Aware. Świadomość. Nauka i praktyka obecności

Mamania
2023-10-11
2023-10-11
Joanna Dżdża

Okładka książki Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Rodzicielstwo ... Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci i kształtuje rozwój ich mózgów Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Potęga obecnoś... Tina Payne Bryson, ...

Autor bestsellerowej „Psychowzroczności” tym razem częstuje nas pionierską techniką medytacyjną opartą na teoriach i badaniach naukowych. Siegel pokazuje, jak przestać funkcjonować w trybie „autopilota”, na rzecz świadomego życia „tu i teraz”. Dowiadujemy się, że uważność bazuje na trzech filarach: uwadze, otwartej świadomości i intencji - korzystając z techniki „Koła świadomości” możemy poprawić każdy z nich, co w dalszej kolejności i zaowocuje spokojem wewnętrznym i lepszymi relacjami z otaczającym światem. W „Świadomości” dostajemy nie tylko teoretyczne podstawy, ale także narzędzia, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce - książka jest ja kojący plaster na skołatane przesytem i ciągłą gonitwą nerwy.

To książka, z którą mam skomplikowaną relację :)
Daniel Siegel jest autorem „Psychowzroczności”, jednej z moich pierwszych wielkich książkowych psycho-fascynacji. Pamiętam jak pochłaniałam przekazywaną przez niego wiedzę o mózgu i umyśle, która na studiach przekazywana była w sposób dość oporny. Ze „Świadomością” natomiast było nieco inaczej…
W książce przestawiona i opisana w szczegółach jest praktyka koła - specyficzny sposób treningu uważności, ale obejmujący także defuzję (praktykę dystansu wobec zawartości własnego umysłu) i aspekt relacyjny (compassion i self-compassion). Jednym z ciekawszych wątków książki jest zresztą opisywane przez autora „JMy” - czyli to, że nasze ja (nasz umysł) nigdy nie pozostaje całkowicie odrębne od innych. Wiele ważnych wątków, ciekawych zagadnień, ale sposób ich przekazu dla mnie był bardzo trudny. Wymagał nadzwyczajnie dużo skupienia, powracania do wcześniejszych stron, by rozumieć co autor obecnie ma na myśli. A z drugiej strony - częste powtarzanie tych samych podsumowań.
Stąd myśl, że to książka raczej specjalistyczna. Jest wymagająca. Wystarczy chwila nieuwagi i nie wiedziałam o czym czytam :)
Absolutnie Was nie zniechęcam, bo zawartość jest ważna, Siegel jest wybitny w zakresie neurobiologii interpersonalnej. Ale w moim odczuciu zyskają na niej osoby już będące zagłębione w praktykę uważności, znające nieco teorii, by mieć się o co oprzeć podczas zgłębiania licznych zawiłości prezentowanych niełatwym językiem w tej książce.

To książka, z którą mam skomplikowaną relację :)
W książce przestawiona i...

Świadomość, mówiąc po ludzku, jest to zdolność do odczuwania, rozpoznawania, rozumienia myśli, uczuć i doświadczeń. Neuronaukowo rzecz ujmując, świadomość, jest to utworzenie połączeń pomiędzy różnymi obszarami mózgu, co powoduje większą jego zdolność do regulacji emocji, uwagi, kontroli myśli i zachowań, daje większą elastyczność i wolność wyboru swoich zachowań.

Autor, zachęcając nas do pracy nad świadomością, proponuje skorzystanie z jego autorskiego narzędzia, jakim jest koło świadomości.
Chodzi o to, żeby w tym naszym zabieganym świecie, na chwilę się zatrzymać i zdać sobie sprawę z tego co się we mnie w tym momencie dzieje. Co czuje, co myślę, co widzę, jak reaguję.

Po co praktykować świadomość? Chociażby po to żeby poprawić zdrowie psychiczne, zmniejszyć poziom napięcia, niepokoju i stresu w życiu, a także po to żeby zacząć doświadczać życia i czerpać z niego przyjemność.

Bardzo polecam tę książkę, szczególnie osobom które są jakkolwiek obeznane w tematyce mindfulness, medytacji i szeroko rozumianego rozwoju osobistego, będziecie zadowoleni. Osobom „zielonym w temacie” może być ciężko zrozumieć i przyswoić podane tam informacje (tu w pierwszej kolejności polecam książki które wyjaśniają podstawy).

Ja osobiście prace na świadomości i znam, praktykuję, lubię, polecam. W moim życiu przyniosło to wiele dobrego. Na podstawie moich własnych doświadczeń i odczuć, gorąco zachęcam do praktyki każdego.

Autor,...

• Rozwój emocjonalny (psyche)
  • Psychologia - poradniki
  • 01. Epub+