Psychowzroczność

Okładka książki Psychowzroczność
Daniel J. Siegel Wydawnictwo: Mamania nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mindsight. The New Science of Personal Transformation
Mamania
2021-01-27
2011-01-01
Piotr Budkiewicz
psychologia psychowzroczność

Okładka książki Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Ocena 7,2
Rodzicielstwo ... Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki Potęga obecności Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Ocena 7,7
Potęga obecności Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki The Yes Brain. Mózg na Tak Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Ocena 6,9
The Yes Brain.... Tina Payne Bryson, ...

Bardzo cenna i godna polecenia pozycja. Sporo w niej wiedzy o mózgu i sposobach jego funkcjonowania, opartej na aktualnych badaniach, podanej w przystępny, popularnonaukowy sposób. Są też ciekawe ćwiczenia, które uczą pozytywnego podejścia do siebie, innych ludzi, życia i trudności. Bardzo podoba mi się także ostatnia część, w której autor dzieli się z czytelnikiem prawdziwymi historiami prowadzonych przez siebie ciekawych terapii.

Książka zdecydowanie wpasowała się w moje, osobiste preferencje. Napisana jest w sposób prosty, aczkolwiek autor nie bał się poruszyć trudnych zagadnień z dziedziny psychologii.
Wiele teorii naukowych, zostało popartych osobistymi doświadczeniami autora, co niewątpliwie buduje wiarygodność i rzetelność publikacji.
Książkę polecam każdemu, adeptowi nauk o psychologii, gdyż zgłębi meandry funkcjonowania mózgu.
Zarówno osoba, która z psychologią ma styczność zdecydowanie dłużej, może coś z tej książki wyciągnąć.

Książkę polecam każdemu, adeptowi nauk o psychologii, gdyż...

Świetna książka! Bardzo dużo się z niej dowiedziałam i w moim przypadku była wręcz odkrywcza. Autor w bardzo zrozumiały sposób tłumaczy „pracę” mózgu i wyjaśnia to na ciekawych przykładach swoich pacjentów. Podaje też interesujące rozwiązania na to jak poradzić sobie z pewnymi sytuacjami w naszym życiu i jak potraktować w takich chwilach nasze myśli. Czasem warto jest zatrzymać się i popatrzeć na siebie z boku, uświadomić sobie, że myśl jest tylko myślą, a nie stanem rzeczywistym. Polecam, wspaniała książka!

nic odkrywczego, głownie opisy pacjentów i ich historie

nic odkrywczego, głownie opisy pacjentów i ich historie

Bardzo dobra książka. Jednak jako studentka psychologii, momentami odnosiłam wrażenie, że jest to raczej powtórka materiału.
Były to jednak tylko momenty. Nie mogę pisać z perspektywy osoby z pełnym wykształceniem, ale uważam, że w trakcie studiów na pewno będę do niej wracać w celu powtórzenia procesów zachodzących w mózgu (opisane przystępnym językiem).
Pojawiło się wiele opisów konkretnych przypadków, z którymi spotkał się autor. Moim zdaniem było to bardzo pomocne, bo odniosłam wrażenie, że nie czytam tylko"suchych" faktów, a raczej założenia poparte szczegółowo omówionymi przykładami.
Mało jednak było rzeczy, które uznałam za całkowicie nowe, z większością spotkałam się na studiach.

Pozycja, z którą powinny zapoznać się osoby, które nie do końca ufają/wierzą w praktykę mindfulness. Jest tu ona przedstawiona z naukowego punktu widzenia.

Pojawiło się wiele...

Książka jest bardzo ciekawie napisana. Doceniam brak gloryfikacji autora na własnym punkcie, po mimo znacznych osiągnięć w życiu zawodowym.
Znajdziemy w niej dwanaście rozdziałów sprytnie podzielonych na podrozdziały, co powoduje, że książkę czyta się szybciej i z większym zaciekawieniem.
W pierwszej autor opowiada nam o pracy, budowie i funkcjach mózgu.
W drugiej natomiast, mowa jest o zjawisku psychowzroczności.

Język, którym operuje autor jest dość zrozumiał, chociaż momentami można odnaleźć nazewnictwo medyczne i czysto psychologiczne. Na ratunek przychodzą ostatnie strony książki, gdzie wszystkie „trudniejsze” zagadnienia są bardzo skrupulatnie wyjaśnione.

Bardzo spodobały mi się rozdziały, gdzie autor wplatał swoje historie z życia wzięte. Na własnym przykładzie wyjaśnia zjawisko psychowzroczności, podchodząc do tego nawet z dozą krytycyzmu.

W całej książce brakowało mi jednak sensownych badań naukowych. Lubię jak naukowiec, a zarazem autor książki opiera swoje spostrzeżenia badaniami, w których czarno na białym mamy pokazane: grupę badawczą, rezultat badań, rację bytu danego spostrzeżenia. Takie książki nabierają dla mnie większego sensu, a jak czytam o zjawisku psychowzroczności odnoszę momentami wrażenie, że jest to czyjeś założenie, może hipoteza, ale daleko mijająca się z nauką.

Tak jak powyżej wspomniałam jest to ciekawa książka, warta przeczytania i zastanowienia się:
Czym tak naprawdę, dla mnie jest Psychowzroczność?

Dodatkowo warto wspomnieć, że sama w sobie książka jest podzielona na dwie części....

Przez pierwszą połowę książki miałam poczucie, że dużo informacji już wiem, że nie dowiem się niczego nowego, ale potem druga połowa bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, dużo ciekawych informacji a w szczególności doceniam odwołania do bezpośredniego działania mózgu i poszczególnych jego części, ponieważ interesuje mnie też aspekt neurologiczny. Całościowo polecam, można inaczej spojrzeć na niektóre sprawy, na siebie, książka motywuje też do pracy nad sobą i daje nadzieje że nasze schematy zachowań są jak najbardziej możliwe do zmiany.

"... ważne dla naszego rozwoju są relacje z osobami, z którymi łączy nas bliskość emocjonalna. W takich związkach czujemy, że gościmy w czyimś wewnętrznym świecie, w czyjejś głowie i w sercu. Taka bliskość dobrze nam służy, daje nam siłę."

Daniel J. Siegel, profesor psychiatrii i autor ceniony przez czytelników na całym świecie, na bazie swoich doświadczeń zawodowych stworzył pojęcie „psychowzroczności” do opisania innowacyjnej metody połączenia neurologii z praktyką psychoterapeutyczną. Psychowzroczność jest formą skoncentrowanej uwagi, która umożliwia dostrzeżenie wewnętrznego sposobu funkcjonowania naszego umysłu. Jest jak siódmy zmysł, który pozwala nam zajrzeć w głąb siebie. W jaki sposób przydaje się w codziennym funkcjonowaniu?

Wykorzystując m.in. historię konkretnych przypadków ze swojej praktyki klinicznej, autor demonstruje, jak stosować psychowzroczność do rozwiązywania wielu problemów psychologicznych i międzyludzkich, począwszy od zaburzeń o charakterze lękowym, a skończywszy na utrwalonych schematach zachowań.

Jest to bardzo ciekawa, psychologiczna książka, którą czytelnik czyta w skupieniu i uwadze, analizując występujące przypadki. Nie jest to książka łatwa, lekka i przyjemna, napisana jest językiem naukowym, choć w bardzo przystępny sposób opisana. Autor prócz oczywiście części teoretycznej, przytacza wiele ciekawych przykładów ze swojej praktyki i analizuje je na oczach czytelnika. Bardzo oryginalna tematyka, przez co naprawdę mnie zaciekawiła. Autor uświadamia nas, że psychowzroczność jest takim fundamentem wszystkiego, co mamy na myśli, gdy mówimy o naszej inteligencji społecznej i emocjonalnej. Ona ułatwia nam przekształcanie wewnętrznych doświadczeń, pomaga również nie wpaść w pułapki procesów mentalnych, a także umożliwia nazwanie i poskromienie trudnych uczuć.

Książka bardzo na czasie, o ludzkich problemach i trudnych doświadczeniach oraz o tym, jak one wpływają na nasze późniejsze życie. Opisane zostały działania mózgu oraz wpływ psychoterapii na mózg i funkcjonowanie człowieka. Czytanie książek naukowych jest ciężkie, ponieważ wymaga od nas dużego skupienia uwagi, nie jest to przygoda bohaterów z wieloma zwrotami akcji i ciekawą fabułą. Tutaj możemy odkryć wiele ciekawostek na temat własnego funkcjonowania, działania naszego mózgu i relacji w naszym życiu. Autor w niezwykły sposób przekazuje nam wiedzę, sprawia, że przewracanie kolejnych kart książek nie jest nużące, a ekscytujące.

Książki pana Siegela są bez wątpienia świetnymi pozycjami jeżeli chodzi o samorozwój, rozumienie siebie i tego, co nas otacza. Są też świetną okazją, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat organizmu człowieka oraz jego psychiki. Jest to bardzo wartościowa lektura, którą bardzo polecam wszystkim, którzy lubią tego typu książki z ogromem wiedzy na tematy dla nas bardzo istotne.

"Kiedy tworzymy więź, jako ojciec i dziecko, pacjent i terapeuta, uczeń i nauczyciel, czytelnik i pisarz, wtedy naszym pytaniom nie ma końca. Towarzyszy nam tylko jedno, nieustające wyzwanie - musimy być otwarci na to, co może nas spotkać w trakcie powolnej wędrówki przez czas: ból i przyjemność, dezorientacja i trzeźwość spojrzenia."

Bardzo ciekawa książka, początek bardziej teoretyczny, opowiadający o mózgu. Druga połowa to historie prawdziwych pacjentów i pokazanie na ich przykładzie jak działa mózg i psychoterapia.

Czytanie książek naukowych jest bardzo ciężkie. Wymagają one otwartego umysłu i spokoju, co przy dwójce dzieci jest niemalże niemożliwe i zakrawa to na cud.

Psychowzroczność - co to takiego? Czy to jakaś nowa naukowa moda? Nauka nt pracy mózgu jest stale w toku, stale idzie do przodu, to organ, który stale jest poznawany. Żeby go zrozumieć potrzeba lat. Dla nas jest on tylko mózgiem, jest nam potrzeby i tyle. I jak bardzo jest on nam potrzebny wiedzą to tylko naukowcy i właśnie w postaci takich książek chcą nas uświadomić. Zatem czym jest ta cała psychowzroczność? Autor mówi, że to "forma skoncentrowanej uwagi, dzięki której możemy dostrzec wewnętrzny sposób funkcjonowania naszego umysłu, a także być świadomi przebiegu procesów mentalnych i nie padać ich ofiarą. Umożliwia nam wyłączenie indywidualnego autopilota zakorzenionych zachowań i zwyczajowych reakcji". Ja to rozumiem tak, że dobrze wykształcona psychowzroczność, oznacza, że nie będziemy w swoim życiu kierować się schematami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie - wyłączymy się na nie, widząc jak złe i krzywdzące są one dla naszego otoczenia. I tak jak Autor sam wspomina psychowzroczność to nasz siódmy zmysł. Pierwsza część książki mówi o wielu pojęciach psychowzroczności. Autor zaznajamia nas też z mózgiem - jego budową i funkcjami. Wszystko stara się pokazać na przykładach ze swojego życia czy z problematycznych przeżyć pacjentów. W drugiej części książki możemy przeczytać jak psychowzroczność zmienia nas samych. I to jest najlepsza część, te jakby namacalne dowody na to, że dzięki medytacjom, wyciszeniu oraz uważności można wiele zmienić w swoim życiu. Tym samym dowiedziałam się, że mózg rozwija się całe życie, a to dzięki Stuartowi - 92 latkowi, któremu Siegiel pomógł m.in. odczuwać uczucia. Możesz się starzeć, tłumaczyć sobie, że już niczego w życiu nie wyćwiczysz, bo twój mózg jest już na to za stary, a tutaj psikus - wszystko się da zrobić odpowiednimi ćwiczeniami. Dla mnie osobistymi rozdziałami, były rozdziały o więźniach przeszłości oraz pojmowaniu życia. Do nich z pewnością jeszcze wrócę w niedalekiej przyszłości.

Reasumując, z książki dowiesz się czym jest psychowzroczność, z którą mamy do czynienia na co dzień. Dobry trening mózgu pozwoli nam kierować się nią, dzięki czemu będziemy lepiej przeżywać swoje życie. Dowiesz się dlaczego w życiu ważna jest uważność czy medytacja. Może też zdasz sobie sprawę z tego, że o przeżywanych uczuciach należy mówić i wpoisz to już swojemu dziecku. Książka ta to również wiedza o mózgu. Przypomnisz sobie jak zbudowany jest mózg, do czego jest nam potrzebny i jak wszystko funkcjonuje. Uświadomisz sobie, że organ ten jest plastyczny przez całe życie, a co za tym idzie, że on nie starzeje się tak jak my. Dobre ćwiczenia mózgu mogą sprawić, że będzie on stale się rozwijał, a dzięki niemu i my sami. Co może odstraszyć od tej książki? Oczywiście naukowy język. Ja przez to w pewnym momencie książki utknęłam, ale dałam sobie chwilę odpoczynku i znowu sięgnęłam po lekturę. Wielką zaletą tej książki są przytoczone przykłady problemów pacjentów, z niektórymi można się utożsamić. Może wreszcie spojrzysz na to, że wielu ludzi ma takie problemy jak ty i stara się pomóc sobie idąc na terapię i często tę pomoc otrzymują. Tym samym może i ty sam się skusisz na terapię, na to by pomóc sobie. Książki Siegela są bez wątpienia książkami bardzo dobrymi jeśli chodzi o samorozwój, zrozumienie siebie i tego co nas otacza.

Za egzemplarz i zaufanie dziękuję Wydawnictwu Mamania.

Daniel J. Siegel Psychowzroczność. Przekształć własny umysł zgodnie z regułami nowej wiedzy o empatii Zobacz więcej