Witajcie w księgarni Hyunam-Dong

Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Witajcie w księgarni Hyunam-Dong
Hwang Bo-reum Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
어서 오세요, 휴남동 서점입니다 (ang. Welcome to the Hyunam-Dong Bookshop)
Albatros
2024-01-24
2024-01-24
Dominika Chybowska-Jang
książki księgarnia literatura koreańska proza współczesna

Księgarnia: miejsce rozwoju, miejsce ukojenia

Książka o odpuszczaniu i znajdowaniu samego siebie. Opowieść generalnie przyjemna, ale trzeba przebić się przez styl autorki i różnice kulturowe. Cała fabuła skupia się na ludziach związanych z księgarnią: właścicielce, pracowniku i klientach. Akcji jest niewiele, a większość książki to przemyślenia właścicielki i kilku innych co ważniejszych bohaterów.

Zgodnie ze stereotypami widać dużo trzymania dystansu i obliczania jakie zachowanie będzie odpowiednio zdystansowane, grzeczne i nienarzucające się. Tylko że większość postaci akapit lub dwa później bardzo mocno otwiera się przed rozmówcą co sprawia strasznie dziwne wrażenie.

Kolejną rzecz, czyli momentami naprawdę dziwnie brzmiące dialogi i mogę zrzucić na różnice kulturowe.

Znaczna część bohaterów to postaci dorosłe i z jakąś przeszłością. Mimo to wiele razy miałem wrażenie że myśli i wypowiedzi w wielu miejscach pasują bardziej do postaci nastoletnich.

Mimo powyższego lektura jest dość przyjemna i całkiem sprawnie się czyta.

Zgodnie ze...

Jeżeli szukacie spokojnej, powoli toczącej się do przodu fabuły, bez zwrotów akcji, książki o uczeniu się akceptacji samego siebie, to może być to tytuł dla Was.

Ja niestety nie tego szukałam. Na początek kilka cytatów:

‘Za nic nie należy romantyzować prowadzenia księgarni’ - jednak autorka czyni to niezmiennie przez 400 stron.

‘Zdarzało się, że zbierała się w sobie i zaczynała tworzyć zdania, ale w trakcie zdawała sobie sprawę, że nie ma bladego pojęcia, co tak naprawdę próbuje powiedzieć’ - to jedno zdanie dokładnie podsumowuje moje uczucia względem tej książki. Zresztą w posłowiu autorka potwierdza, że nie miała żadnego pomysłu na fabułę (co było odczuwalne) i po prostu pisała co jej przyszło do głowy.

‘Nijakie przemyślenia chowają się za piękną fasadą’ - najtrafniejsza autorecenzja.

Całość przypominała mi bardzo fabułę koreańskiej dramy, gdzie przez 16 rozwleczonych półtoragodzinnych odcinków (które można by skrócić o połowę),żywcem nic się nie dzieje i jest masa przydługich ujęć, gdzie bohaterowie posyłają sobie melancholijne spojrzenia.

Rozumiem za to bardzo dobrze, dlaczego ta książka mogła spodobać się zabieganym Koreańczykom. Przedstawia bohaterów, którzy przegrali walkę z bezwzględną rzeczywistością koreańskiego rynku pracy i edukacji. Pokazuje jednak, że nawet w takiej sytuacji też można wieść szczęśliwe życie. Wydaje mi się, że taka perspektywa może nieść wiele ukojenia przepracowanym Koreańczykom.

Jeżeli jednak ktoś ma zdrowe podejście do pracy i wyścigu szczurów, stawia na work-life balance, to taka książka może mu się wydać pełna banałów i trywialnych obserwacji.

Ciekawe czy wydawcy biorą pod uwagę takie różnice przy wybieraniu zagranicznych tytułów, czy kierują się tylko popularnością i trendami. Niestety wydaje mi się, że to drugie jest bliższe prawdzie. Przecież teraz każdy musi wydać azjatycką powieść typu ‘healing’.

Ja niestety nie tego szukałam. Na początek kilka cytatów:

‘Zdarzało się, że zbierała się w sobie i...

„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” to opowieść o miłości do książek, odnajdywaniu własnej drogi życiowej oraz kwestii pracy w naszej rzeczywistości. Mamy tu odwieczne pytanie „Mieć czy być?”.

Książka przypomina, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa, żyć w zgodzie ze sobą oraz korzystać z radości dnia codziennego. To lektura dla wszystkich, którzy szukają w literaturze otuchy, nadziei, ciepła.

Powieść jest dobrze napisana, bardzo spokojna. Spodoba się molom książkowym. Można w niej znaleźć wiele literackich nawiązań. Czytelnik poznaje w niej pracę w księgarni oraz oddaje się licznym rozmyślaniom z bohaterami powieści.

To wszystko ma go prowadzić do pozytywnej, budującej, inspirującej autorefleksji. Książka Hwang Bo-reum może być chwilą wytchnienia, odpowiada na potrzeby zwykłych ludzi, ale jest czymś więcej niż czytelniczą rozrywką...

Cała recenzja na blogu urocznica.pl. Zapraszam: https://urocznica.pl/recenzja-witajcie-w-ksiegarni-hyunam-dong/.

Trwa moda na koreańskie i japońskie powieści odznaczające się przepiękną okładką i obietnicą, że ich treść będzie działała na czytelnika refleksyjnie i kojąco. Na okładce tej pozycji można przeczytać, że jest to historia wpisująca się w nurt healing, co od razu skojarzyło mi się z grami cyfrowymi określanymi jako cozy games. W takich produkcjach nie chodzi o rywalizację, szybkie działanie, jasno postawioną granicę pomiędzy wygraną a przegraną tylko o spokojną, wciągającą rozgrywkę, która pozwoli zapomnieć o trudach dnia codziennego, zapewniając wirtualną bezpieczną przestrzeń. Wydaje mi się, że w powieściach takich jak ta, założenie jest podobne. Nie ma tu bowiem wartkiej akcji, wydarzeń sprawiających, że czytelnik z niecierpliwością przewraca strony czy wyróżniających się bohaterów. Zamiast tego otrzymujemy kadry ze zwyczajnego życia pełnego współczesnych problemów, dylematów, ale też chwil radości.

Główną bohaterką jest właścicielka tytułowej księgarni Yeong-ju, której towarzyszymy w rozwijaniu swojej działalności. Kobieta porzuciła niesatysfakcjonującą pracę, postanawiając podążyć za marzeniem, mimo że małe, niezależne księgarnie jak szybko się pojawiają, tak szybko znikają z rynku. Zatrudniła też baristę, co dodatkowo obciąża jej napięty budżet, ale mimo wszystko Yeong-ju nie poddaje się i robi wszystko, co może, by przyciągnąć klientów. Z czasem okazuje się, że osiedlowy mały biznes ma specyficzną atmosferę i wkrótce coraz więcej osób zagląda do środka nie tylko po to, by kupić książkę.

Nie będę ukrywać, że mam trochę sprzeczne odczucia względem tej powieści. Z jednej strony dzieje się tu naprawdę niewiele i momentami trudno było mi przebrnąć przez rozdziały, które są po prostu nudne. Jednak z drugiej autorka porusza wiele współczesnych problemów w bardzo trafny, ale nienachalny sposób. Koreańskie społeczeństwo jest szalenie zapracowane. Dzieci muszą poświęcać wiele godzin na naukę oraz być posłuszne względem rodziców, co prowadzi do tego, że wkraczając w dorosłość są często pełne obaw czy spełnią oczekiwania matki i ojca, czy jednak okażą się niewdzięcznikami marnotrawiącymi cały rodzicielski trud włożony w ich wychowanie i edukację. Dorośli z kolei czują presję nieustannego wykazywania się w pracy, urabiania się ponad siły, w efekcie czego są sfrustrowani i zawiedzeni, bo ścieżka kariery wcale nie jest łatwa, zwłaszcza dla kobiet. Można odnieść wrażenie, że o wartości człowieka decyduje zasobność portfela, a ambicje mierzy się liczbą nadmiarowych godzin spędzonych w pracy.

Autorka stworzyła bohaterów przeciwstawiających się temu szalonemu pędowi. Zwróciłam jednak uwagę na to, że ich zachowanie różni się od tego, co wyobrażam sobie, kiedy myślę o buncie względem opisanego powyżej stylu życia. Spodziewałabym się jakichś stanowczych, emocjonalnych reakcji takich jak spektakularne rzucenie pracy czy wyjazd w podróż, by na nowo odkryć siebie. Nic z tych rzeczy. Być może to wynika z różnic pomiędzy azjatyckim a europejskim wychowaniem. Bohaterowie są raczej cisi, nieśmiali, uważają na to, by nie przeszkadzać innym, a ich sposoby na poradzenie sobie z wypaleniem zawodowym czy nieudanym życiem rodzinnym są dość osobliwe na pierwszy rzut oka. Mamy bowiem kobietę, która przychodzi do księgarni, zamawia kawę, siada przy stoliku i przez wiele godzin patrzy w przestrzeń. Jest też nastolatek, którego absolutnie nic nie interesuje, więc matka przysyła go do Yeong-ju, by chociaż pobył w otoczeniu książek i przemyślał swoje nastawienie. Wyróżnia się również mężczyzna za dnia pracujący w korporacji, ale wieczorami oddający się swojemu hobby jakim jest zgłębianie tajemnic koreańskiej gramatyki.

Powieść Hwang Bo-reum jest specyficzna, ale raczej w ten dobry sposób. Powoduje lekki dyskomfort, bo tak jak wspomniałam, nie zawiera zbyt wiele akcji. Jednak autorce udało się też uchwycić uniwersalne prawdy dotyczące wyzwań współczesności. Jesteśmy nieustannie wystawieni na osąd innych ludzi, miotamy się pomiędzy powinnościami względem rodziny, a własnymi pragnieniami. Cierpimy kiedy rozpada się nasze małżeństwo i czujemy frustrację, gdy szef po raz kolejny przyznaje awans innej osobie, mimo że zawsze stawialiśmy pracę na pierwszym miejscu. Podsumowując, cieszę się, że sięgnęłam po ten tytuł i chętnie zapoznam się z podobnymi powieściami, by mieć większego rozeznanie oraz móc wyłapać powtarzające się motywy. Życzyłabym sobie też trafić kiedyś do takiego miejsca jak księgarnia Hyunam-Dong, w której można ukryć się przed światem chociaż na parę godzin.

Dobra książka i pyszna kawa.
Czy coś więcej trzeba?
"(...)zarówno w przypadku lektury, jak i kawy o jakości doświadczenia decyduje właśnie zrozumienie subtelnych różnic."(str. 132)

Yeong-ju prowadzi własną księgarnię. Początkowo bardzo nieporadnie, z czasem coraz lepiej. Pomaga jej Min-jun, barista.
Sama jest zagorzałą czytelniczką, uwielbia szczególnie powieści. Działa też w mediach społecznościowych. A księgarnia wkrótce staje się miejscem spotkań z autorami, kółka czytelniczego i innych wydarzeń lub akcji, często niepowtarzalnych i nietuzinkowych. Miejscem, gdzie ludzie przychodzą, bo chcą, bo tego potrzebują z różnych względów i pobudek a czasem dlatego, że ktoś im kazał.

Opowieść o: pracy, rozwoju, ciszy, ludziach, książkach, kawie, metamorfozach, harmonii i dysonansie, marzeniach, rozmowach, przemyśleniach, rodzinie, pracy, akceptacji, życiu, uczuciach.

To o fabule w maksymalnym skrócie.

Opowieść ta ma niezwykły klimat. Specyficzny i niepowtarzalny. Sprawiała, że odczuwałam niebywały spokój i wyciszenie podczas czytania. Nawet wtedy, gdy poruszała trudne tematy.
Dla mnie to była "branżowa" lektura, bo codziennie jestem w księgarni. Najczęściej w pracy. Czasami jako klientka. Obie rolę lubię.

Niezwykła to była czytelnicza przygoda. Odmienna od tych, które zazwyczaj wybieram i chyba dlatego ... wyjątkowa. Bez pośpiechu.
Warto czasem taką przeczytać. Zdecydowanie.🙂

Dobra książka i pyszna kawa.
Czy coś więcej trzeba?

Sama jest zagorzałą czytelniczką, uwielbia szczególnie powieści. Działa...

Zdarzyło Wam się kiedyś być sfrustrowanym tym, że rodzice nie rozumieją Waszych wyborów?
Nie doceniają tego co robicie albo umniejszają Waszym dokonaniom czy trudom? Albo poczucie winy za rzecz zrobioną z dziesięć lat temu do dziś nie pozwala Wam być w pełni szczęśliwymi? Wyglada na to, że jakkolwiek wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i bolesne nasze doświadczenia by nie były - nie jesteśmy w tym odosobnieni. Inaczej oznaczałoby, że autorka książki „Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” napisała ją specjalnie dla mnie. A nie miałyśmy okazji wymienić się doświadczeniami, więc nie bardzo miałaby jak. Śmiało więc zakładam, że wspólnie z bohaterami książki każdy z nas może przyjrzeć się własnemu życiu odbitemu w oknie księgarni Hyunam-Dong właśnie.

Nie ma co szukać tutaj głębokiej i rwącej fabuły. Yeong-Ju to kobieta szukająca miejsca w życiu. Zawsze marzyła o miejscu pełnym książek, oto wiec spełnia marzenie i otwiera kameralną księgarnie. Tu jej drogi przecinają się z młodym chłopakiem, którego zatrudnia do parzenia kawy, a to dopiero początek zmian, jakie zajdą w jej życiu. Choć może powinnam powiedzieć w życiach wszystkich osób z księgarnią związanych, bo wkrótce okaże się ze każdy bohater ma nam do opowiedzenia swoją wyjątkową, znajomo w gruncie rzeczy brzmiącą historię.

Trudno mi określić na ile rewolucyjne jest to co ustami bohaterów autorka przekazuje czytelnikowi. Ale czy musi być? Czy czasami nie potrzebujemy usłyszeć najbardziej oczywistej oczywistości tylko z ust postronnego obserwatora a nie własnych? Czy proste, spokojne i wyrozumiałe dla nas samych rozwiązania prowadzące do szczęścia spokoju i harmonii nie są właśnie tym co jest człowiekowi naprawdę potrzebne?

Wydaje mi się, że określenie tego rodzaju książki określeniem „healing” jest idealnym podsumowaniem tego czym ona w istocie jest. Pluszowym misiem, ciepłym kocem, ulubioną herbatą, ciepłem, spokojem - wszystkim tym co pozwala nam akceptować się takimi jakimi jesteśmy - i czuć się ze sobą naprawdę komfortowo ❤️

Opinia pochodzi z:

“Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” to książka pełna ciepła. To poruszająca opowieść o ludzkich relacjach, dążeniu do marzeń i sile literatury. Polecam ją tym, którzy szukają czegoś spokojnego, a zarazem głębokiego. Czegoś, co można czytać powoli i delektować się tym.

Recenzja: https://kotkawaiksiazki.pl/witajcie-w-ksiegarni-hyunam-dong-hwang-bo-reum-recenzja/

Książka mocno przereklamowana. Język zbyt prosty, żeby zachwycać, fabuły brak, przemyślenia bohaterów raczej płytkie.

1916

Spokojna. To chyba najlepsze słowo opisujące tą książkę. Można powiedzieć, że jest jak wzięcie głębokiego oddechu i zastanowienie się przez chwilę dokąd biegniemy.
Koreańczycy to podobno jeden z najbardziej zapracowanych narodów świata aczkolwiek myślę, że wielu Polakom też do tego tytułu niedaleko. Praca jest jednym z ważniejszych elementów naszego życia. Czy zatem możemy znaleźć inny sposób na nie? To, że musimy pracować jest niejako wpisane w nasz życiorys. Oczywiście są osoby, które rzucają wszystko i udaje im się znaleźć nowy sens życia ale nie czarujmy się - większość z nas miałaby duży problem z opuszczeniem znajomej ścieżki i strefy komfortu. Nawet jeśli ten stały rytm sprawia, że nie mamy czasu dla siebie i siły na życie poza pracą.
Takie myśli nachodziły mnie kiedy czytałam "Witajcie w księgarni Hyunam-Dong". Bo jej właścicielka porzuciła znany tor i zaczęła od początku z tym co lubiła, co sprawiało jej radość. Nie oznacza to wcale, że magicznie jej życie zmieniło się na lepsze. Ma swoje problemy, bije się z myślami, zastanawia się czy dobrze zrobiła i walczy o przetrwanie - bo czytelnictwo w każdym kraju ma problem.
Mimo wszystko dużo jest tutaj o szczęściu a także o tym co ono dla kogo znaczy. O znajdowaniu swojej drogi ale takiej na prawdę swojej a nie tej narzuconej - przez rodzinę, społeczeństwo, kogoś kto uznaje za stosowne się wtrącić. Każda postać, z którą zapoznajemy się podczas lektury ma swój problem, z którym musi się zmierzyć ale są one zwyczajne, takie które mogą spotkać każdego. Nic ekscytującego - można powiedzieć, że po prostu znajomego. Rozterki, które ma każda grupa wiekowa bo i każda grupa została ujęta w postaciach pracowników i klientów księgarni. Czytamy o presji jaką wywiera na nas społeczeństwo (choćby ustalając rankingi w szkołach, w pracy) ale też o szukaniu rozwiązań i ścieżek, które poprowadzą nas w dobrym kierunku. Nie najlepszym, wymarzonym ale właśnie dobrym. Bo czasem obniżenie poprzeczki prowadzi do znalezienia szczęścia w życiu.

Książka, która otula, jak dłonie trzymające kubek z ciepłą herbatą.

Książka, która otula, jak dłonie trzymające kubek z ciepłą herbatą.

• Przeczytane 2024