Tego nie było w planie

Okładka książki Tego nie było w planie Emma Lord
Okładka książki Tego nie było w planie
Emma Lord Wydawnictwo: Wydawnictwo Young literatura młodzieżowa
2024-01-31
2023-01-24
Edyta Świerczyńska
romans young adult

Wciągająca historia o miłości i rozpoczynaniu od nowa…
Andie Rose jak zwykle ma dokładny plan na przyszłość. Zamierza przenieść się z uczelni, na której obecnie się uczy, na bardziej prestiżowy uniwersytet, żeby studiować ze swoim chłopakiem, skończyć psychologię i stać się sławną specjalistką w dziedzinie rozwoju osobistego.
Idealna wizja przyszłości wali się jednak w gruzy, gdy tylko Andie przybywa do Blue RidgeState. Okazuje się, że chłopak też chciał zrobić jej niespodziankę i przeniósł się na uczelnię Andie, więc ich związek pozostanie związkiem na odległość. Do tego Shay, nowa współlokatorka Andie, odmawia przyjęcia jej pomocy w naprawieniu swoich problemów (mimo imponującego doświadczenia Andie w doradzaniu innym). A co najgorsze Milo – uzależniony od kawy, zrzędliwy opiekun mieszkańców akademika – nieustannie wypowiada kąśliwe uwagi, które zmuszają Andie do kwestionowania wszystkiego, co wie, o miłości i związkach.
Czy Andie uda się zrealizować cele? A może przekona się, że nawet najlepiej ułożone plany nie zawsze są właściwe?

𝐑𝐞𝐜𝐞𝐧𝐳𝐣𝐚 𝐧𝐮𝐭𝐤𝐢:

𝐀𝐧𝐝𝐢𝐞 𝐑𝐨𝐬𝐞 - perfekcjonistka, która ma dokładne plany na przyszłość.

Wyidealizowana przyszłość Andie zaczyna się kończyć, gdy przybywa do prestiżowego uniwersum. Chciała zrobić w ten sposób niespodziankę swojemu chłopakowi więc przenosi się do Blue Ridge State, okazuję się że 𝐂𝐨𝐧𝐧𝐨𝐫 - jej chłopak też miał zamiar przenieść się na uczelnię dziewczyny.

Akademia okazuje się wielkim problemem, 𝐒𝐡𝐚𝐲 - przyjacielska współlokatorka, okazuję się że nie chce jej pomóc więc ich związek pozostanie na odległość. Ktoś próbuje przybić jeszcze szpileczki dla Rose, dokładnie 𝐌𝐢𝐥𝐨 - obojętny i irytujący oraz co najgorsze przystojny opiekun akademika , który kwestionuje wszystko co wie.

Wciągająca historia o miłości i rozpoczynaniu od nowa…
Idealna wizja przyszłości wali się jednak w...

Długo nie wiedziałam jakimi uczuciami darzę tę książkę . Powieść napoczątku mi nie pod pasowała , ale potem zaczęłam utożsamiać się z główną bohaterką.Więc może zacznij bardziej od początku. Tak jak już wspomniałam po pierwszych stronach książka mi się nie podobała. Pierwsza połowa książki szczerze nie podobała mi się. Kolejna połowa był świetna chyba nigdy nie zdażyło mi się tak . W książce najbardziej zdenerwowała mnie były chłopak Andie o Jezu jaki on był okropny .
Co najbardziej mi się w książce podobało ?
W książce najbardziej mi się podobało zachowanie bohaterki i stacja radiowa .

[ współpraca reklamowa z Wydawnictwem Young ]

Ta książka jest idealnym lekarstwem na słaby nastrój czy smutek. Będziecie się świetnie bawić!

Historia jest napisana bardzo przyjemnie, język autorki jest dowcipny, uroczy i zachęcający do dalszego czytania. Wątki found family i college'u zabrzmiały dla mnie niezwykle kusząco. Na szczęście nie zawiodłam się! To była przeurocza młodzieżówka z cudownym klimatem i dość przewidywalną fabułą, chociaż nie uznaję tego za duży minus. Styl pisania raczej na plus ("raczej", bo zdarzały się dość dziwnie napisane albo niezrozumiałe zdania, chociaż zwalę to na tłumaczenie). Motyw wstążek oraz Nocnej Warty na pewno na plus.

Postaci wykreowane przez autorkę są prawdziwe, ponieważ mają wady i popełniają błędy. No i każda z nich jest w jakiś sposób charakterystyczna. Andie jest cudowną postacią, z którą (chyba podświadomie) w jakiś sposób zaczęłam się utożsamiać. Do Milo pałałam dużą sympatią, no i to samo tyczy się Shay - mojej ukochanej bohaterki z bookstagramem!

Jedyny większy minus dla mnie to wątek romantyczny. Nie został on tutaj tak fajnie dopracowany i rozwinięty jak tego oczekiwałam. Ale może tak miało być? Mówię tylko, że osobiście nie odczułam za bardzo chemii między Andie i Milo, więc nie nastawiajcie się na rozbudowany związek romantyczny💁🏻‍♀️

Jeśli szukacie książki o zapachu bajgli i o studenckim klimacie, zdecydowanie polecam🩷

[ współpraca reklamowa z Wydawnictwem Young ]

Najlepszy plan? Dobrze się bawić!

Andie postanowiła zrobić swojemu ukochanemu niespodziankę - przeniosła się na prestiżowy uniwersytet, aby być bliżej niego! Nie spodziewała się jednak, iż on zrobi to samo... Teraz Andie musi zmierzyć się z perspektywą kolejnych tygodni rozłąki. Blue Ridge State okazuje się uczelnią wymagającą. Andie pragnie jednak odkryć tajemnice Alma Mater swojej mamy, a jednocześnie stworzyć wyjątkowe wspomnienia na całe życie. Czy w obliczu przeciwności losu da sobie radę i pokona strach przed nieznanym?

Do trzech razy sztuka? Tego nie było w planie to najnowsza powieść Emmy Lord, która zachwyciła czytelników z całego świata emocjonalnymi i uroczymi historiami. Gdy nadarzy się okazja oraz Pasujemy do siebie nie znalazły drogi do mojego serca, lecz postanowiłam dać twórczości autorki jeszcze jedną szansę. Młoda studentka postanowiła zaryzykować i sięgnąć po marzenia. Czy Andie zdoła odnaleźć swoje przeznaczenie w nowym miejscu?

Tego nie było w planie to przepiękna opowieść o wkraczaniu w dorosłość, relacjach międzyludzkich, poważnych decyzjach, emocjach towarzyszących człowiekowi przez całe życie i nadziei na lepsze jutro. Emma Lord stworzyła powieść pełną wnikliwych refleksji, mądrych spostrzeżeń i życiowych sytuacji, które przypomną czytelnikom o ich sile, odwadze i dobroci. Myślę, iż niezależnie od wieku warto sięgnąć po przygody Andie. Jak zakończą się dramatyczne perypetie młodej studentki?

Pełna recenzja na stronie: weronine-library.blogspot.com | @paradisewithbooks

Najlepszy plan? Dobrze się bawić!

📝Tej książki byłam bardzo ciekawa, bo wszystkie poprzednie książki od tej autorki przypadły mi do gustu, z tą nie było inaczej.
📝Jestem osobą która uwielbia planować więc bardzo mocno mogłam się utożsamić z główną bohaterką. Nie lubię jak coś idzie nie po mojej myśli albo niespodzianek, więc bardzo dobrze mogłam zrozumieć Andie.
📝Książka jest zabawna, pełna humoru, pokazuje skutki błędnej komunikacji międzyludzkiej.
📝Główna bohaterka jest tym typem osoby który jakby mogła to pomogłaby każdemu ale nie sobie przez co krzywdzi sama siebie i przykro się o tym czyta.
📝Razem z kolejnymi stronami kłamstwa zatajane od początku książki wychodzą na jaw główna bohaterka zaczyna kwestionować praktycznie wszystko co ma związek z jej życiem.

📝Książka jest zabawna, pełna humoru,...

W świecie literackim pojawiają się czasem autorzy, których debiut wywołuje poruszenie i budzi nadzieje na świeże spojrzenie na znane motywy i tematy. W przypadku Emmy Lord, ta nadzieja nie tylko została spełniona, ale wręcz przerosła oczekiwania. Jej najnowsza książka “Tego nie było w planie” wyróżnia się nie tylko wśród nowości, ale także w gąszczu współczesnej literatury young adult.

O książkach Emmy Lord jest bardzo głośno już od debiutu, wcześniej jednak żadna z nich nie zainteresowała mnie na tyle, bym zdecydowała się po nią sięgnąć, dlatego dopiero przy czwartym tytule udaje mi się poznać twórczość autorki. Tym samym przekonując się, że zachwyty są w pełni uzasadnione.

Nim przejdę do zachwytów, chciałabym wspomnieć o czym, co mimowolnie wpłynęło na ocenę, jednak nie jest to wada książki, a po prostu moja czytelnicze upodobania. Historia Andy skierowana jest do osób 14+ jednak dalej należących do młodszego grona odbiorców. Nie ujmuje to jej w żaden sposób, jednak dla mnie jako odbiorcy, który czyta głównie zupełne przeciwieństwo, brakowało mi wielu elementów, przez co chcąc nie chcąc niekiedy była ona dla mnie nużąca. Jeśli jednak zaczytujecie się w tego typu literaturze, gwarantuje, że pokochacie tą jakże uroczą historię.

Całość recenzji https://www.czytelnika.pl/2024/03/blog-post.html

Książki ,,Tego nie było w planie” Emmy Lord właściwie nie miałam w planie, ale ostatecznie bardzo się cieszę, że wpadła w moje ręce hahah. Jest to słodka młodzieżówka, która niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie. Czytając ją, czułam się jakbym zatopiła się w świecie mojego ulubionego, komfortowego filmu, który zawsze poprawia mi humor.

Główna bohaterka, Andie, przenosi się na uczelnię z jednego powodu, noo w sumie dwóch ale jej pseudo chłopaka Connora zostawmy w tyle haha. Dziewczyna chce iść szlakiem swojej zmarłej mamy, aby lepiej ją poznać. Andie z początku za bardzo skupia się na innych myśląc, że robi to tylko dlatego, że jest do tego stworzona. Jednak pod wpływem nowo poznanych przyjaciół, w tym 🤩Milo🤩, przechodzi dużą przemianę.
Uwielbiam ich rezolutną paczkę i język, który zrozumieją w towarzystwie innych tylko oni. Stali się dla siebie domem, taka mała zakręcona rodzinka haha.

„Tego nie było w planie” pokazuje jak ważne jest dbanie również o nasze uczucia, myślenie o tym jak się czujemy, pozwolenie sobie na chwilę słabości, bo nie zawsze może być idealnie. Andie harowała dla innych, ale przy tym nawet nie zdała sobie sprawy, kiedy zaniedbała samą siebie. Książka ta ukazuje również to, że nie wszystko zawsze może pójść po naszej myśli. Możemy planować i myśleć o przyszłości, ale nie powinniśmy brać wszystkiego za pewnik. Czasami w naszej rutynie musi zagościć trochę spontaniczności i nie bójmy się jej wpuścić do naszego życia

Główna bohaterka, Andie, przenosi...

Książki Emmy Lord kojarzą mi się z komfortowymi książkami, w których dopiero na końcu dostajemy lekki wątek romantyczny. jeżeli miałabym być szczera lubię jeżeli jest romansu trochę więcej, ale czasami mi przeszkadza, a czasami nie (spoiler) tego nie było w planie to zdecydowanie książka, w której nawet tego nie zauważyłam. Od samego początku byłam wciągnięta w przygody Andie i baardzo szybko mi się czytało książkę, ponieważ była napisana cudownym i lekkim sposobem. przez brak czasu na czytanie niestety musiałam robić niemałe przerwy, aby czytać, ale kiedy znalazłam wolną chwilę od razu myslałam o tej pozycji. mówcie co chcecie, ale książki Emmy Lord są najbardziej uroczymi książkami na świecie, a za sobą niosą cudowne przesłanie baaardzo podobał mi się wątek „odkrywania siebie” i w niektórych momentach wzruszałam się. nie chciałabym spoilerować niczego ani nic, ale czasami ta książka łamała moje serce po to aby na końcu je ponownie złączyć i opatulić w ciepły koc. w dodatku poznałam nowego męża książkowego🤪 (Milo please marry me🙏🏻) książka jest nie przeznaczona dla osób poniżej 14 roku życia, ale na spokojnie nic w niej nie ma, poniewaz jest to młodzieżówka YA!

Komfortowa i przyjemna książka. Momentami dziwna, ale bardzo szybko się ją czytało. Idealna na zastój. Mamy tutaj wątki takie jak:akademicki vibe, ziwazek na odległość, grumpy x sunshine i wlw poboczneZ Połączenie pozytywnej dziewczyny i gburowatego chłopaka?? No cóż, tego na pewno nie było w planie.

„Tego nie było w planie” to idealne lekarstwo na wszystkie kłopoty tego świata, smutek, ból i ponury nastrój. To czysta radość i pozytywna energia w postaci książki. Wystarczy kilka rozdziałów, a na pewno i ty pokochasz tę historię!

Andie całe życie chciała pomagać ludziom. Jest to swego rodzaju mechanizm obrony przed własnymi problemami. Kiedy w trakcie semestru przenosi się na uczelnię swoich marzeń myśli, że teraz wszystko się ułoży. Będzie studiowała razem ze swoim chłopakiem, na uniwersytecie, gdzie poznali się jej rodzice. Na miejscu okazuje się jednak, że jej chłopak w tajemnicy przeniósł się na uczelnię Andie, nie radzi sobie z nauką, a spuścizna mamy zaczyna ją przytłaczać. W końcu jej matka założyła tajemną audycję dla studentów „Nocną Wartę”. Andie musi się odnaleźć w nowym świecie i nawiązać nowe znajomości.

Postacie wykreowane przez Emmę Lord mają wady, popełniają błędy, muszą radzić sobie z własnym bagażem emocjonalnym. Ale uwielbiałam absolutnie każdego z nich. Ile dałabym, żeby przenieść się do Blue Ridge State i razem z nimi zajadać się bajglami, brać udział w wieczorach gier i słuchać Nocnej Warty.

Ta książka naszpikowana jest ważnymi tematami. Rozwój Andie, pogodzenie się ze swoją przeszłością i odnalezienie prawdziwego celu w życiu to najlepsze części „Tego nie było w planie”. No i jest oczywiście Milo... Opiekun akademika, z którym Andie szybko znajduje wspólny język. Był lojalny, przezabawny, ale przy tym mądry i bardzo dojrzały. No, pokochałam go!

Jeżeli szukacie książki autentycznej, która chwyci Was za serce, to myślę, że właśnie ją znaleźliście!

• Młodzieżowa/ YA
  • Do kupienia
  • Z biblioteki GŁÓWNA Mum (Punkt Husarska)
  • Przeczytane - 2023
  • B: Czekają na premierę 📌

Dodaj cytat z książki Tego nie było w planie