Wstęp do teorii memów

Okładka książki Wstęp do teorii memów Dawid Fibich
Okładka książki Wstęp do teorii memów
Dawid Fibich Wydawnictwo: Novae Res popularnonaukowa
popularnonaukowa
Novae Res
2023-12-13
2023-12-13

W wydanej w 1976, a w Polsce w 1996 książce Samolubny gen Richard Dawkins wprowadza określenie memu, analogiczne do genu służące do opisania ewolucji kulturowej. Pojęcie to weszło do języka naukowego, przyczyniając się do powstania nowego nurtu w nauce – memetyki. Temat podjęło później wielu naukowców i autorów min. Susan Blackmore w Maszynie memowej. Niniejsza książka czyli Wstęp do teorii memów Dawida Fibicha również podejmuje rozważania jak myśli umysł i jest pracą bynajmniej nie odnoszącą się do zabawnych internetowych obrazków. Temat jest ciekawy i prosto wyłożony. Logiczny jednak dla kogoś kto zna już jego podstawy, albo ma wiedzę z zakresu fizyki, matematyki, biologii czy psychologii. To chyba była też intencja autora, bo na początku książki to zaznacza, pewnych pojęć nie wyjaśnia, odsyłając do internetu. Inaczej ten wstęp jest po prostu trudny. To pozycja popularnonaukowa, która obawiam się wcale popularna nie będzie. Wiedza bardziej dla wtajemniczonych niż takich, którzy chcieliby się czegoś nowego dowiedzieć. Czy to znaczy, że to zła książka? Nie. Tylko mało przystępna dla totalnych laików. Najlepsza jest w niej jej końcowa część, ta o wolnej woli i pytań czy naprawdę ją posiadamy. Chętnie przeczytałbym większą objętościowo publikację autora właśnie na ten temat, choć mam wrażenie, że Daniel Dennett i Gregg Caruso zrobili to już i to w sposób bardziej klarowny i zrozumiały dla wszystkich. Czy polecam? Tak, bo można się tu wiele dowiedzieć,a to zawsze jest dobra rzecz, ale zaznaczam, że przy tej pozycji trzeba trochę bardziej się skupić i poświęcić jej trochę więcej czasu!!!
Za książkę dziękuję @wydawnictwo_novaeres

Dowiedz się jak działa twój umysł

Co takiego wspólnego mają ze sobą menu, wolna wola i schematy myśleniowe?

Tego dowiemy się z tej krótkiej, choć ciekawiej książki, pełnej informacji.

W przystępny i lekki sposób została tutaj przedstawiona wiedza z zakresu działania ludzkiego umysłu. Codzienne życie, schematy myślenie. Może to zaciekawić, skłonić do relacji. Czy schematy myśleniowe, które mamy pomagają nam czy szkodzą?

Choć książka jest krótka, jest też interesująca, skłania do zastanowienia się nad poruszanymi kwestiami.

Dowiedz się jak działa twój umysł

Co takiego wspólnego mają ze sobą menu, wolna wola i schematy myśleniowe?

Tego dowiemy się z tej krótkiej, choć ciekawiej książki, pełnej informacji.

Po ostatnich książkach związanych z fizyką kwantową i teorią wszechświata, tym razem w nasze ręce wpadł “Wstęp do teorii memów” Dawida Fibicha, który zdecydowanie nie jest pozycją dla każdego.

Nie dajcie się zmylić, gdyż tytuł może sugerować zupełnie coś innego, niż pomyśleliście w pierwszej chwili. Autor opisuje w książce funkcjonowanie ludzkiego umysłu i wyjaśnia, jak działają schematy myślowe, które odpowiadają za nasze poczynania, decyzje, odbieranie świata czy nawet wolną wolę. Dawid Fibich podaje mnóstwo przykładów, które pozwalają przybliżyć osobie czytającej różne schematy działania mózgu i naszych reakcji w życiu codziennym, pozwalają one także lepiej zrozumieć postrzeganie przestrzeni dookoła nas. 🧐

Książka jest ewidentnie z tych “trudnych”. Bez podstawowej wiedzy z zakresu statystyki, logiki matematycznej czy fizyki ciężko może być zrozumieć bardziej zawiłe koncepcje czy schematy. Grupą docelową książki są zatem osoby zainteresowane zgłębianiem tajników tytułowych memów (i nie chodzi tu o memy internetowe, choć te wywodzą się od tego samego konceptu),poszerzeniem wiedzy z zakresu semantyki i syntaktyki, czy też zrozumieniem aspektów procesu myślenia w związku z relacjami społecznymi i świadomością.

W przypadku Mariusza, który czytał tę książkę i ładnych X lat temu ukończył studia z zakresu ekonometrii i finansów, pozycja ta była przypomnieniem bądź uzupełnieniem wiedzy ze studiów. Dla kogoś poza tematem będzie to na pewno skok na głęboką wodę! 😮

• EBOOK/SCAN
  • 2024 Styczeń
  • Scan [całość 600 dpi]
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Wstęp do teorii memów