Anna Wintour. Biografia

moda fashion Vogue celebryci

Wyróżniona opinia i

Anna Wintour. Biografia

przeczytanych książek 206 napisanych opinii 204

Biografia niewątpliwie wyczerpująca, acz bardziej w kwestii życia zawodowego Wintour, niż całokształtu. W istocie, o ile początek wciąga, to potem robi się coraz nudniej, gdyż tekst to tyle biografia naczelnej, co Vogue'a i Conde Nast. Za mało mi tu było ducha mody, za dużo kwestii biznesowych, związanych z prowadzeniem wydawnictwa. In plus na pewno - i jako powód tak długiego trwania na swoim stanowisku - jest godna podziwu umiejętność dostosowywania się do zmian, zgodnych z duchem czasu. Natomiast autorce chyba nie udało się przeniknąć tajemnicy osobowości i charyzmy Wintour, w tym na przykład zdolności do gwałtownego ucinania relacji, nawet długoletnich...

“Anna mówiła swoim przyjaciołom, że chce być zapamiętana nie jako redaktorka, lecz jako wielka filantropka. Na pewno zostanie zapamiętana jako ikona.”

Od pracy w butiku do redaktorki naczelnej największego modowego pisma, Vogue’a. Anna Wintour od początku wiedziała, do czego dąży. Wyrzucana drzwiami, wracała oknem. Intrygująca, utalentowana, nieco introwertyczna, zadziorna, uparta, zmierzająca do celu i wiedząca czego chce. Taka jest bohaterka książki Amy Odell — Anna Wintour. Od ponad 30 lat to ona wyznacza modowe trendy i ma wiele do powiedzenia w kwestii tego, co w danym sezonie powinno się nosić, a co schować głęboko w szafie. Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałaby współczesna branża modowa bez Anny.

Podobno to właśnie Anna Wintour była inspiracją do stworzenia postaci despotycznej i oschłej redaktorki modowego magazynu, Mirandy Priestly z filmu “Diabeł ubiera się u Prady”. Media do tego stopnia rozdmuchały kwestie podobieństwa Mirandy do naczelnej Vogue’a, że wielu projektantów i marek modowych odmówiło pojawienia się w filmie ze strachu przed Wintour.

Według niektórych zimna, oschła, lakoniczna, wymagająca i samolubna, dla innych autorytet, chodzący profesjonalizm, pełna ciepła w stosunku do rodziny i przyjaciół.

Podczas lektury poczułam połączenie z Wintour. Rozumiem chęć zdobycia tego, na czym ci zależy, rozumiem determinację, upór, stawianie na swoim, asertywność. I wiecie co? Okazało się, że poza imieniem, łączy nas znak zodiaku. Taaaadaaa… Chociaż jestem zdania, że niewiele osób tak świetnie odnalazłaby się na jej miejscu i ja szczerze przyznaje, że nie dałabym rady.

Determinacja doprowadziła ją na szczyt. Zdobyła to, co założyła sobie w młodości. Sukcesywnie pięła się po drabinie sukcesu, zmierzając z uporem prosto do najważniejszego w modowym świecie gabinetu naczelnej, najbardziej znanego pisma, które od lat wyznacza trendy.

Amy Odell nie tworzy w swojej książce jednoznacznego portretu Anny Wintour. W obiektywny sposób zaprezentowała jej wizerunek, dając tym samym swobodę w opowiedzeniu się, jak w oczach innych jawi się ta kultowa już postać.

To biografia pełna ciekawostek, wypowiedzi byłych współpracowników Anny, osób z jej otoczenia. Czyta się ją bardzo przyjemnie, niczym dobrą powieść obyczajową o dziewczynie, która wymarzyła sobie sukces i go odniosła.
__
*cytat pochodzi z książki “Anna Wintour. Biografia” A.Odell

Super książka, autorka zawarła w niej wypowiedzi wielu osób ze świata mody i z bezpośredniego otoczenia Anny, dzięki przedstawieniu różnych perspektyw, zbudowano autentyczny obraz a nie laurkę pochwalną. Książka pokazuje również realia magazynów modowych i działania branży. Jeśli ktoś interesuje się tą tematyką to na pewno znajdzie wiele ciekawych informacji + super bawiłam się przy wyszukiwaniu i oglądaniu różnych sesji i okładek magazynu o których wspominano w książce.

Anna Wintour jest legendą - krótka fryzura i okulary to znak rozpoznawczy szefowej amerykańskiego Vouge’a.

„Ludzie mają tendencję do osądzania innych w sztampowych rolach” - czy chłodna, a wręcz, jak mówią, bezwzględna i despotyczna redaktor naczelna ma inne oblicze?

Amy Ordell w biografii poświęconej Wintour próbuje zmierzyć się z z jej kultem serwując czytelnikom fakty i smaczki z życia naczelnej. Przeprowadziła szereg rozmów z osobami z jej otoczenia, żeby poznać i rzetelnie oddać jaką osobą jest naczelna.

Anna objęła stanowisko szefowej Vouge’a ponad 30 lat temu i jest nią do dzisiaj. Wywodzi się z brytyjskiej klasy, a jej ojcem był dziennikarz, co znacznie pomogło jej w karierze. Jednak swoje obecne miejsce zawdzięcza głównie swojej niezwykłej determinacji, pracowitości i ambicji.

Spora grupa osób twierdzi, że Anna jest wspaniałomyślna i jest nią zachwycona. Jednak większość osób uważa Wintour za osobę wyniosłą i oziębłą - jest to spowodowane jej skupieniem i małomównością - ale ma to też swoje uzasadnienie. Anna ma swoją mroczną stronę - wygórowane oczekiwania wobec pracowników, nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn w pracy. Swoje asystentki traktowała jak osoby na posyłki, załatwiały dla niej wszystko, zwłaszcza jej prywatne sprawy.

Wintour jest też odpowiedzialna za powstanie gali MET, na których zbiera się datki na Instytut Kostiumów.

Mimo wielu przeszkód Anna pozostaje u steru, nie myśli o emeryturze, pnie się jeszcze wyżej po szczeblach kariery. Została dyrektorem generalnym w pewnej firmie, co dało jej nadzór nad wszystkimi magazynami.

Naczelna ani myśli zwalniać - „Anna zbudowała sobie własne królestwo”, które daje jej bardzo duże wpływy, wykraczające po za świat mody.
Jest ikoną, tytanem pracy, symbolem naszych czasów i świata mody.

Bardzo dobrze czytało się tę biografię, napisana jest lekkim językiem, w sposób interesujący, co sprawia, że przez książkę się płynie.

Super książka!!

Super książka!!

Interesujecie się modą?

Ostatnio w nasze ręce wpadła biografia Anny Wintour napisana przez Amy Odell. Jako że Kamil jest wielkim fanem biografii (a oprócz tego filmu “Diabeł ubiera się u Prady” :P),to oczywiście nie mogliśmy tego nie przeczytać!

Część z Was z pewnością zna postać Anny Wintour, legendarnej ikony mody i szefowej amerykańskiego Vogue’a od ponad trzydziestu lat. Jej fenomen przyczynił się do powstania książki, a potem filmu pt. “Diabeł ubiera się u Prady”, choć autorka książki oraz twórcy filmu zaprzeczają, jakoby Wintour stanowiła pierwowzór postaci diabolicznej redaktor naczelnej, a jedynie jest luźną inspiracją. Jak jest naprawdę, tego można poniekąd dowiedzieć się właśnie z książki “Anna Wintour. Biografia”, która nie tylko przedstawia rozwój kariery Wintour, lecz także stanowi zapis rozmów z ponad dwustu pięćdziesięcioma osobami z bliskiego otoczenia redaktorki, dzięki czemu możemy się choć odrobinę zbliżyć do jej tajemniczej i ikonicznej postaci.

Autorka nie próbuje jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy Anna Wintour jest rzeczywiście tak bezwzględna, jak portretują ją media, i pozwala czytelnikowi samemu wyciągnąć wnioski. Jedno możemy zdradzić - z pewnością Wintour nie jest postacią jednowymiarową i nawet jeśli sprawia wrażenie chłodnej i okrutnej, to w rzeczywistości jest jednak po prostu człowiekiem o konkretnej osobowości i z konkretnym pochodzeniem, które ją ukształtowało.

Spotkanie z taką legendą stanowi ogromny plus tej książki. Niesamowite jest to, jak pracowitą, rzetelną i jasno ukierunkowaną osobą jest Anna Wintour. Choć te cechy w pewnym momencie zaczęły stanowić również pewną przeszkodę, to właśnie one stworzyły z niej tego, kim jest teraz. A jest jedną z najbardziej wpływowych osób nie tylko w USA, ale i na świecie. Jej jeden gest, słowo lub telefon mogą zaważyć na całej karierze człowieka, co zresztą wykorzystuje niezwykle często, paradoksalnie - z dobrymi intencjami. Historie silnych, odnoszących sukcesy osób czyta się wyśmienicie, i tak też jest w przypadku biografii Anny Wintour!

Interesujecie się modą?

Jeżeli ktoś lubi biografie Polecam ! Zaczęłam czytać próbując zrozumieć na czym polega fenomen Anny Wintour. Książka daje szerokie spojrzenie . Potężna redaktorka zdecydowanie zyskuje przy bliższym poznaniu.

Bomba.

Bomba.

• Biografie
  • I'd have to think this through
  • Wydane w 2024
  • Pod naszym patronatem