Kariera Nikodema Dyzmy

XX-lecie międzywojenne oszustwo sanacja nikodem dyzma
klasyka
2010-01-01
XX-lecie międzywojenne oszustwo sanacja nikodem dyzma

Ponadczasowa (choć wymierzona w konkretny rząd) opowieść o chamie, który winduje się na szczyt władzy i czuje się tam jak między kamratami z przestępczej ferajny. Ilu dzisiaj widzimy w telewizorach takich dyzmowatych ministrów, wiceministrów, ekspertów, specjalistów, doradców plotących kompletne brednie, a fetowanych jak Mojżesz wytyczający drogę przez Morze Czerwone.

Zaczynając miałem nadzieję, że bedzie różnić się od serialu. Super książka, super serial, super pan Wilhelmi :)

Wspaniała satyra na nowobogackich. Zawsze bawi i uczy. Przeczytałem po oglądnięciu serialu. Dla mnie Dyzma będzie miał twarz Pana Wilhelmie go.

Przeczytałem po raz kolejny i nic się nie zmieniło. Nadal jest to kawał dobrej prozy. Nie ma tu rozbudowanych opisów - większość to akcja i dialogi, więc można zarzucić brak tzw. "pogłębienia postaci", ale autor potrafi kilkom zdaniami stworzyć portret bohatera, na który inni musieliby poświęcić kilka stron.
Niestety książkę czytałem po serialu, więc na jej odbiór mocno...

Rewelacyjnie podpatrzona rzeczywistość, która powtarza się regularnie w historii. Świetna lektura.

Już jako młody chłopak oglądałem genialny serial, wtedy jeszcze nie miałem pojęcia, że to na podstawie książki.
Po wielu, wielu, WIELU latach, postanowiłem w końcu przeczytać oryginał. Dlaczego tak późno, pytam siebie?
Jakże się cieszę, że w końcu to zrobiłem! Książka jest po prostu genialna! Nic to, że wiedziałem, co się wydarzy, bo serial znam niemal na pamięć, bawiłem...

Polski klasyk, który powinien być lekturą szkolną w liceum, jeśli jeszcze nią nie jest. To po pierwsze idealna kapsuła czasu, która pokazuje kawałek życia w międzywojennej Polsce, a przede wszystkim Warszawie - kiedy ludzie dla rozrywki chodzili na francuskie zapasy do cyrku, opryszki do wynajęcia nie były niczym niezwykłym, a prostytutki musiały rejestrować swoją...

Upływ czasu jaki minął od wydania tej książki tylko podkreśla jej wielkość. Książka po prostu fenomenalna.

Jest wiele leprzych I madrzejszych książek od "Kariery...", ale właśnie te wybrałabym na długą podróż pociągiem! Wciągająca, lekka, rozweselajaca. Brakuje takiej literatury, nieobciazonej wielkością czy niesamowitoscia.

Pierwszorzędny portret przedwojnia. A pomysł z Pekinem nadzwyczajny! Dawno się tak nie uśmiałam.

Dyskusje

2 814