Australia. Ścieżkami snu

Australia. Ścieżkami snu
Świat w Eterze
2023-11-10
2023-11-10
AnnaKorzeniowska Korzeniowska Australia Antypody Aussie Aborygeni Podroz Trip Sen Sydney Melbourne Interior AliceSprings Perth Uluru Busz KataTjuta Kata Tjuta literatura podróżnicza

Australia - marzenie i cel niejednego ciekawego świata. Niestety wiele osób odczuwa obawę na myśl o żyjących tam groźnych zwierzętach, w tym silnie jadowitych wężach i olbrzymich pająkach. I tutaj mogę was nieco uspokoić, gdyż jak udowodniła autorka, dość trudno je spotkać, szczególnie w mieście.

Książka rozpoczyna się od nawiązania do pandemii, o której sama już zdążyłam zapomnieć. Jak szybko się pojawiła, tak szybko odeszła w niepamięć (przynajmniej dla mnie). Szczególnie szczęśliwi z tego, że wszystko aktualnie w miarę wróciło do normy, mogą być podróżnicy, chociaż i tak znacznej liczbie osób covidowe ograniczenia nie przeszkodziły w eksploracji świata w trakcie pandemii.

W książce znajdziemy ciekawostki i cenne wskazówki dot. podróżowania po Australii, do których na pewno wrócę przed własną wyprawą w tamte rejony. Wyprawa w Góry Błękitne? Tylko z dobrą kondycją!
Autorka swoją podróż przedstawia w piękny i autentyczny sposób, co pozwala nam poczuć, jakbyśmy doświadczyli tego razem z nią. Opowiadanie o przygodach z wyjazdu przeplata z odrobiną historii. W szkole nigdy nie przepadałam za tym przedmiotem, jednak tutaj bardzo przyjemnie mi się czytało. Może nie zapamiętam tych wszystkich nazw, nazwisk i dat, ale na pewno skończyłam tę książkę z większą wiedzą niż zaczęłam. Nie sądziłam, że kiedykolwiek będę czytała sama z siebie o Aborygenach i ich wierzeniach. Jestem pełna podziwu ich podejścia do życia, tak samo jak otwartości i chęci pomocy ze strony Australijczyków.
Dodatkowo na każdym kroku tzn. w każdym rozdziale, jesteśmy nakłaniani do refleksji. Ilość wyników wyszukiwania w przeglądarce internetowej, a także stworzonych przeze mnie notatek w trakcie czytania jest zaskakująca. Musiałam koniecznie dowiedzieć się jak wyglądają poszczególne gatunki zwierząt, jakie odgłosy wydają diabły tasmańskie i najważniejsze: jaki jest mój chiński znak zodiaku (w końcu wiem dlaczego od zawsze ciągnęło mnie do jaszczurek).
A to nie koniec ciekawostek! Jeśli jesteście ich ciekawi, gorąco polecam sięgnąć po tę pozycję książkową!

Książka rozpoczyna się od nawiązania do pandemii, o której sama już zdążyłam...

Świetna książka, można się z niej wiele dowiedzieć o Australii i Aborygenach. Oprócz tego skłania do głębszej refleksji nad losem człowieka i planety.

Moim marzeniem od bardzo długiego czasu jest polecenie, zobaczenie i zwiedzenie Australii. Zaczynam już nawet zbierać pieniądze, a ta książka tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że jak najbardziej warto!

Książka to w zasadzie opis przeżyć Anny Korzeniowskiej. Bardzo barwnie przedstawia ten malowniczy kontynent, ale również przestrzega przed niektórymi zachowaniami czy miejscami. Australia to bardzo tajemniczy kontynent. Przepiękny, ale równocześnie bardzo niebezpieczny. Dzikie zwierzęta, pustostany oraz rdzenni mieszkańcy. Wydaje się błahe? Wcale takie nie jest.

Autorka opisuje pobyt w Australii ze swoim mężem. Mówi o problemach jakie napotkali będąc na kontynencie, ale również różnych ludziach, których poznali podczas swojej wyprawy. Mogłoby się wydawać, że w większości będą to Aborygeni, ale nic bardziej mylnego. Inni turyści, ale także mieszkańcy to kompletna mieszanka kulturowa. Autorka wspomina o rozmowach i wspólnym spędzaniu czasu z między innymi Niemcami, Francuzami, Aborygenami, Polakami oraz Japończykami! Przestrzega nas ona też przed atrakcjami, które mogą kusić wszystkich, ale nie koniecznie każdy będzie się "nadawał".

W książce mamy też opisane wierzenia rdzennych mieszkańców Australii, co dla mnie było najciekawszym tematem. Okazuje się, że żyli oni kompletnie inaczej od nas (w niektórych miejscach dalej tak jest). Zakładanie własnych plemion, gdzie każde z nich miało inną wiarę i jakiemuś innemu Bogu składało cześć. Takie różnice przekładają się również na ich zachowania i zwyczaje.

Cieszę się, że autorka dodała również zdjęcia, z niektórych miejsc w których była oraz zwierząt czy rzeczy, które zobaczyła. Brakuje mi tylko, gdy cały dział opierał się na oglądaniu i opisywaniu jakiegoś miejsca lub gór, jakiegoś zdjęcia poglądowego. Wiadomo, że zdjęcia nigdy nie oddadzą w 100% faktycznego piękna krajobrazu, ale myślę, że wiele osób by to pokochało.

⭐⭐⭐⭐✨/5

Podróż każdorazowo jest dla człowieka nowym doświadczeniem. Odkrywanie miejsc, poznawanie ludzi, smakowanie kuchni danego regionu i dotykanie nieznanych tradycji. Może stanowić pasję, a jej kształt i cele bywają różne – od chęci wypoczynku czy oderwania się od rzeczywistości, po pragnienie nauki i testowania swoich granic. Anna Korzeniowska w książce „Australia. Ścieżkami snu” pokazuje także, że podróż bywa także skłaniającą do refleksji lekcją. Cóż takiego możemy odnaleźć na kartach tej publikacji? O tym w dzisiejszej recenzji.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA
Jakie widoki można podziwiać będąc na plaży w Bondi Beach? Jak silny bywa jad tajpana i czy w Australii faktycznie można spotkać tego węża na swojej drodze? Jak pisała się historia zabytkowej kolei i wioski Kuranda? Autorka książki zabiera Czytelnika w podróż, dzięki której spotkacie się z krokodylami, skonfrontujecie australijskie zakazy z tymi funkcjonującymi w naszym kraju oraz odkryjecie mit o powstaniu tęczy. Zestawicie własną wiedzę z osobistymi spostrzeżeniami autorki, uzupełnicie luki w wiedzy na temat tego niezwykłego kontynentu i dowiedzie się, czy naprawdę tak trudno zrozumieć dusze Aborygenów.

OBSERWACJE, HISTORIA, RÓŻNE ZAAGADNIENIA
Autorka bardzo sumiennie odtwarza podróż, którą z pewnością można określić jako bogatą we wrażenia i zdobyte doświadczenie. Tworzy przy tym coś na kształt pamiętnika, którego kolejne działy nie są jednak sygnowane konkretnymi dniami, ale nazwami najważniejszych zagadnień. Sięgając po publikację „Australia. Ścieżkami snu” otrzymujemy mieszankę ciekawostek, rad, obserwacji, wyczytanych wiadomości czy historii. Wszystko wzajemnie się uzupełnia i tworzy spójny obraz pozwalający Czytelnikowi na pełne wyobrażenie sobie danej sytuacji. Dowiadujemy się zatem na przykład jakie wrażenie zrobiła na autorce Opera w Sydney i czy warto, jej zdaniem, było skosztować kangurzego mięsa. Towarzyszymy jej podczas wyprawy w Góry Błękitne i obserwujemy jej walkę z samą sobą. Odkrywamy jakie owoce opłaca się kupić, kiedy ceny dla nas, Polaków, są w Australii dość wysokie. A przy tym przyglądamy się zwyczajom i wierzeniom Aborygenów, jakże niezwykłych ludzi zamieszkujących tę czerwoną ziemię.

OD STRONY TECHNICZNEJ
Od strony technicznej, książka została wzbogacona ilustracjami, które sporadycznie pojawiają się na jej kartach. Rozdziały nie są długie, ale informacje w nich zawarte wystarczająco treściwe i ciekawe.

PODSUMOWANIE
Książka „Australia. Ścieżkami snu” to wartościowa publikacja oznaczona etykietką literatury podróżniczej, która może przydać się ludziom planującym podróż w tytułowe rejony, ale także zaintryguje tych, którzy lubią podróżować wyobraźnią. Dla jednych cenne wskazówki, by nie powielić ewentualnych podróżniczych błędów, dla drugich opis miejsc, które uaktywniają wyobraźnię. A na koniec wnioski i lekcja, które stanowią bodziec i zachętę do zerknięcia w głąb siebie. Czy tak bardzo różnimy się od mieszkańców Australii, ponieważ mieszamy daleko, a może po prostu czasami zapominamy o tym, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze? Jeśli macie ochotę na taką podróż, koniecznie przeczytajcie.

Przyjemna, niemęcząca lektura, w sam raz na jesienne popołudnia :)

Przyjemna, niemęcząca lektura, w sam raz na jesienne popołudnia :)

"Można oczywiście podróżować w głąb siebie i podróżować fizycznie, ale jedno jest pewne: każda podróż poszerza naszą świadomość na tematy ważne dla nas samych i dla całego świata (…)".

To książka o podróży, ale nie tylko tej krajoznawczej, związanej z eksplorowaniem nowej kultury, ale chyba przede wszystkim o podróży dotykającej kondycji współczesnej ludzkości, która stoi przed wieloma wyzwaniami i problemami. Ta dwupłaszczyznowość skłania do głębokiej refleksji nad tym, gdzie obecnie jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Anna Korzeniowska to poetka, podróżniczka i nauczycielka, absolwentka filologii germańskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zadebiutowała w 2016 r. tomikiem poezji pt. "Łza czysta jak sumienie", a następnie wydała dwie książki podróżnicze: "Z plecakiem przez Indochiny" oraz "Maroko. Kraina Gnawy". Autorka podróżowała po Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Australii. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

"Australia. Ścieżkami snu" to książka pokazująca miesięczną wyprawę autorki po Australii, jaką odbywała w towarzystwie swojego męża. Cała publikacja składa się z 29 rozdziałów obrazujących życie na tym kontynencie, począwszy od nocy w buszu, kontakcie z rdzennymi mieszkańcami Australii, a skończywszy na opisach Parku Narodowego Kakadu. Całość uzupełniają kolorowe zdjęcia.

Anna Korzeniowska w swojej najnowszej publikacji łączy w umiejętny sposób warstwę podróżniczą i światopoglądową, zabierając czytelnika do Australii. Do miejsc, w których odnaleźć można bogatą faunę i florę, ale przede wszystkim także człowieka z całą jego złożoną naturą. To bowiem książka hybryda, która z jednej strony odsłania przed nami egzotykę tego kontynentu, a z drugiej porusza niezwykle istotne tematy, jakie dotyczą całej ludzkości. Ów uniwersalizm w przekazie staje się więc jej bezcenną wartością poznawczą.

Czy wiedzieliście o tym, że w Australii krem przeciwsłoneczny to konieczność, gdyż nawet lekki wiatr może poważnie uszkodzić naszą skórę? Zainteresować was może także fakt, że piercing został najprawdopodobniej zapożyczony właśnie od Aborygenów. Zszokować natomiast stwierdzenie, że ogień i pożary w dżungli są pożyteczne, bo pełnią funkcję oczyszczającą, dającą początek nowej faunie i florze. Takich ciekawostek z różnych płaszczyzn życia Australijczyków jest w tej książce o wiele więcej, gdyż autorka zestawiła w niej swoje podróżnicze doświadczenia z tym, co zobaczyła i co ją zaskoczyło.

Podróż autorki staje się doskonałym pretekstem do głębokich rozważań dotyczących człowieka i jego skomplikowanej natury. Anna Korzeniowska poprzez trafiony zabieg pierwszoosobowej narracji opisuje to, co widzi i to, co czuje. Dzięki temu czytelnik wraz z autorką pochyla się nad walką tradycji z nowoczesnością, nad nadmierną eksploatacją środowiska naturalnego, czy też nad zniszczeniami naszej planety, jakie zostały dokonane przez wcześniejsze pokolenia. Widać tutaj odniesienia do filozofii kosmopolityzmu i jednocześnie idei egalitaryzmu.

"Australia. Ścieżkami snu" to książka, w której Anna Korzeniowska z dającą się wyczuć wrażliwością, łączy w sobie to, co materialne z tym, co duchowe. Tym samym, autorka serwuje czytelnikowi wielowymiarową podróż, której symbolem może być jedno z miejsc, jakie totalnie zachwyciło mnie podczas tej lektury. Jest nim cmentarz nad oceanem, gdzie czuć powiew oceanicznego wiatru i słychać szum fal. Miejsce łączące życie i śmierć. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam dotrzeć.

• Australia
  • Popularnonaukowe