rozwińzwiń

2010-01-01
1955-01-01
Data 1. wydania:
2013-11-05
XX-lecie międzywojenne oszustwo sanacja nikodem dyzma

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Najgorsze jest w tym wszystkim, że takie osoby dochodziły do władzy, teraz są u władzy i nadal będą dochodziły do władzy. Niestety niskie kompetencję i brak wiedzy idą często w parze z pewnością siebie.

Biografia wielu wielkich tego świata. O zgrozo!

Biografia wielu wielkich tego świata. O zgrozo!

Wspaniała powieść o tym, że będąc prostakiem i chamem można trafić na salony. W zabawny sposób autor książki pokazuje słabość władzy, korupcję oraz życie w międzywojennej Polsce.

Ekranizacja z Romanem Wilhelmim wyborna....pierwowzór nie aż tak smakowity literacko. Jednakże cieszy, że tą retro perełkę wreszcie przetłumaczono na j.angielski.

Książka jest przedstawieniem w formie trochę komediowej zaślepienia polskiej klasy wyższej społeczeństwa.
Główny bohater, Nikodem Dyzma, ukazuje się na początku czytelnikowi jako biedny, godny pożałowania mieszkaniec Warszawy, który kombinuje jak zarobić na "chleb". Czystym przypadkiem zostaje wmanewrowany i rozpoznawany jako człowiek klasy wyższej, jako inteligent, ekonomista, polityk. Początkowe podrygi Dyzmy w tym świecie są nieśmiałe i bardzo ostrożne, ale z czasem poznaje coraz więcej osobistości, coraz bardziej robi się sam rozpoznawalny poprzez przypisywanie sobie pomysłów innych. Niestety im bardziej akcja się posuwa, tym większa rodzi się antypatia do głównego bohatera - czytelnik poznaje w nim ordynusa, brutala, buca, bezwzględnego i bez sumienia kłamcę, który prze po trupach do celu. O dziwo całe otoczenie Dyzmy (szlachta, inteligencja, politycy),widzą wszystko przez woal ideałów - biorą jego braku wiedzy za żarty, gburowatość za przejaw dosadności, a nieumiejętność wypowiedzenia się za powściągliwość. Jedyną osobą, która na wskroś przejrzała Dyzmę jest Ponimirski, uważany przez wszystkich za wariata.
Powieść jest napisana bardzo lekko, a szybko postępująca akcja, sprawia że czytelnik traci poczucie czasu, jednak postać głównego bohatera trochę odstręcza.

To już kolejna książka Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w mojej czytelniczej karierze. Historia Nikodema spodobała mi się bardziej niż Znachora, ponieważ uwielbiam zaczytywać się w dziejach wyższych sfer i próżnej arystokracji. Nieodłączną częścią mojej strefy komfortu jest też miasto, a już szczególnie Warszawa.

Historia przedstawiona tutaj ze względu na aktualne wydarzenia z Polski jest nadal aktualna. Chłopak z biedoty pnie się na sam szczyt kariery dzięki naiwności i głupocie „wyższej klasy”, która uznaje go za swojego. Wystarczył tylko głupi przypadek na przyjęciu, aby bohater im zaimponował. Nikodem Dyzma jest swojego rodzaju wybrańcem losu, który wreszcie staje się tak pewny siebie, że z czasem zaczyna zamieniać się w wygłodniałą bestię bez skrupułów. Usuwa ludzi, którzy mu nie pasują, pozbywa się pana Kunickiego, zdradza swoją narzeczoną - jednym słowem, oszukuje wszystkich. Chociaż z początków człowiek mu kibicuje w osiągnięciu celów, widać, że Dyzma staje się człowiekiem nie do polubienia. Książka jest satyrą na całą klasę wyższą, która sama go takim zrobiła. Wypowiedź „szalonego” hrabiego - jedynego bohatera, który widzi w nim zwykłego chama - na końcu książki nie tylko ich demaskuje, ale też dużo mówi o stanie społeczeństwa tamtych czasów. Z chęcią sięgnę również po pozostałe książki autora.

Historia przedstawiona tutaj ze względu na aktualne wydarzenia z...

Dołęga-Mostowicz popełnił satyrę na głupotę tzw. „wyższych sfer” Polski międzywojennej, ale zawarł w niej też przesłanie ponadczasowe - jak łatwo jest oszukać zbyt pewnego siebie człowieka, widzącego to, co chce zobaczyć. Główny bohater, Nikodem Dyzma, to prosty człowiek, który przez przypadek zostaje uznany za kogoś ważnego i bez większego wysiłku, czy nawet refleksji, staje się gwiazdą salonów. Lektura do pewnego momentu lekka, zaczęła mnie nużyć, odkąd przestałam lubić głównego bohatera. Z sympatycznego oportunisty stał się zepsutym i zachłannym egoistą, jak większość osób ze środowiska, do którego w pewnym momencie zaczął przynależeć. Mimo to polecam – to w końcu klasyka, z tych „lżejszych”.

Postanowiłam zrobić sobie maraton książek Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i o ile fabułę "Znachora" czy "Profesora Wilczura" znałam dokładnie z filmu i wcześniejszej lektury tych książek, o tyle "Kariera Nikodema Dyzmy" to była dla mnie jedna wielka niewiadoma. Nie mniej jednak i ta powieść zrobiła na mnie wrażenie i zmusiła do refleksji. Bo jak i w czasach współczesnych tak i w czasach w których działa się akcja powieści, wystarczyło słowo, plotka, niewinna sytuacja i człowiek bez jakiegokolwiek zaplecza społecznego, intelektualnego, rodzinnego i majątkowego może osiągnąć szczyty w polityce i społeczeństwie. Wymyślony życiorys, słuchanie innych i wyciąganie wniosków może pomóc w osiągnięciu sukcesów.

Klasyka. Świetna rozrywka.

Klasyka. Świetna rozrywka.

Najważniejsze to znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie.

Najważniejsze to znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie.

3 540
    1 312