Gracz

Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Biblioteka Klasyki klasyka
Игрок
klasyka
Władysław Broniewski
Biblioteka Klasyki
powieść hazard literatura rosyjska

Jak na mistrza przystało powieść "Gracz" nie zawodzi,Dostojewski w sposób profesjonalny niczym najlepszy psychoanalityk,wkracza w umysł i sposób myślenia głównego bohatera,będącego nałogowym hazardzistą,Dostojewski będąc samemu hazardzistą potrafi jak nikt inny przeniknąć zakamarki psychiki nałogowca ,ukazując czytelnikowi i uświadamiając mu tym samym mechanizmy działania i...

Moja ulubiona ksiazka Dostojeskiego obok biesow szkoda ze Dostojeswski tak malo napisal

Pierwsze co mi przyszło na myśl po przeczytaniu ,, Gracza '' Fiodora Dostojewskiego to to, że jest to książka niestety niedokończona. Owszem jest tutaj jakby zaczyn wielkiego dzieła, jest tutaj wszystko to co zazwyczaj daje nam pisarz w swoich dziełach. Jest i wewnętrzna walka pomiędzy swoim własnym ja. Walka z samym sobą czyli najtrudniejsza z walk, z wojen. Mamy tutaj...

Przyznam szczerze, że akurat z "Graczem" do tej pory nie miałem przyjemności się zetknąć. Inne klasyki Dostojewskiego znam dobrze, a "Gracz" sprawił, że muszę do nich prędziutko wrócić. Wybitna, krótka powieść o człowieku uzależnionym, uzależnionym od kobiety, Poliny, i hazardu, który uprawia także z miłości do niej, bo czego w imię miłości niej nie jest w stanie człowiek...

Książka dobra ale spodziewałem się czegoś znacznie lepszego.
Liczyłem, że więcej będzie samej gry i auto skupi się przedstawieniu psychiki hazardzisty. Główna akcja skupia się na wątku obyczajowym.
W ciekawy sposób przedstawione są realia epoki np. to, że jeszcze nie tak dawno płaciło się monetami wykonanymi ze złota.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na początku nieco monotonna, zawieszona, jakby w oczekiwaniu. Od pojawienia się Babci - wartka, ciekawsza (sama bohaterka oryginał! wspaniale nakreślona! dużo kolorów i śmiechu!!). Scena nocnych odwiedzin Poliny u Aleksego - czysty Romantyzm! Mnóstwo emocji u bohaterów i czytelników;) Piękne! Fragmenty gry Aleksego również emocjonujące. Później książka znów zwalnia....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

2069

Wspaniała powieść ukazująca jaki wpływ na człowieka ma uzależnienie od hazardu. Obok tego wątek nieodwzajemnionej miłości.
Akcja toczy się głównie w znanym uzdrowisku, a pod koniec książki w Paryżu. Świetnie wpleciona scena z babcią, która popada w nałóg hazardu.
Polecam !

Książka polecona mi przez J. Czytało się to nieźle, wartko. Szkoda, że gracz grał tylko w ruletkę. No i niesamowity klimat XIX wieku. Ale widać że książka pisana w pośpiechu, ze względu na zakład.

Jestem wielkim miłośnikiem powieści Dostojewskiego,traktuje czytanie ich jak prawdziwą literacką ucztę.Dawno nic nie czytałem jego autorstwa,więc z przyjemnością sięgnąłem po "Gracza".To bardzo krótka,ale niezwykle intensywna opowieść namiętnościach,niespełnionej miłości,poszukiwaniu siebie i rosyjskich przywarach.Jednak głównym wątkiem jest tu hazard.Główny bohater jest...

[...]
Polecę "Gracza" każdemu, kto działa na rynku z zadaniem – znajdź znane ci zachowania. Nie muszą dotyczyć nas samych, ale również takich, z którymi spotkaliśmy się u innych.

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się rozdysponować pieniądze, z jeszcze nie zamkniętej pozycji? Jeszcze nie sprzedaliśmy akcji, a już snujemy plany, co zrobimy z tymi pieniędzmi.

"Dziwna rzecz, nie...

Dyskusje