Moralia

Okładka książki Moralia Plutarch
Okładka książki Moralia
Plutarch Wydawnictwo: De Agostini, Ediciones Altaya Polska Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli klasyka
klasyka
Arcydzieła Wielkich Myślicieli
De Agostini, Ediciones Altaya Polska
2002-01-01
1954-01-01
filozofia moralitety

Różnorodna tematyka jest poruszona w „Moraliacha”. Jak sam tytuł wskazuje sporo jest o moralności, a także filozofii, bóstwach, czy nawet zwierzętach, problematyce naukowej, humoru.

Książka wydaje się nierówno napisana. Znajdą się genialne sentencje (np. „kto mało potrzebuje, niewiele rzeczy zostaje pozbawiony”),a także te mniej udane fragmenty.

Wiele też jest aspektów przestarzałych, nie do przyjęcia z dzisiejszego punktu widzenia. Dobrze odzwierciedla to rozdział o małżeństwie. Plutarch z jednej strony słusznie zaleca miłować piękno i szlachetność, a z drugiej pisze, iż żona powinna być do tego stopnia podporządkowana mężowi, że nawet nie powinna mieć własnych przyjaciół, ale tylko tych wspólnych z mężem...

Ciekawą są także rozważania o gadulstwie, a także o zwierzętach, gdzie Plutarch postępuje w sposób dość niekonwencjonalny poprzez przypisywanie im ludzkich cech.

Książka zawiera pokaźną dawkę przypisów, które pomagają lepiej zrozumieć jej sens. Można się z nich dowiedzieć między innymi, iż filozofia starożytna pochwalała samobójstwa, jako środek do uwolnienia się z cierpienia lub pokus. Choć z drugiej strony nierzadko wspomniane przypisy wytrącają z lektury, gdyż jest ich ogromna ilość – około 1000 na zaledwie 390 stron całości.

Wiele też jest aspektów...

Starożytny myśliciel w ciekawy, czasem zabawny sposób opisujący różne kwestie moralne od zaleceń małżeńskich poprzez gadulstwo, powściągliwość gniewu, aż do pogody ducha. Wiele z tych zasad wydaje się dziś wartych odświeżenia w społeczeństwach. Kto przeczyta przynajmniej jest ich świadom, a czy będzie się do nich stosował, to już zostanie w gestii potencjalnego czytelnika.

• Starożytność
  • Filozofia