Znów mogę cię zobaczyć

Okładka książki Znów mogę cię zobaczyć Ann Liang
Okładka książki Znów mogę cię zobaczyć
Ann Liang Wydawnictwo: Znak Seria: Perseidy fantasy, science fiction
Perseidy
If You Could See the Sun
Znak
2024-02-13
2024-02-13
2022-10-11
Joanna Sobesto

"Znów mogę Cię zobaczyć" to debiutancka powieść Ann Liang. Swoje 5 minut sławy zyskała również w plebiscycie Goodreads Choice Awards 2022, gdzie została nominowana w kategorii Young Adult Fantasy.

🔹Czymś co skradło moje serce i cały czas zachęcało mnie do czytania była fabuła wyjęta niczym z koreańskiej dramy*. Oczami wyobraźni widziałam Cha Eunwoo w roli Henry’ego Li, geniusza i chłopaka zamieszane w akcje pt. "Duch Pekinu". Jego zachowanie i gesty to były dosłownie kadry z koreańskiego serialu. Podobnie jest z tempem budowania akcji, gdzie najmniejsze dotknięcie dłoni Alice i Henry’ego wzbudza największe emocje.

🔹Powieść stworzoną przez Ann Liang nazwałabym "chińską Marą Dyer". Myśląc o Henrym i Noahu** mam w głowie Pam z "The Office" i jej słynne "They're The Same Picture". Podobnie z wątkiem fantastycznym, który jest tutaj pięknie określony jak realizm magiczny. I mam co do niego mieszane uczucia, bo można na niego spojrzeć bardzo dosłownie albo bardzo metaforycznie. Przy czym wersja realistyczna nie wzbudza mojego zachwytu.

🔹Jednak największą zaletą książki jest kultura azjatycka. To jak przedstawione jest dążenie dzieci dla lepszej przyszłości kosztem zdrowia i snu. Jak w chińskiej kulturze traktowano są rodzice i to, jakie podziały panują w tym kraju. Sądzę, że wcześniej nie wspomniany realizm magiczny miał złagodzić przykrą prawdę płynącą z książki jak i rozważania na temat moralności w imię wyższych celów.

"Znów mogę Cię zobaczyć" oceniłam na 7⭐️. Zdecydowanym jej plusem jest kultura azjatycka oraz Henry Li. Podoba mi się również podwójne dno tej powieści, gdzie na pierwszym planie jest aplikacja i niewidzialność (dosłowna) Alice Sun, ale głębiej kryją się rozważania na temat podziałów i bycia niewidzialnym 🩵☁️.

*Mimo, że miejscem akcji jest elitarna szkoła Airington w Pekinie, to niestety nie zdążyłam (jeszcze) zobaczyć żadnej chińskiej dramy. Natomiast koreańskich widziałam trochę, stąd moje porównanie.
**Główni bohaterowie "Znów mogę Cię zobaczyć" i trylogii "Mara Dyer"

To książka z morałem. A brzmi on : ,,jeżeli zrobisz coś złego, ale masz bogatych i wpływowych znajomych, to wszystko się jakoś załatwi". Ehh... Znowu człowiek dał się skusić na ładną okładkę i zachęcający opis. Niestety, to niezły flop. I nie chodzi o umiejętności pisarki, bo czyta się to płynnie i migusiem, ale o przekaz jaki ta książka niesie.

Zacznijmy od tego, że po przeczytaniu opisu nie spodziewałem się, że zadania jakie będzie wykonywać bohaterka będą dotyczyć takich spraw jak : seksskandale, dowodzenie niewierności rodziców, czy brutalna, przestępcza walka o wpływy w korporacjach. Serio? Młodzież ma takie problemy? Normalnie jakieś ,,Zdrady"... Fajnie.

Przechodząc do meritum, nie chcąc zbytnio spojlerować, zaznaczę tylko, że w toku fabuły dochodzi do ciężkiego przestępstwa (którego przebieg nijak się kupy nie trzyma, ale mniejsza o to). Czy to skłania bohaterkę do jakichś refleksji nad swoim działaniem? Bynajmniej! Otóż, według tej historii, zło można usprawiedliwiać. ,,Bo nie stać jej było na czesne, więc to nie ona zawiniła, tylko ci okropni ciemiężcy, bogacze". Aha, a rodziców to można okłamać, że wszystko było super i uczciwie, jeżeli zrobi się dla nich coś dobrego. Ale... pamiętajcie, że to zadziała tylko jeżeli znacie ludzi, którzy wywierają wpływ na tych, którzy zrobiliby wam kuku. Fajnie.

Dobrze się to czytało, chociaż szukając logiki przy wykonywaniu misji i ogólnym funkcjonowaniu jako ukryty najemnik, to jej tu nie było. Ale tak sobie zacząłem myśleć : co to, do jasnego grzyba, ma być?! Można krzywdzić innych i nie czuć się nawet specjalnie winnym, bo mam problemy? Od konsekwencji wyratują mnie inni albo system? Dodajmy do tego stos inwektyw i kategorię wiekową +14. Na takich dziełach mają wzrastać dzisiaj nastolatki? Niefajnie.

Zacznijmy od tego, że po...

Ciekawa młodzieżówka, od połowy mocno mnie wciągnęła! Podoba mi się pomysł na fabułę, gdzieś po drodze może kilka motywów mnie nie urzekło, ale jako całość oceniam ją bardzo pozytywnie. Do tego azjatyckie tło kulturowe - ciągle mnie zachwyca 🙌

Ta książka jest praktycznie idealna gdyby było troche więcej wątku romantycznego byłoby 10/10.

Podobało mi się, ale jest dużo chińskich słów przez co się pogubiłam i zaczyna się coś dziać dopiero jak Alice staje się niewidzialna (po 30 stronie). Bardzo podobał mi się wątek zdolności paranormalnych. Ocena4,3/ 5⭐️

Główni bohaterowie: Alice Sun i Henry Li (rywale czy sprzymierzeńcy?... a może coś więcej)
💙
Zanim sięgnęłam po tę książkę bałam się, że będzie ona niedojrzała i zwykła, że będą to sekrety rodem z amerykańskich seriali dla nastolatków…ALE NIE. Porusza ważną kwestię, która może dotknąć każdego…stania się niewidzialnym i lęku przed byciem niezauważonym.
💙
Dostajemy dawkę emocji, dojrzałych problemów i nastoletnią miłość, która powoli rozkwita.
Książka porusza poważne problemy społeczne i pokazuje jak bardzo różne klasy społeczne mogą się od siebie różnić i nie rozumieć. Uczy spojrzenia na drugiego człowieka, które nie przyszłoby nam do głowy, bo patrzymy na „maskę”, którą stworzył dla reszty świata.
Pojawia się tu również problem moralny
Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby osiągnąć cel?
💙
Czytelnik od początku wie, że miłość rozkwitnie, ale kiedy dowiedzą się o tym bohaterowie (kto się czubi, ten się lubi). Był to bardzo przyjemny i napędzający fabułę wątek, który skojarzył mi się z delikatnością miłości przedstawianą na początku lat 2000 w filmach młodzieżowych. Relacja Alice i Henry'ego dynamicznie się rozwija, a w Alice widać powolną zmianę nastawienia w stosunku do jej rywala. Dialogi są idealnie wyważone i czuć w nich prawdziwość.
Muszę wspomnieć tu, że Henry podbił moje serce swoimi czynami, potajemną wiarą i uczuciem do Alice.
💙
Do plusów muszę dołączyć piękno okładki, która też ma swoje małe tajemnice🤫Dodatkowo, jak dowiedziałam się, że angielski tytuł to „If You Could See the Sun” to rozczuliłam się nad magią jego dwoistości.
„Znów mogę cię zobaczyć” przekazuje też myśl, którą warto dostrzec i zapamiętać….Dziecko powinno być dzieckiem, mieć możliwość spokojnie patrzeć na świat i poznawać siebie….(a stres zostawmy dorosłym ;) )

Dostajemy dawkę...

Oryginalna historia, która wciąga od pierwszej strony.
Spodziewałam się nastoletnich dram, przepełnionych niedojrzałymi uczuciami, a dostałam bardzo wciągającą przygodówkę. W książce dostajemy całą paletę problemów społecznych i bardzo ważne pytanie: jak daleko człowiek jest w stanie się posunąć, aby osiągnąć swój cel? Bardzo zaciekawiła mnie też chińska kultura, którą możemy poznać podczas czytania.
Zdecydowanie polecam!
Po więcej zapraszam na: https://www.instagram.com/czytam.z.beza/

Oryginalna historia, która wciąga od pierwszej strony.

Luźna, dobra do słuchania w tle

Luźna, dobra do słuchania w tle

Academic rivals to lovers to takie wykonanie hate-love, które akurat bardzo lubię. A do tego oprócz romansu otrzymujemy bardzo ciekawy wątek fantastyczny - główna bohaterka umie stać się niewidzialna. Aby zarobić pieniądze na pozostanie w elitarnej szkole, podejmuje się rozmaitych zleceń, na które pozwala jej ta moc. Z jednej strony interesujące są same te akcje, które często trzymają w napięciu i zaskakują. Z drugiej, zachęca nas do refleksji: gdzie bohaterka powinna postawić granicę przyjmowania tych zleceń? Czy zakłócanie prywatności może być usprawiedliwione?

Trochę dziwne było dla mnie to, że wszyscy jakoś za szybko przyjęli to, że Alice umie być niewidzialna. No jasne, po demonstracji uwierzyli w to, ale gdzie jakaś panika, że to zaprzecza wszystkiemu, co znaliśmy 😅

Fabuła jest trochę taka serialowa, trochę napięcia, trochę akcji, trochę romansu. Szczególnie kojarzy mi się trochę ze Szkołą dla Elity czy Control Z.

Ciekawe jest dużo szczegółów na temat chińskiej kultury, dań czy historii. Super, że można się czegoś dowiedzieć.

Wątek romantyczny odgrywa też tutaj dużą rolę i bardzo podobał mi się Henry - lubię, kiedy męski główny bohater jest raczej miły, nawet mimo wątku enemies to lovers ☺️ Relacja Alice i Henry'ego jest bardzo urocza 🥰

Przyznam szczerze, że ta powieść nie zapadła mi bardzo w pamięci, ale była przyjemną lekturą. Wyróżnia się też swoim wątkiem fantastycznym oraz akcją osadzoną w Chinach, gdzie chińska kultura odgrywa ważną rolę.

"Znów mogę Cię zobaczyć" to lekko napisana, choć ciężka historia o tym do czego człowiek jest w stanie się posunąć czując presję społeczną. Bo czy Wy porwalibyście człowieka by opłacić czesne? Jeśli sięgacie po literaturę azjatycką to tytuł dla Was! 💜 Ja serdecznie polecam! Idealna na obecny czas, pozostawiająca czytelnika z refleksją!

• Chcę mieć
  • Romans