Księgarnia: miejsce rozwoju, miejsce ukojenia

corbeau corbeau
29.01.2024
Okładka książki Witajcie w księgarni Hyunam-Dong Hwang Bo-reum Logo Patronat

Księgarnia Hyunam-Dong to dla Yeong-ju spełnienie „zachłannych” dziecięcych marzeń o życiu w otoczeniu ścian z książek. Otwiera ją nie tyle dla zarobku, ile żeby dojść do siebie po serii życiowych niepowodzeń i trudnych decyzji. Z czasem odkrywa pełny potencjał tej niezależnej osiedlowej księgarni – a równocześnie własny potencjał. Księgarnia Hyunam-Dong staje się dla lokalnej społeczności miejscem ukojenia, gdzie w otoczeniu książek i przy dobrej kawie każdy może spokojnie zastanowić się nad swoim życiem: nad tym, z czym się zmaga i za czym goni, nad swoimi obsesjami i niepowodzeniami, a wreszcie nad tym, co może w swoim życiu zmienić.

„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” to powieściowy debiut Hwang Bo-reum, koreańskiej autorki esejów. W książce daje się wyraźnie wyczuć eseistyczną przeszłość pisarki: stawia ona raczej na rozwój bohaterów, refleksje i dyskusje niż na wartką akcję czy złożoną fabułę. Daje się w książce też wyczuć odmienność koreańskiej kultury i realiów życia: obsesję na punkcie wykształcenia i kariery (co akurat nie jest obce i nam), potrzebę spełnienia oczekiwań rodziny i społeczeństwa czy ujmującą uprzejmość i formalność w relacjach międzyludzkich.

Poza sprzedażą książek, spotkaniami autorskimi i kółkami czytelniczymi księgarnia Hyunam-Dong oferuje też (auto)terapię przy książkach i dodatkowe sesje przy kawie. Bardziej niż lokalem usługowym jest ona dla właścicielki i lokalnej społeczności Miejscem: Miejscem wytchnienia, spotkań, rozmów, przemyśleń i rozwoju. Można tu spotkać różne odmiany książek, kawy i ludzi. I samotności. Autorka podsuwa nam kilka ciekawych sugestii do dalszej lektury i do dalszych przemyśleń, tych głębszych, nad naszym miejscem w życiu, i tych lżejszych, na przykład nad związkiem między szalikami i medytacją czy między studiami i guzikami…

Trudno mi ocenić, na ile odkrywcze są refleksje autorki na temat szukania własnej drogi w życiu, potrzeby przyjaźni i rezygnacji z pogoni za sukcesem – zgaduję, że w Korei są nieco bardziej rewolucyjne niż w Polsce. Niemniej jednak miło jest wraz z bohaterami powieści zwolnić tempo i skorzystać z książkowej terapii, zwłaszcza gdy rzeczywistość nas przytłacza. Hwang Bo-reum pokazuje nam ciepły zakątek wśród książek, gdzie każdy (zarówno bohaterowie, jak i czytelnicy) może czuć się akceptowany taki, jaki jest, gdzie można się zatrzymać, pomyśleć i zregenerować siły.

Agnieszka Kruk