The Return of the King

Okładka książki The Return of the King J.R.R. Tolkien
Okładka książki The Return of the King
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: HarperCollins fantasy, science fiction
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
HarperCollins
Data wydania:
2002-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2002-10-21
Język:
polski
ISBN:
9780007141319
Średnia ocen

9,6 9,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kształtowanie Śródziemia Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,9
Kształtowanie ... Christopher John Re...
Okładka książki Ballady Beleriandu Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 8,3
Ballady Beleri... Christopher John Re...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
711
686

Na półkach: ,

Pierwsza od wielu, wielu lat lektura ostatniej części trylogii Tolkiena i chyba pierwsza w ogóle po angielsku. Wreszcie przeczytałam "Władcę pierścieni" ciurkiem, tak jak się to chyba powinno robić, bo w gruncie rzeczy jest to jedna książka, choć wydana w trzech tomach. Cóż tu mówić - piękne, imponujące i poruszające, doceniam szczególnie zróżnicowanie stylu i perspektyw od klimatów mityczno-epickich w wątku Aragorna po swojską bliskość hobbitów. Zróżnicowanie, warto dodać, oddane przede wszystkim w języku, którym Tolkien posługuje się z wielką zręcznością i wyczuciem.

Interesujące zestawienie losów Merry'ego i Pippina, równoległych, a jednak ze sobą kontrastujących - i podkreślających różnice między zacnym Theodenem a zbyt przebiegłym Denethorem.

Wielką wartość Tolkiena widzę też w tym, że potrafił pisać o nadziei, radości i dobrych rzeczach ("Is everything sad to come untrue?"),co czasami jest trudniejsze od epatowania grozą i brutalnością. Oczywiście zakończenie ma w sobie melancholijny ton w związku z odejściem elfów, Gandalfa i Froda oraz stopniowym przygasaniem mitu, ale mimo wszystko więcej jest ulgi i zwykłego, domowego szczęścia, poza tym Sam siedem razy zostaje burmistrzem, czego więcej chcieć.

Przyznam się, że po raz pierwszy też przeczytałam wszystkie dodatki* i w związku z tym pierwszy raz zapoznałam się z całą historią Aragorna i Arweny, którą uważam za nieco skaszanioną/niedorobioną. W zasadzie najciekawszą jej częścią jest dołujące zakończenie, natomiast narodziny wielkiej miłości wypadają doprawdy nędznie, zwłaszcza jeśli porównać je z wątkiem Eowyny i Faramira ("Once I pitied your sorrow. But now, were you sorrowless, without fear or any lack, were you the blissful Queen of Gondor, still I would love you").

*Prawdę mówiąc te o rodzajach pisma i o kalendarzach przeleciałam wzrokiem, bo mnie nudziły, ale już ten o językach i "tłumaczeniu", którego niby dokonał Tolkien, przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Zaangażowanie Tolkiena w światotwórstwo jest imponujące, ale jednak chwilami wydaje się przesadne. Aż żałuję czasami, że chociaż części tej energii, która poszła na konstruowanie Wielkich Dziejów Całego Świata, nie był w stanie wykorzystać do napisania (od początku do końca, a nie fragmentami, które jego syn potem sklejał) innych książek takich jak "Władca pierścieni", zachwycający co prawda rozmachem, ale urzekający wąską, ludzką perspektywą jednostek.

Pierwsza od wielu, wielu lat lektura ostatniej części trylogii Tolkiena i chyba pierwsza w ogóle po angielsku. Wreszcie przeczytałam "Władcę pierścieni" ciurkiem, tak jak się to chyba powinno robić, bo w gruncie rzeczy jest to jedna książka, choć wydana w trzech tomach. Cóż tu mówić - piękne, imponujące i poruszające, doceniam szczególnie zróżnicowanie stylu i perspektyw od...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    1
  • Czytane w oryginale (oprócz książek polskich)
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • 2024
    1
  • W oryginale
    1
  • Eng
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki The Return of the King


Podobne książki

Przeczytaj także