace ale też tego jak ono właściwie upadło. Dziś bowiem marka Versace należy do dużego koncernu choć faktycznie dyrektorem kreatywnym nadal pozostaje siostra Santo i Gianniego Donatella. Po lekturze książki dochodzę do wniosku, że Santo jest rozczarowany decyzją brata, który w testamencie zapisał swój majątek siostrzenicy, pomimo tego, że to Santo głównie przyczynił się do powstania imperium od strony finansowo -organizacyjnej. Ten żal przenika z tęsknotą za bratem, autor zastanawia się co by było i gdzie on sam byłby gdyby Gianni nadal żył.
Można przeczytać, pamiętając że jest to spojrzenie brata na relacje z drugim bratem oraz siostrą a nie biografia rodu Versace.

Zdjęcie Claudii Schiffer w białym kostiumie od Versace opatrzono bardzo krótkim podpisem: SIMPLY BEUATIFUL. Naturalnie wszystkie kobiety są mnie lub bardziej piękne, ale oko mężczyzny jak skaner odczytuje damskie kształty. Już mały chłopiec, Gianni Versace, niepokoił w przedszkolu zakonnice, kiedy na swoich rysunkach utrwalał wizję zachwycających gwiazd filmowych.

„Ich zdaniem należało mieć chłopaka na oku, ponieważ był już małym maniakiem seksualnym”

On po prostu wiedział, czego potrzebują kobiety, by błyszczeć. Pracując ze swoją mamą w atelier, przeczuwał siłę działanie prât-à-porter. Nastał czas, żeby odnaleźć nowy trend. Teraz kreacje odważnych kobiet miały je ozdabiać, a nie tylko okrywać. Stylowym przebojem w latach 70. było łączenie elementów graficznych, a przede wszystkim kolaż tak naturalnych surowców jak jedwab i skóra. Wystarczy przecież dotknąć ciało, aby poczuć je sensorycznie.

Santo Versace przypomniał: „Nasza przyjaciółka i klientka Lalla Spagnol powiedziała, że kostiumy Giorgia dodały jej dziesięć lat, a Gianniego je odjęły”.

Doskonałe samopoczucie kobiet to nie tylko wierne odbicie w lustrze, ale i odpowiednia oprawa. Mniej urodziwych mężczyzn też trzeba ubierać, choćby było to tak kontrowersyjne jak propozycja jasnych pastelowych garniturów. Uomo senza cravatta był jednym ze sposobów podkreślenia urody mężczyzn. Klienci mogli chodzić bez krawatów, ale odpowiedni wygląd pracowników miał świadczyć o poziomie firmy i marki rodzinnego imperium. „Byliśmy inkluzywni, zanim to pojęcie powstało”

Santo zacytował wypowiedź brata po ustaleniu logo firmy.
„- Kiedy ludzie będą oglądać stroje Versace, skamienieją przerażeni, jakby patrzyli w oczy Meduzy – powiedział kiedyś półżartem Gianni"

Pokazy to nieodłączny element w branży modowej. Piękne modelki czarują klientów. Odpowiednia reżyseria to część sukcesu. Ciemnoskóra gwiazda modelingu w obcisłej sukience i bronią w dłoni była zjawiskowa jak w proroczym śnie.

„Naomi żartobliwie wycelowała w Gianniego”

Ostatni pokaz odbył się w katedrze Narodzin św. Marii, kiedy mistrza żegnali rodzina, przyjaciele, modelki, gwiazdy, a nawet księżna Diana.

„Monochromatyczny pokaz mody dla państwa w czerni”

Czytając bardzo emocjonalną, profesjonalną i nieprzesadną książkę o rodzinie Versace przeniosłem się w świat, kiedy ekskluzywne butiki były rzadkością. „Fratelli. Prawdziwa włoska rodzina” to powieść doskonała jak perfekcyjny wykrój. Ona jest ciepła jak rodzinne relacje godne pozazdroszczenia. Ta opowieść jest elegancka jak wytworna kreacja wieczorowa. Olśniewa specyficznym nastrojem, zastrzeżonym dla wielkich domów mody. Na koniec zostawiłem moją osobistą refleksję po obejrzeniu w Internecie kreacji Dua Lipy na gali nagród Grammy w roku 2022. Poczułem się, jakbym spojrzał w oczy Meduzy.

„Ich...

• Biografia