Kuchnia kloszardów

Okładka książki Kuchnia kloszardów Agnieszka Łukomska
Okładka książki Kuchnia kloszardów
Agnieszka Łukomska Wydawnictwo: Wydawnictwo Agrafka Cykl: Brak cyklu (tom 1) Seria: Seria pierwsza kryminał, sensacja, thriller
Brak cyklu (tom 1)
Seria pierwsza
Kuchnia Kloszardów
Wydawnictwo Agrafka
2024-01-03
2024-01-03
Kryminał Morderstwo Chciwość Badania naukowe

Bardzo fajna i mimo wszystko lekka książka. Niby kryminał a i pośmiać się można było. Mamy ciekawych bohaterów, fajnie poprowadzoną historię i całkiem spoko zakończenie.

Jak na debiut jest całkiem dobrze. Autorka ma lekkie pióro i bogatą wyobraźnię.

Co jeszcze na plus : brak rozwlekłych opisów, krotkie, dynamiczne rozdziały i wartka akcja.

Z chęcią przeczytam kolejne książki autorki .. jeśli takowe powstaną 😁💪

Książka bardzo szybko się czyta, druk jest duży a objętość mała. Także jestem bardzo na tak.

Jak na debiut jest całkiem dobrze. Autorka ma lekkie pióro i bogatą wyobraźnię.

Z chęcią przeczytam kolejne...

Szymon Rogowski i Bartek Zaborowski prowadzą śledztwo w sprawie zwłok, które zostały znalezione w studzience kanalizacyjnej. Gdyby nie miejsce patolog uznałby, że zginęła śmiercią naturalną. Jednak policjanci, którzy tworzą zgrany team i są jak bracia wiedzą, że tu nic nie jest oczywiste i śledztwo będzie na pewno długie. Kiedy odkrywają tożsamość kobiety Rogowski postanawia pół nielegalnie sprawdzić jej mieszkanie. Jakie jest jego zaskoczenie kiedy Łucja Andrzejewska staje przed nim i jest jak najbardziej żywa. Czy to sobowtór Łucji zginął? Tego musi dowiedzieć się policja.
Jeśli mam traktować książkę jako kryminał to szczerze jest to najsłabszy kryminał jaki kiedykolwiek czytałam, a było ich sporo. Brakuje tu akcji, która trzymałaby w napięciu, w książce dzieje się wiele zupełnie innych spraw ale nie śledztwo.
Więcej niż połowa rozdziałów byłaby tu niepotrzebna bo nie opiera się na śledztwie i nawet w najmniejszym stopniu nie jest z nim związana. Zakończenie to podsumowanie śledztwa, gdzie nie wiadomo w jaki sposób oni do tego w ogóle doszli. Jednak jeśli te wątki zostałyby usunięte z książki zostałoby zaledwie kilka kartek.

Stwierdziłam, że książkę potraktuję jako literaturę obyczajową z wątkiem miłosnym i morderstwem w tle, tak książka ma szanse by się obronić.
Szymon Rogowski drążąc sprawę morderstwa sobowtóra Łucji Andrzejewskiej często spotyka się z głównym świadkiem w sprawie (być może podejrzaną),a ich relacja szybko wykracza poza zwykłą znajomość. Między nimi iskrzy i oboje dobrze wiedzą, że powinni się wstrzymać z tym do czasu zakończenia śledztwo lecz oboje nie mają na to najmniejszej ochoty. Poza wątkiem miłosnym autorka poświęciła sporo na wątek przyjaciół Łucji i to były najśmieszniejsze wątki w całej książce.
Bardzo dużym plusem książki są opisy miejsc w Łodzi. To zawsze w książkach uwielbiam, że mają takie autentyczne i dokładne opisy miejsc gdzie dzieje się akcja.
Kolejnym plusem są rozdziały. Krótkie, a każdy z nich opatrzony datą dzięki temu mamy większą kontrolę nad czasem w jakim toczy się akcja.
Nie wiem jaki był zamysł autorki jeśli chodzi o tytuł książki "Kuchnia kloszardów" bo ja już tu miałam wizję mordujących bezdomnych, którzy pichcą to udało im się upolować - tak wiem dosyć mocne ale okładka też tu trochę pomogła moim wyobrażeniom. Owszem mamy w książce jednego bezdomnego ale niegroźnego. No i jest jedna wzmianka o kuchni kloszardów w książce ale to już sami przeczytacie.
Podsumowując książka "Kuchnia kloszardów" Agnieszki Łukomskiej nie jest zła, jest po prostu dobra, jednak nie wyróżniająca się na tle innych książek. To jest debiut autorki i myślę, że jeszcze trochę potrzeba by kolejna książka była lepsza jednak nie kryminał - tu pespektyw nie widzę (przepraszam Pani Agnieszko),zdecydowanie jakaś komedia byłaby świetna bo niektóre teksty były naprawdę śmieszne.

Agnieszka Łukomska zadebiutowała nieszablonowym kryminałem “Kuchnia kloszardów”. Jest to historia, która wciąga od pierwszych stron. A na to złożyła się wartka akcja, liczne tropy, minimum opisów, wielość wątków i spora dawka humoru. Z jednej strony śledziłam poczynania policjanta, a z drugiej strony starałam się odkryć prawdę o Łucji Andrzejewskiej i jej rodzinie. Powiem wam, że nie było to łatwe zadanie i nie jedno zostało okryte tajemnicą. Chociaż niektóre z nich domagają się ujawnienia.

W tym miejscu należy też wspomnieć o lekkim piórze autorki, które sprawia, że “Kuchnię kloszardów” przeczytacie bardzo szybko. Ciekawym zabiegiem literackim jest potraktowanie rozdziałów książki jako kartek z pamiętnika czy kalendarza. Natomiast krótkie rozdziały dodają dodatkowej dynamiki czytanej historii.

„Kuchnia kloszardów” to było dla mnie przede wszystkim ogromne zaskoczenie. Takie na plus oczywiście. Serio, trudno uwierzyć, że jest to debiut Agnieszki Łukomskiej, bo książkę czyta się tak, jakby wyszła spod pióra doświadczonego autora kryminałów.

Akcja powieści rozgrywa się w Łodzi, gdzie bezdomny o pseudonimie „Robal” znajduje w studzience kanalizacyjnej zwłoki młodej kobiety. Do rozwiązania tej sprawy zostaje przydzielony śledczy Szymon Rogowski, który nie cieszy się w środowisku policyjnym najlepszą sławą, a to dodaje powieści smaczku, bo nie ma to jak niepokorny policjant 😉

Autorka stworzyła złożoną i skomplikowaną intrygę, choć na początku nic tego nie zapowiada, a sprawa wydaje się być prosta. Zapewniam Was, że podczas lektury nie raz zaskoczy Was zwrot akcji, a sprawy będą toczyły się w zaskakującym kierunku.
Ja książkę pochłonęłam na dwa razy i czytałam z wypiekami na twarzy. Nie ukrywam, że z przyjemnością przeczytam również kolejne powieści autorki, a to chyba najlepsza rekomendacja. Polecam!

Najlepsze są takie debiuty, które wcale na debiuty nie wyglądają... I tak było w tym przypadku! Sama już okładka intryguje, a jak sami się jej przyjrzycie widać krew w kuchni i niepokojący cień w oknie. I już wiadomo że nie spotkamy tu przepisów kulinarnych, a zagadkę kryminalną - notabene, świetnie skonstruowaną, bo wielowymiarową, podszytą tajemnicami z przeszłości, i wydarzeniami z teraźniejszości, skupiającymi się w zupełnie odmiennych środowiskach. Powieść pani Agnieszki jest naprawdę bardzo dobrze poprowadzona narracyjnie, tak że czytelnik czuję się nią bardzo zaintrygowany i nie odłoży jej aż do momentu poznania całej prawdy. Różne tropy, oraz z pozoru mało znaczące ślady, finalnie układają się w piękny obraz rzeczywistości, który wzbudza wiele wrażeń i emocji. Kochani z tą powieścią nudzić się na pewno nie będziecie. Gwarancja wrażeń, emocji... Taką oto ucztę zaserwowała nam autorka. Pomimo trzecioosobowej narracji, bohaterowie również dali nam się poznać dosyć dobrze.,, Książkę, liczącą ponad 200 stron czyta się błyskawicznie, w sam raz na jeden wieczór! Polecam, czytajcie!

"Smoku (...) Co Ty mi zrobiłeś? Obiecaj mi przynajmniej, że nigdy nie pozwolisz mi na to, żebym zagubiła się w tym wszystkim, zwątpiła w uczucie, zwątpiła w Ciebie, przestała oddychać powietrzem przesyconym Twoim zapachem i poddała się nieuniknionemu. Nie bez Ciebie..."

Jak myślicie, czy czlowiek pazerny jest w stanie zrobić wszystko dla zysku ?
Podobno każdy ma swoją cenę, ale czy na pewno ?
Przenosimy się do Łodzi, a tam pod włazem do studzienki kanalizacyjnej niejaki kloszard o pseudonimie Robal znajduje ciało kobiety.
Do rozwiązania sprawy wyznaczono Policjanta Szymona, który nie cieszy sie dobrą opinią.
Podczas śledztwa dochodzą do tropu związanego z domeną naukowców zajmujących się bioneurologią.
Ich badania koncentrują się na analizie ludzkiego mózgu oraz wpływu różnych czynników i emocji na psychikę człowieka, a dokładniej rzecz ujmując na chorobie Alzheimera.
Dochodzenie odsłania coraz to bardziej niezwykłe i intrygujące fakty dotyczące związanych z dziewczyną osób i ostatnich tajemniczych wydarzeń.

Książka niesamowicie intryguje !
Niby całkiem prosta sprawa, zamienia się w zagadkę, która wciąga w niebezpieczną grę zarówno policję, jak i otaczające środowisko.
Kim jest Łucja i co wspólnego ma z tym jej dziadek ?

Jak myślicie, czy czlowiek pazerny jest w stanie zrobić wszystko dla zysku ?
Podobno każdy ma swoją...

• Kryminały
  • Prapremiery, recenzje
  • W planach ebook
  • Wyzwanie 2024
  • Kryminał/Thriller/Sensacja

Dodaj cytat z książki Kuchnia kloszardów