3kąt

Okładka książki 3kąt Agnieszka Peszek
Okładka książki 3kąt
Agnieszka Peszek Wydawnictwo: 110 procent Cykl: Ona (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Ona (tom 2)
110 procent
2024-01-15
2024-01-15
książka kryminalna kryminał kryminał psychologiczny thriller psychologiczny

Nie jest to nietypowa, odkrywcza czy wyszukana literatura, a jednak bardzo mnie wciągnął ten kryminał. Słuchałam go jako audiobooka i dodatkowo pochwała za świetną interpretację Pauliny Holtz i Filipa Kosiora. Czekam na kolejną część, te pochlonelam w parę dni 😅

Kilka miesięcy temu recenzowałam książkę Agnieszki Peszek "40raków". Po tak znakomitym kryminalne, z nieukrywaną ciekawością sięgnęłam po kolejny tom serii "Ona".

W mieszkaniu znanego muzyka, zostaje znalezione ciało luksusowej prostytutki. Sęk w tym, że mężczyzna niczego nie pamięta a zwłaszcza tej kobiety. W całej tej sprawie coś jednak się nie zgadza, tylko co?

"Ona" pracuje jako technik w policyjnym laboratorium a nieopodal jej mieszkania zostają znalezione zwłoki mężczyzny. W myśl swojej zasady zło zwalczyć złem, postanawia znaleźć sprawcę. Polegając na swoim analitycznym umyśle, którego niejeden śledczy mógłby pozazdrościć, wpada na trop, który może pomóc rozwikłać zagadkę morderstwa.

Powiem Wam, że ta część jest równie wciągająca jak poprzednia. Pomimo, że śledztwo dotyczy innej zbrodni, najlepiej przeczytać obydwa tomy po kolei, gdyż w pierwszym poznajemy trudną historię kobiety, która w fabule przedstawiana jako "Ona". Intrygująca historia pokazana z różnych perspektyw, również czasowych, skłania do samodzielnego myślenia i próby rozwikłania sprawy a przy tym sięga mrocznych odmętów ludzkiego umysłu.

Jak już wspominałam w poprzedniej recenzji, zdecydowanie za mało słychać o Agnieszce Peszek. Powieści jej pióra są świetnie skonstruowane, zagadki intrygujące i świetnie skonstruowane, więc gorąco zachęcam do lektury. U mnie na stoisku już wylądowała kolejna książka autorki, której recenzja będzie niebawem.

"Ona"...

Tytułowy 3kąt (czytany "trzykąt") tworzą muzyk, polityk i prokurator. Od lat trzymają się razem, w myśl maksymy "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Jako chłopcy zafascynowani byli przygodami trzech muszkieterów i postanowili zawrzeć podobny pakt.

W domu znanego muzyka policja znajduje ciało prostytutki. On zarzeka się, że nic nie wie o morderstwie. Prokurator chce jak najszybciej zamknąć sprawę, lecz dwójka policjantów - Bartosz Bogucki i Maksymilian Obrębski - drążą uparcie w poszukiwaniu dowodów.

W książce mamy kilku narratorów. Najciekawsza z nich jest Ona, kobieta zatrudniona jako technik laboratoryjny. Podaje się za policjantkę i prowadzi własne śledztwo. Jest sprytna i inteligentna, szybko łączy fakty. Dąży do wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Cierpi na niezdiagnozowaną chorobę, przez którą boryka się z bólem, dopiero pod koniec dowiadujemy się co jej jest.

Książka stanowi kontynuację "40.Raków", ale można czytać ją samodzielnie. To wielowątkowe połączenie thrillera i kryminału o wciągającej fabule. Kto pierwszy dojdzie do prawdy, tajemnicza kobieta czy duet policjantów?

Autorka ciekawie zarysowała portrety psychologiczne bohaterów i ich wzajemne relacje. Wciągająca lektura.

Ciekawa pozycja. Zakończyła się tak, że już nie mogę się doczekać kolejnej części!

Dzień dobry #książkoholicy

" 3 Kąt " - @agnieszka.peszek - współpraca barterowa .

Policja znajduje ciało kobiety w domu muzyka , mężczyzna nie przyznaje się do winy . Czy policjanci Bogucki i Obrębski dojdą do prawdy ? Zaczyna się wyścig z prokuratorem, który chce zamknąć śledztwo jak najszybciej .

Natomiast " Ona " znowu wkracza do akcji , czy będzie w stanie nie wychylać się , by nie zostać zdemaskowana ? Czy ma dobrą motywację , by kontynuować swój plan ?

Co wspólnego mają muzyk , prokurator i polityk czyli tytułowy trójkąt ? Na wszystkie pytania odpowiedzą wam zapisane strony literkami .

Po poprzedniej części czekałam na kontynuację licząc znowu na dużą dawkę emocji . Doczekałam się , zatapiając się w tej historii przewracałam kartki szybciutko czytając by znaleźć się już na końcu historii . Kolejna książka autorki , którą czyta się błyskawicznie i próbuje znaleźć rozwiązanie . Zakończenie daje nam nadzieję na kontynuację . Czekam i liczę , że powstanie ona szybciutko .

Gorąco polecam 🔥

Dzień dobry #książkoholicy

" 3 Kąt " - @agnieszka.peszek - współpraca barterowa .

Natomiast " Ona " znowu wkracza do akcji , czy będzie w stanie nie...

Czy pamiętacie kryminał Agnieszki Peszek pt. "40.raków" który recenzowałem dla was w lipcu? Właśnie doczekał się swojej kontynuacji o intrygującym tytule "3kąt".

"Czy walka ze złem przy użyciu zła to czynienie dobra?" - zapytała autorka w dedykacji na pierwszej stronie książki... i od tego momentu wiedziałam, że będzie się dużo działo 😀 ale od początku.

Mamy morderstwo prostytutki i głównego podejrzanego, na którym dowody właściwie nie pozostawiają suchej nitki. Mamy też prokuratora, który chce szybko zamknąć sprawę i to by właściwie mogło kończyć wątek, gdyby nie dwóch zaangażowanych śledczych (znanych nam zresztą z pierwszej części),którzy szybko wyłapują nieścisłości w materiale dowodowym i rozpoczynają wnikliwe śledztwo.

W książce pojawia się też trzech muszkieterów, połączonych nierozerwalnym więzami przyjaźni i pojawia się też ONA.... no właśnie ONA. Mam trochę problem z tą postacią, w pierwszej części nie wzbudziła mojej sympatii i liczyłam, że zostanie ukarana za swoje, "przewinienia". Tymczasem ta postać przechodzi wyraźną przemianę, działa w inny sposób i po swojemu stara się pomóc w śledztwach.

Sama fabuła książki jest ciekawa, przemyślana i spójna, a bohaterowie dobrze wykreowani i realistycznie pokazani w blaskach i cieniach życia codziennego. Końcówka nieco przewrotna i a zakończenie totalnie mnie zaskoczyło i .... no nie obejdzie się bez kontynuacji...

Dodam jeszcze tylko na koniec, że jeśli nie czytaliście pierwszej części to zupełnie nie przeszkadza w czytaniu drugiej, aczkolwiek obydwie wam serdecznie polecam.

Mamy morderstwo...

"𝘑𝘦𝘥𝘦𝘯 𝘻𝘢 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘵𝘬𝘪𝘤𝘩 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘤𝘺 𝘻𝘢 𝘫𝘦𝘥𝘯𝘦𝘨𝘰..."

Komisarz Bogucki dostaje telefon dotyczący morderstwa młodej kobiety w domu znanego muzyka. Jednak mężczyzna nie przyznaje się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Podczas oględzin coś się jednak nie zgadza, między innymi ułożenie zwłok kobiety. Gdy śledztwo zamordowanej Olgi Kowalonek jest w toku, policja znajduje kolejne zwłoki. Lecz w tej historii jest jeszcze ONA...

Czy morderstwa się łączą?
Kto tak naprawdę zabił Olgę ?
Czy komisarzom Boguckiemu oraz Obrębskiemu uda się rozwiązać to śledztwo?
Kim jest ONA?

Pozostaje wiele pytań, a odpowiedź na nie znajdziecie sięgając po "3kąt" 😉

Nie spodziewałam się, że "3kąt" wciągnie mnie bardziej niż "40raków". Autorka w świetny sposób połączyła kryminał z thrillerem, przy okazji dając czytelnikowi odczuć tę historię jeszcze bardziej. Dołączenie wątku trzech muszkieterów było świetnym posunięciem, co pozwoliło tej historii być jeszcze bardziej intrygującą. Choć książka ma ponad 400 stron, to czytanie jej nie dłużyło się. Bardzo zaciekawiła mnie ONA, kobieta, którą autorka pozostawiła tajemniczą...
Jeśli lubicie mocne historie i nieoczywistych bohaterów to polecam nie tylko "3kąt", ale także "40raków", których "3kąt" jest kontynuacją 😉

"𝘑𝘦𝘥𝘦𝘯 𝘻𝘢 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘵𝘬𝘪𝘤𝘩 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘤𝘺 𝘻𝘢 𝘫𝘦𝘥𝘯𝘦𝘨𝘰..."

Agnieszka Peszek niewątpliwie stała się jedną z tych autorek, których książki mogę brać w ciemno.
Kiedy sięgnęłam po „3Kąt”, wiedziałam, że czeka mnie niezapomniana podróż przez gąszcz ludzkich emocji i niespodziewanych zwrotów akcji. Ta powieść to nie tylko kryminał – to głęboka studnia ludzkich relacji, której dno pełne jest tajemnic i demonów przeszłości. Jest to kontynuacja powieści „40. Raków”. Czytać można je w dowolnej kolejności, jednak polecam poznać najpierw tom pierwszy.
Powieść rozpoczyna prolog ukazujący wydarzenia sprzed ćwierć wieku, gdy trzej chłopcy z różnych środowisk decydują się na pakt przyjaźni, symbolicznie identyfikując się z Trzema Muszkieterami, gdzie motto „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” staje się ich drogowskazem. Współczesne czasy rzucają bohaterów w wir zdarzeń, które nie tylko wystawiają ich lojalność na próbę, ale również prowadzą do odkrycia mrocznych sekretów z przeszłości.
Następnie przenosimy się we współczesne czasy. W apartamencie hotelowym znanego muzyka, policja odkrywa ciało kobiety. Mężczyzna, który jest podejrzewany o zbrodnię, nie przyznaje się do winy. Bartosz Bogucki i Maksymilian Obrębski, prowadzący śledztwo, muszą zmierzyć się nie tylko z fałszywymi tropami, ale również z presją prokuratury, gotowej zamknąć sprawę jak najszybciej. Jednak im głębiej wnikają w śledztwo, tym więcej tajemnic wychodzi na jaw.
A potem pojawia ONA – tajemnicza kobieta, której tożsamości nie poznajemy, a cała wiedza o niej opiera się na jej wspomnieniach. Prowadzi swoje własne śledztwo i stara się sama wymierzać sprawiedliwość tym, których ona nie sięgnęła. Jednak czy zawsze zgodnie z literą prawa?
Agnieszka Peszek po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią w tworzeniu napięcia. Czytając „3Kąt”, czułam się jak detektyw rozwiązujący zagadkę, gdzie każdy element ma swoje znaczenie, ale równocześnie może być pułapką.
Książka ta to nie tylko kryminał, ale też obraz ludzkich relacji, złożonych emocji i walki z własnymi demonami. Peszek umiejętnie układa puzzle psychologicznych portretów bohaterów, wywołując w czytelniku mieszankę emocji – od zaskoczenia po współczucie.
Zakończenie pozostawiło mnie z ogromną chęcią zgłębienia dalszych losów bohaterów. Autorka nie tylko zamyka historię, ale też pozostawia otwarte drzwi do kolejnych tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji, czyniąc lekturę niezapomnianym przeżyciem.
Dla miłośników kryminałów z nutą tajemnicy i psychologicznej głębi, ta książka stanowi prawdziwą gratkę.

Pomysł na fabułę ciekawy. Dużo postaci, sporo wątków. Tym niemniej nie przekonuje mnie ta książka. Mam wrażenie, że jest zbyt chaotyczna. Dużo się dzieje, ale brak panowania nad całością. Końcówka, chociaż ewidentnie wskazuje na kontynuację, to jednak wydaje się niedopracowana. Dodatkowo zarzut do części wątków - akcja odbywa zbyt gładko (Trójka czarnych charakterów, która przez wiele lat popełniła mnóstwo przestępstw, zabezpieczając się przed wpadką szybko zostaje rozpracowana przez domorosłą detektyw). Nie przekonuje mnie także tytułowa postać serii. Tym niemniej sięgnę jeszcze po pierwszą część, chociaż Autorka przekonuje że "3kąt" można czytać bez jej znajomości. Co, biorąc pod uwagę zakończenie drugiego, nie wchodzi w grę w przypadku, gdy powstanie kolejny tom.

⚔️Znacie historię o trzech muszkieterach?⚔️

W nowej książce Agnieszki Peszek nie mamy co prawda walki na szable, ale za to dostajemy inne, ciekawe nawiązanie do bohaterów Dumasa i ich słynnego hasła "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

Kontynuacja mocnego kryminału "40.raków" była książką, na którą ostrzyłam sobie pazurki od razu po zapowiedzi. W "Rakach" autorka pokazała bowiem, że potrafi tworzyć bogate, pomysłowe fabuły, w których wachlarz głównych bohaterów nie ogranicza się tylko do dwóch wyrazistych postaci, ale całkiem sporego ich grona. "3kąt" zdecydowanie tę tezę potwierdza.

Tym razem powieść przynosi mniej rozlewu krwi, wciąż jednak mamy do czynienia z frapującym śledztwem i kilkoma wątkami zgrabnie połączonymi w całość. O ile w pierwszej książce przeszkadzał mi trochę wątek prywatny policjantów, o tyle w "3kącie" jest on w moim odczuciu lepiej wyważony i nie psuje odbioru całości, a wręcz dobrze uzupełnia główną historię. Jak na kryminał przystało, nie brakuje scen przesłuchań, oględzin, dedukcji nad zgromadzonymi dowodami. I choć przynajmniej częściowo można być o dwa kroki przed dzielnym duetem aspiranta i komisarza, to nie zaniża to frajdy z lektury.

W części rozdziałów wraca perspektywa kobiety określanej tajemniczo "Ona" - i owa ona znowu namiesza. Jestem pod wrażeniem kreacji tej postaci i drogi, jaką prowadzi ją autorka. To bardzo niejednoznaczna bohaterka, a przy tym literacka personifikacja pewnych społecznych problemów i tematów tabu, jak znieczulica, ocenianie po pozorach. Jej narracja wnosi do historii niewygodne, uwierające elementy, jak duża doza współczucia i refleksji. Jestem ciekawa, jaki finał przygotuje dla niej Agnieszka w ostatniej części.

Takich społecznych sygnałów jest zresztą zasygnalizowanych w "3kącie" całkiem sporo. Tutaj różne wydarzenia mają swoją daleką genezę na przykład w biedzie, ubóstwie, braku zainteresowania. Tutaj choroby nie pytają o pozwolenie, tylko brutalnie wkraczają w czyjeś życie. Tutaj pozorne, chwilowe ukojenie znajduje się w używkach, a stracone marzenia zderzają się z brukiem. Tutaj momentami brakuje człowieczeństwa, a jeden dla drugiego jest nie muszkieterem, a wilkiem... ⚔️

"3kąt" to opowieść o ludziach, ich emocjach, ich ciemnych stronach. Opowieść o krzywdzie i niesprawiedliwości. Książka trzyma w napięciu od początku do końca, a zmiany narracji sprawiają, że nie ma tu czasu i miejsca na monotonię. Finał zwiastuje zaś kolejne emocje w następnej odsłonie - mam nadzieję, że nie będziemy musieli na nią długo czekać 🔥

⚔️Znacie historię o trzech muszkieterach?⚔️

• Peszek Agnieszka